Literatūrinė Biblijos imitacija


Literatūrinė Biblijos imitacija. Ką literatūra imituoja imituodama Bibliją? Kaip imituoja? Pagrindiniai biblinio mąstymo principai. Literatūrinė Biblijos transformacija Keitimas , darymas , Metafizinis viltingumas , egzistencija , sukrėtimai. Deformacija. Ironizavimas , Biblijos pajuokimas , savos pozicijos slėpimas , dviprasmybė.


Biblija, pasak Williamo Blake’o – didysis meno kodas. Ji per šimtmečius intensyviai veikė Vakarų literatūrą: provokavusi dialogą, modeliavo literatūros stilistinę raišką. Lietuvių literatūra taip pat užmezgė dialogą su Biblija. Tam įtakos turėjo tautos krikšto atėjimas į Lietuvą. Biblija formavo krikščionišką ir kultūrinę tautos savivoką, ugdė literatūrinę kalbą, ją inspiravo. Svarbu paminėti, kad su Biblija intensyviai dialogavo senosios literatūros žanrai (Katekizmas, Postilė, liturginės giesmės). Tokie Baroko autoriai, kaip Petras Skarga, Motiejus Kazimieras Sarbievijus Šventajame Rašte ieškojo atsakymų į pasaulio nepatikimumo klausimus. Biblinį žodį iliustravo ir interpretavo Antanas Baranauskas, Motiejus Valančius, Maironis... Xxa. Lietuvių literatūrai būdinga Šventojo Rašto traktuočių įvairovė. Lietuvių literatūros santykis su Biblija yra tyrinėjamas taikant trinarę skirtį: iminatacija – transformacija – deformcija.

Tradicinė lietuvių literatūra akcentuoja dvejopą – apreiškiminį ir kultūrinį Biblijos pobūdį. Tai būtų galima įvardinti, kaip Biblijos imitaciją. Šioje vartosenoje žodis ,,imitacija’’ labiau susijęs su aristoteliniu, nei su platoniškuoju mimezis supratimu. Imitacinės traktuotės linija ryški ir XXa. lietuvių literatūroje. Daugelis biblinių idėjų veikia literatūrą ir kultūrą. Svarbu suvokti, kad literatūra turinti Biblinių motyvų yra kaip egzistencinė Dievo žodžio interpretacija. Literatūrinis Biblijos rezonavimas – tai toli gražu ne vergiškas jos sekimas, ne kopija ar veidrodinis atspindys, tai prasmės atkūrimas, perkėlimas, pakeitimas.

  • Microsoft Word 17 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 4 puslapiai (1233 žodžiai)
  • Universitetas
  • Gabija
  • Literatūrinė Biblijos imitacija
    10 - 3 balsai (-ų)
Literatūrinė Biblijos imitacija . (2017 m. Lapkričio 28 d.). https://www.mokslobaze.lt/literaturine-biblijos-imitacija.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 22 d. 16:57
×
143 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo