Literatūra – istorinės patirties liudijimas potemė


Literatūra – istorinės patirties liudijimas. Viešosios kalbos planas potemė. Pagrindinė mintis. Keliamos problemos. Dėstymas argumentas. Naudota literatūra.


Laba diena, aš esu VARDAS PAVARDĖ ir šiandien norėčiau pristatyti 16 – ąją literatūros potemę, kuri teigia, kad literatūra yra istorinės patirties liudijimas. Pasinaudodama literatūriniais pavyzdžiais bei savo įžvalgomis, bandysiu pritarti šiai minčiai.

Savo kalbą norėčiau pradėti žymaus prancūzų poeto ir kritiko Nikolo Boileau žodžiais: „Kiekvienas amžius turi savo malonumų, savo galvą ir savo įpročių.“ Mano nuomone, šie žodžiai iliustruoja mano kalbėjimo temą. Kiekvienas gyvenamasis laikotarpis yra unikalus ir išsiskiriantis iš pastarųjų, todėl nenuostabu, kad skirtingomis epochomis vyravo ne tos pačios ideologijos. Tuo pačiu, autoriai turėjo skirtingus įsitikinimus, jiems rūpėjo ir apmąstymų centre buvo ne tos pačios temos. Savo išgyvenimus autoriai, kurie vienu ar kitu būdu buvo susiję su istoriniais įvykiais, kaupė rašytiniuose darbuose, kurie šių laikų žmogui yra svarbūs istorijos liudytojai.

Pirmiausia pakalbėkime apie istorinės ir kultūrinės aplinkos įtaką autoriaus kūrybai. 16 a. viduryje vyravo dvi pagrindinės ideologijos, tai – humanizmas ir reformacija. Renesanso epochoje humanizmas pasireiškė proto ir vaizduotės galios vaizdavimu, asmenybės laisve, išsilavinimu (lietuviai studijuoja Europos universitetuose, mokslininkai ir menininkai atvyksta iš svetur, visuomenės susidomėjimas knygomis). Įsigali požiūris, kad spausdintas literatūros kūrinys yra geriausias istorijos paminklas, autoriai pradeda šlovinti ne tik praeities didvyrius, bet ir tuo metu gyvenančius asmenis. Naujoji pasaulėžiūra – humanizmas – žmogų laiko didžiausia vertybe (galime pastebėti tai, kad šis įsitikinimas atkeliauja iš antikos laikų). Humanistiniams pokyčiams įsitvirtinti padeda religinis Reformacijos sąjūdis, kuris pasireiškia religine tolerancija bei galingais globėjais (Radvilų šeima). Šioje, dviejų pasaulėžiūrų, sandūroje gyveno ir poetas, dar vadinamas antikos kultūros auklėtiniu Jonas Radvanas.

  • Lietuvių kalba Potemės 2018
  • Microsoft Word 19 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 6 puslapiai (1535 žodžiai)
  • Mokykla
  • Almeda
  • Literatūra – istorinės patirties liudijimas potemė
    10 - 6 balsai (-ų)
Literatūra – istorinės patirties liudijimas potemė. (2016 m. Kovo 15 d.). https://www.mokslobaze.lt/literatura-istorines-patirties-liudijimas-poteme.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 21 d. 20:55
×