Literatūros ištakos


Lietuvių konspektas. Literatūros ištakos.


Europos literatūros ištakose matome 3 svarbiausius šaltinius: antikinę literatūrą, Šventąjį raštą ir tautosaką. Antikos laikais atsirado pagr. literatūros rūšys ir žanrai, pasakojimo ir eiliavimo būdai. Krikščionybė suformavo kitokį nei antikos pažiūrį į žmogų, jo santykį su pasauliu, Dievu. Renesanso epochoje imta jungti antikines ir krikščioniškas pažiūras. Taip pat, ankstesnę rašto reikalam vartotą lotynų kalbą ėmė keisti tautinės. Taip į literatūrą plūstelėjo ir tautosaka, kuri Europos tautų literatūroms suteikė savitumo. Tautosakos įtaką literatūrai galima vertinti ir kitaip. preiš atsirandant raštui jau egzistavo sakytinė kūryba. Pirmieji kūriniai, tokie kaip Homero ,,Iliada" ir ,,Odisėja" buvo sakytinės kūrybos pasakojimai, sujungti į visumą ir užrašyti. Taigi galima sakyti, kad rašytinė literatūra atsirado iš liaudies kūrybos.

Tautosaka nuo literatūros skiriasi kolektyviniu pobūdžiu. Tėvai dainuojantys dainas ir sekantys pasakas ne patys jas sugalvojo, o išgirdo iš savo tėvų. Taip kūryba perduodama iš kartos į kartą. Tai vadinama tautosakine tradicija. Tautosakos kūriniai nuolat kinta, kadangi liaudies dainininkė ar pasakotojas improvizuoja - jis gali pridurti arba praleisti kurią nors dainos strofą ar pasakos epizodą. Rašytinio tekso autoriaus varda dažniausiai žinomas, o tautosakinė kūryba, kol ji neužrašyta, lieka anoniminė.

Liaudies daina yra bendras dainuojamosios tautosakos pavadinimas. Jos skirtomos į apeiginines, darbo, karo, vaikų, humoristines dainas ir kt. Liaudies daina yra viena archajiškiausių tautosakos rūšių, žinoma jau pačių seniausių pasaulio kultūrų: egiptiečių, graikų, romėnų. Iš liaudies dainų atsirado daugelis vėlesnių literatūrinės poezijos žanrų. Dauguma liaudies dainų sukurtos XIXa., bet yra ir gerokai senesnių, net iš XVI ir XVIIa. Iš viso žinoma keliolika tūstančių dainų, užrašyta apie 500 tūks. jų variacijų. Lietuvių liaudies dainoms būdingas lyriškumas, t.y. jose daugiau reiškiami juasmai, o ne pasakojamas siužetas. Labai dažnai dainose paralelizmais, palyginimais žmonių gyvenimo situacijos gretinamas su gamtos vaizdais.

Literatūros ištakos. (2015 m. Kovo 02 d.). http://www.mokslobaze.lt/literaturos-istakos.html Peržiūrėta 2018 m. Sausio 23 d. 23:50