Literatūros terminai


Žodžiu perkletinės prasmės. Terminai referatas.

Kalbos vaizdinės raiškos priemonės. Poetinė sintaksė. Eilėdara. Žoždiai, kurie skirtingai skamba, bet reiškia tą patį vadinami sinonimais. Antonimai - tai priešingos reikšmės žodžiai. Epitetas - tai meninis pažyminys, kuris pabrėžia esminį daikto ar reiškinio bruožą. Tokie epitetai, kurie pridedami prie tų pačių žodžių, vadinami nuolatiniais (močiutė sengalvėlė). Vieno daikto ar reiškinio sugretinimas su kitu daiktu - palyginimas. Metafora - perkletinės prasmės žodžiai ar posakiai, kurių vaizdai paremti daiktų ar reiškinių panašumu. Tokia metafora, kai negyviems daiktams suteikiamos gyvų būtybių ypatybės - personifikacija. Tokia išplėsta metafora, kai kūrinyje vaizduojamos būtybės, daiktai visada reiškia kitus asmenis, daiktus - alegorija. Daikto ar reiškinio pakeitimas poetinėje kalboje kitu pavadinimu yra metonimija (aš išgėriau dvi stiklines). Metonimijos rūšys, kai vienaskaita vartojama vietoj daugiskaitos ir atvirkščiai - sinekdocha. Kai rašytojas nori atkreipti skaitytojo dėmesę į kurį nors reiškinį, vartoja retorinį klausimą. Tox poetinės kalbos posakis, kuriuo kreipiamasi į įsivaizduotiną klausytoją,yra retorinis kreipinys. Silabinė (skiemeninė) - remiasi vienodu skiemenų skaičiuomi ir vienu ar dviem pastoviais kirčiais eilutėje.

Žoždiai, kurie skirtingai skamba, bet reiškia tą patį vadinami sinonimais. Tikrinio vardo vartojimas bendrine prasme ir atvirkščiai - antonomasija. Tropas - posakis, pavartotas perkeltine prasme. Tropas,kai daiktas, veiksmas ar reiškinys meniškai padidinamas, yra hiperbolė. Ji sustiprina vaizduojamo reiškinio įspūdį. Kartais žodis ar posakis minimą reiškinį ne padidina, o sumažina. Tai - litotė. Ironija - tox tropas, kai žodis pavartotas visai jam priešinga prasme. Sarkazmas - aštri, kandi pajuoka, pagrįsta kalbančiojo pranašumu prieš tą, apie kurį jis kalba arba į kurį jis kreipiasi. Groteskas - tam tikras meninio vaizdavimo būdas mene ir literatūroje, kai žmogus arba jo gyvenimas piešiamas, tyčia perdedant arba sumekai rašytojas nori atkreipti skaitytojo dėmesę į kurį nors reiškinį, vartoja retorinį klausimą. Tokį pat poveikį, kaip retoriniai klausimai, atlieka ir retoriniai kreipiniai bei sušukimai. Paralelizmas - dviejų reiškinių gretinimas, kurį sudaro simetriškai išdėstytos tokios pat arba artimos gramatinės konstrukcijos. Antitezė - paralelizmo atvejis, kai gretinamieji nariai turi priešingą reikšmę. Inversija - įprastinės žodžių tavrkos keitimas sakinyje, siekiant stilistiškai išskirti kurią nors jo dalį. Laipsniavimas - vienarūšių sakinio dalių arba vienarūšių sakinių išvardijimas, kai išskaičiuojamosios savokos eina silpnėjančia arba stiprėjančia tvarka. Pakartojimas - žodžių, frazių ar sakinių kartojimas, atliekantis emocinio pabrėžimo funkciją.

  • Microsoft Word 4 KB
  • 2010 m.
  • 2 puslapiai (585 žodžiai)
  • Mokykla
  • Povilas
  • Literatūros terminai
    10 - 3 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Literatūros terminai. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/literaturos-terminai.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 14 d. 17:00
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo