Literatūra – žodžio menas. „Rolando giesmė“ – problematika, stilius


„ Rolando giesmė “ – problematika , stilius. Referatas Klaipėda Įvadas. „ Rolando giesmės “ problematika , stilius. „ Rolando giesmės “ poetika. „. „ Rolando giesmės " šaltiniai ir siužetas. Poemos fonas ir pagrindiniai motyvai. Rolandas ir Olivjė.

Literatūros mokslas (literatūrologija) dabartine prasme nėra senas: jis tapo savarankiška mokslo disciplina tik praėjusiame šimtmetyje.Bet, žinoma, atsirado jis ne iš karto ir ne tuščioje vietoje. Apie tai, kas yra žodžio menas, koks jo pobūdis ir funkcijos, buvo mąstytą dar Europos kultūros ankstyvą rytmetį – archainės antikos laikais. Klasikinės antikos pabaigoje Aristotelis parašė sisteminį literatūros teorijos veikalą „Poetika“ (t.y. „mokslas apie poeziją“; poezija – iš graikų kalbos žodžio poein „sukurti“). Jame poezija apibrėžta kaip kūrybiškas žmonių charakterių, siekimų ir veiksmų pavaizdavimas ir nusakytas herojinio epo bei tragedijos pobūdis.

Literatūros mokslas, kaip jį šiandien suprantame, tyrinėja grožinės literatūros kūrinius, rašytojų kūrybą, literatūros istorinę raidą, literatūrinio reginio reiškinius.

Nuo antikos laikų iki XVIII a. „grožinės literatūros“ terminas buvo vartojamas kaip „poezija“. Vėliau poezija buvo vadinami tik eiliuoti grožiniai tekstai, pavadinimas dažnai reikšdavo „lyrikos“ sinonimą. Lotyniškas litterae (iš čia „literatūra“) reiškė raštiją paprastai. Renesanso epochoje litterae humaniores („humanistinė raštija“) vadinta tiek grožinė, tiek ir retorinė literatūra. Kiek vėliau vietoj jo įsigalėjo prancūziškas beletristikos (belles lettres „grožinė raštija“) pavadinimas (šios sąvokos turinys susiaurėjęs ir reiškia grožinę prozą, ypač lengvesnius, populiaresnius jos žanrus), įvairiomis kalbomis verčiamas „grožinė literatūra“. Lietuvių kalba ilgokai čia vartojo „dailiąją literatūrą“. Tik XIX a. įsigalėjo literatūros termino prasmė.(6, psl. 10).

Literatūra – žodžio menas. Žodis – turtingas, lankstus ir gajus žmogiškos būties fiksatorius. Jis reiškia daiktą, veiksmą, ypatybę, moka konkretizuoti. Žodis – kalbos ženklas, turintis tam tikrą fonetinę, morfologinę sandarą, atliekantis sintaksines funkcines. Sudėtinga žodžio biografija: jo genetika artimai susijusi su tautos psichine sandara, su tautos praeitimi.(2, psl. 87).

Grožinei literatūrai apibrėžti galima pasirinkti įvairius išeities taškus (pvz.: kalbotyrą, informacijos teoriją). Šiuo atveju išeities tašku pasirinkta estetika ir grožinė literatūra apibrėžiama kaip žodžio menas.(6, psl. 11).

Pačia bendriausia prasme literatūra yra žodžio menas, kuris priklauso nuo raiškos medžiagos – kalbos. Kalba yra universali žmonių bendravimo priemonė, apimanti visas žmonių gyvenimo ir veiklos sritis. Kalbą žmogus vartoja savo praktinėje veikloje, ja jis pasako mokslinį pažinimą, ja kuria ir grožinę literatūrą.

Dėl savo raiškos medžiagos (kalbos) ypatybių literatūra lygintina su dviem meno šakomis: muzika ir daile. Kaip muzika, taip ir kalba yra linijinis reiškinys: ir muzikos garsai, ir kalbos ženklai išsidėsto laike; ir muzikos, ir literatūros kūrinį suvokiame klausydami, skaitydami nuo pirmos eilutės iki paskutinės. Kalba yra giminiška muzikai ir tuo, kad turi savo garsinį fonetinį aspektą. Žodis yra skambantis, balsu tariamas, ir apie jį šia prasme kalbame tais pačiais terminais kaip ir apie muziką. Kalbos dinamika (garsų tarimo ilgumas, stiprumas, greitumas), melodika (kalbos garsų tarimo aukštumas, įvairūs sąskambiai). Grožinė literatūra garsinį kalbos aspektą įvairiais būdais ryškina, organizuoja.

  • Lietuvių kalba Referatas
  • Microsoft Word 22 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (2776 žodžiai)
  • Universitetas
  • Ema
  • Literatūra – žodžio menas. „Rolando giesmė“ – problematika, stilius
    10 - 5 balsai (-ų)
Literatūra – žodžio menas. „Rolando giesmė“ – problematika, stilius. (2015 m. Lapkričio 15 d.). https://www.mokslobaze.lt/literatura-zodzio-menas-rolando-giesme-problematika-stilius.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 17 d. 18:16
×