Literatūros srovės renesansas, barokas, šviečiamasis amžius


Literatūros srovės renesansas, barokas, šviečiamasis amžius. Viduramžiai Lietuvoje XIV – XVI a. Renesansas XV – XVI a. Renesansas Lietuvoje XVI a. Martynas Mažvydas apie 1510 m. – 1563 m. M. Daukša. Motiejus Strijkovskis. Barokas XVIa. Pabaiga– XVIIa. Vidurys. Žymiausi literatūros atstovai. Barokas Lietuvoje XVII – XVIII a. -a pusė. Konstantinas Sirvydas. Albertas Vijūkas - Kojelavičius. Motiejus Kazimieras Sarbievijus. Šviečiamasis (proto) amžius XVIII a. Literatūra. Žymiausi literatūros atstovai. Šviečiamasis amžius Lietuvoje XVIII a. Dionizas Poška. Simonas Daukantas. K. Donelaitis. M. Valančius. Šviečiamasis amžius Lietuvoje XVIII – XIX a. Pab. Vincas Kudirka. Lietuvos himnas. Vinco Kudirkos kūryba. Naudoti šaltiniai.

Metraščiai. “Vytauto pagyrimas”, “Lietuviškos giminės pradžia”, “Bychovo kronika” . - Gedimino laiškai.

Suklesti humanizmas. Tapyboje paplito trimatės erdvės vaizdavimas. Renesanso architektūra perėmė daugelį antikos pastatų išorės ir vidaus detalių. Literatūros srityje suklesti lyrika: sonetai , dainos, madrigalai, pastoralės. Atsiranda novelės žanras. Ypatingą reikšmę įgauna satyra. Tačiau svarbiausia buvo dramaturgija . Žmogus – laisva asmenybė, todėl manoma, kad tokiam žmogui turi atsiverti ir gyvenimo dovanos. Personažai laisvi savo valia, lepinantys ne tik savo sielą, bet ir kūną (Rablė “Gargantiua ir Pantagriuelis”).

“Kronika” ( pirmoji lietuvių istorija lenkų k.) Lenkų kilmės Lietuvos valstybės savarankiškumo skelbėjas. Parašė pirmą Karaliaučiuje išspausdintą Lietuvos istoriją – „Lenkijos, Lietuvos, Žemaičių ir visos Rusios kronika“. Gynė Lietuvos savarankiškumą, neigė lenkų teises į Podolę ir Voluinę.

Būdingos temos – žlugimas, viso esančio nepastovumas, laimės, garbės laikinumas. Šios temos buvo visiškai svetimos renesansui. Renesanse vyravo žemiškumo, kūno ir dvasios darnos idėja, o baroko kultūra dažniausiai reiškėsi kontrastais, kurie nėra vien ornamentinė puošmena ar teminiai siužetai. Iš kontrastų herojų suvokiame, kad konfliktai vyksta tarp esminių žmonijos savivokos dalykų. Padidėja dėmesys religijai ir dvasingumui. Barokas iš pradžių ryškesnis poezijoje , vėliau – dramoje .

Pirmasis trikalbis žodynas Pirmoji lietuvių kalbos gramatika “Postilė” – ryškiausiai lietuvių literatūroje atsiskleidęs baroko pasaulėvaizdis, kalbama apie žmogaus ir pasaulio santykį.

Volteras. (1694–1778) - prancūzų rašytojas, filosofas, ateistas. “Kandidas” , “Zadigas” , “Atviraširdis”.

  • Lietuvių kalba Skaidrės
  • MS PowerPoint 4826 KB
  • 2015 m.
  • 35 puslapiai (1371 žodžiai)
  • Viktorija
  • Literatūros srovės renesansas, barokas, šviečiamasis amžius
    10 - 5 balsai (-ų)
Literatūros srovės renesansas, barokas, šviečiamasis amžius. (2015 m. Sausio 13 d.). https://www.mokslobaze.lt/literaturos-sroves-renesansas-barokas-svieciamasis-amzius.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 20 d. 12:08
×