Literatūra - istorinės patirties liudytoja (A Škėma, M, Katiliškis)


Tema Literatūra 13 potemė. Literatūra – istorinės patirties liudijimas Antanas Škėma , Marius Katiliškis.


Sudėtinga ir įvairi Lietuvos istorija. Herojinė praeitis, už laisvę amžius kariavę ir garbingai žuvę bočiai romantiškai apdainuojami patriotiniuose Maironio eilėraščiuose. Vincas Krėvė dramoje ,,Skirgaila“ vaizduoja Lietuvą istorijos kryžkelėje – tai pagoniškosios Lietuvos ir krikščioniškosios Europos susidūrimas. Mūsų šalis išgyveno karus ir okupacijas. Skaitydami įvairių rašytojų kūrinius, suprantame, kaip sunku žmonėms istorinių lūžių metu įvertinti istorinius procesus, pasirinkti tinkamiausią kelią.

O štai Mariaus Katiliškio romano „Išėjusiems negrįžti“ pavadinimas sako, jog anos emigrantų kartos išeiviai tokios galimybės neturėjo. Kūrinyje vaizduojama košmariška karo pabėgėlių iš Lietuvos patirtis. Svarbiausias tikslas - išlikti, išvengti mirties, nes kiekvienas suprato, kad aukotis beprasmiška. O kartu su vokiečių kariais lietuviai bėgo nuo rusų, nuo Sibiro, nesuprasdami, kas bus vėliau. Jiems teko patirti ir karšta ir šalta, ir bloga ir gera, badą ir persivalgymą. Nekuriami atskiri charakteriai, tapomas kolektyvinis veidas, nes iš esmės vienoda padėtis verčia panašiai elgtis. Vienintelis pasakotojas atsiskleidžia kaip individualus žmogus, jis taurus, teisingas, geriau suvokia kitus. Nuolat jį kankina klausimas – „kodėl aš bėgu, kodėl palikau gimtuosius namus?“ Atsakymą jis turi įtikinamą, jog pasilikti nebuvo įmanoma. Geriau mirti negu Sibiro lageriai. Tačiau kankina abejonės ir kaltės jausmas, ar palikdamas Lietuvą, pasielgei teisingai. Ir po ilgo laiko siela neranda ramybės, žmogus supranta, kad nėra didesnės bausmės, kaip netekti savo gimtojo krašto.

  • Lietuvių kalba Kalbėjimo potemės 2018
  • Microsoft Word 17 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 3 puslapiai (1052 žodžiai)
  • Mokykla
  • Neringa
  • Literatūra - istorinės patirties liudytoja (A Škėma, M, Katiliškis)
    10 - 3 balsai (-ų)
Literatūra - istorinės patirties liudytoja (A Škėma, M, Katiliškis). (2016 m. Balandžio 26 d.). https://www.mokslobaze.lt/literatura-istorines-patirties-liudytoja-a-skema-m-katiliskis.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 20 d. 21:51
×