„Liūdna pasaka“ II dalies analizė


Liūdna pasaka kūrybinis pristatymas. Kodėl petras užuot laimingai ir ramiai gyvenęs išėjo į sukilimą.

Istorinis kontekstas. Analizė. Apibūdinkite Petro ir Juozapotos socialinę padėtį, jų tarpusavio santykius. Tekste metaforiškai vartojamas „Vėjelio“ leitmotyvas*. Petro charakteristika. Kokią ateities gyvenimo viziją kuria Petras. Koks Petro požiūris į kunigo prakalbą, bręstantį sukilimą? Kaip į Juozapotos nerimą reaguoja Petras. Kokios pačios ryškiausios Petro charakterio savybės? Argumentuokite. Parašykite pastraipą, kodėl Petras, užuot laimingai ir ramiai gyvenęs, išėjo į sukilimą.


Lietuva carinės priespaudos laikotarpiu; Baudžiavos metai (Lietuvoje baudžiava dar nebuvo panaikinta); Sukilimo metai (1863-1864 m.), „sausio sukilimas“, kuomet ATR sukilo prieš Rusijos imperiją.

Apibūdinkite Petro ir Juozapotos socialinę padėtį, jų tarpusavio santykius. Su kokiais sunkumais jie susiduria ir kas padeda tuos sunkumus pakelti?

Tekste metaforiškai vartojamas „vėjelio“ leitmotyvas*. Panagrinėkite šio leitmotyvo reikšmę, siedami jį su konkrečiais įvykiais.

*Leitmotyvas – tai lit. turinio arba stiliaus elementas, pasikartojantis per visą kūrinį ir įgyjantis ypatingą reikšmę. „Vėjelio“ leitmotyvas atskleidžia nepatikimumą, nenuspėjamą elgseną ir apčiuopiamus padarinius. Jie išryškėja tuomet, kada pasireiškia Petro noras eiti į sukilimą. Jis, neapgalvojęs savo veiksmų, pasielgia netinkamai Juozapotos atžvilgiu, todėl to pasekmės atsispindi „vėjelio“ – nepatikimumo simboliu: jis pameluoja Juozapotai, nebegrįžta namo iš sukilimo, nes žūsta (tai ir yra netikėta).

Kokią ateities gyvenimo viziją kuria Petras? Kas pasiekta „dabar“ ir ko tikimasi „paskum“?

Koks Petro požiūris į kunigo prakalbą, bręstantį sukilimą?

Teigiamas, nors Petras nustebęs dėl sukilimo (nes žinojo, jog nugalėti rusus bus sunku), jis siekė laisvės, aukojosi dėl Juozapotos ir kitų žmonių gerovės. Papasakojus merginai apie kunigo prakalbą, Petro akys „užsidegė nesuprantama, ypatinga“ ugnimi.

Kaip į Juozapotos nerimą reaguoja Petras? Kodėl jis nepasako visos tiesos, kur ruošiasi eiti?

  • MS PowerPoint 8706 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (661 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Gintarė
  • „Liūdna pasaka“ II dalies analizė
    9 - 4 balsai (-ų)
„Liūdna pasaka“ II dalies analizė. (2017 m. Sausio 30 d.). https://www.mokslobaze.lt/liudna-pasaka-ii-dalies-analize.html Peržiūrėta 2020 m. Birželio 01 d. 08:04
×
110 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo