Liuksemburgo ekonominė ir politinė geografija


Paveikslų sąrašas. Įvadas. Bendroji geografinė valstybės charakteristika. Valstybės geografinė padėtis, starteginė reikšmė, sausumos/jūros valstybė. Plotas, gyventojai (pasiskirstymas, dinamika, migracija). Politinė struktūra. Ūkio padėtis (strateginiai ištekliai, ūkio struktūra, eksporto rinkos, importo apimtys). Energetika (importas, eksportas, ištekliai ir kt. ). Karinis potencialas. Kitos svarbios valstybės charakteristikos. Valstybės ekonominė ir politinė geografija (makro lygmuo). Padėtis globalinių, politinių ir ekonominių blokų atžvilgiu. Padėtis pasaulinės reikšmės strateginių išteklių ir produktų atžvilgiu. Padėtis globalinių geokultūrinių centrų ir konfliktų atžvilgiu. Tarptautiniai santykiai (kaimyninės šalys, kaimyniniai santykiai, santykiai su kitomis šalimis). Valstybės ekonominė ir politinė geografija (mikro lygmuo). Valstybės sienos (laisvas ar reguliuojamas judėjimas – esamos situacijos analizė). Valstybės regioninė sąranga (monolitinė ar multiregioninė valstybė fiziniu, istoriniu, tautiniu, kultūriniu, religiniu, ekonominiu ir kt. požiūriais). Valstybės teritorinė administracinė sudėtis. Ryškiausi valstybės raidos etapai, integracijos, vidiniai teritoriniai konfliktai. Vertinimas. Valstybės ekonominės ir politinės geografinės padėties SSGG analizė. Apibendrinimai ir išvados. Literatūra. Elektroniniai straipsniai ir kiti telkiniai. Pav 1 Geografinė padėtis. Pav 2 Gyventojų amžius (tūkst. ). Pav 3 Hercogas Henris. Pav 4 Darbuotojų pasiskirstymas. Pav 5 BVP gyventojui. Pav 6 Minimalus atlyginimas. Pav 7 Beneliukso vėliava. Pav 8 Administracinis paskirstymas.

Turėdama puikiai išvystytą paslaugų sektorių, bankų sistemą, Liuksemburgo Didžioji Hercogystė yra svarbi tarptautinių finansų kompanijų būstinė. Turėdamas palankią mokesčių sistemą, Liuksemburgas yra didelis užsienio valstybių investicijų traukos centras. Liuksemburge veikia daug Europos Sąjungos institucijų, kaip antai Europos Bendrijų Teisingumo Teismas, Europos Audito Rūmai, Europos investicijų bankas ir Europos Parlamento sekretoriatas, todėl šalis yra svarbi ir kaip tarptautinis valdybos centras. Liuksemburgas yra viena iš šalių, kurios įkūrė Europos Sąjungą, Jungtinių tautų, NATO bei Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros (OECD) organizacijas. Liuksemburgo miestas yra viena iš Europos Sąjungos sostinių.

Liuksemburgo Didžiosios Hercogystės, vienintelės hercogystės pasaulyje, pasirinkimą motyvavo neproporcingas valstybės ploto ir ekonominio pajėgumo dydis. Būdama vieną mažiausių valstybių pasaulyje (vos 179 vieta pasaulyje), Liuksemburgas pagal BVP vienam gyventojui užima pirmą vietą pasaulyje, taip pat turi vieną didžiausių minimalių atlyginimų ir pagal pragyvenimo lygį yra viena pirmaujančių pasaulio valstybių, todėl yra puikus pavyzdys daugeliui pasaulio šalių.

Liuksemburgas yra didžiausias pasaulyje investicinis centras, turintis palankius verslui plėtoti įstatymus bei sąlygas, disponuojantis dideliu kiekiu bankų, holdingų bei kitų kompanijų, per metus sukuriantis didžiausią pasaulyje bendrą vidaus produktą vienam gyventojui, todėl yra puikus informacijos šaltinis pradedančiajam ar būsimam verslininkui.

Darbo objektas

Šiuo darbu siekiama seminaro metus supažindinti klausytojus su Liuksemburgo ekonomine ir politine geografija, surinkti ir pristatyti įdomius ar vertingus faktus apie šią valstybę.

Referato apimtis - 15 puslapių. Darbą sudaro įvadas, trys dalys, išvados ir naudota literatūra. Pagrindinė darbo medžiaga aprašyta 11-tyje puslapių. Paveikslų sąrašą sudaro 8 paveikslai. Naudotos literatūros sąrašą sudaro 14 šaltinių.

Analizuojant Liuksemburgo Didžiosios Hercogystės ekonominę ir politinę geografinę padėtį, darbe buvo naudojamasi informaciniais interneto portalais bei tinklalapiais, taip pat dokumentine įvairių autoriu literatūra.

Liuksemburgas yra viena mažiausių pasaulio valstybių (vos 179 vieta pasaulyje), esanti tarp Belgijos, išsidėsčiusios valstybės šiaurėje ir vakaruose, Prancūzijos (pietuose) ir Vokietijos (šiaurės rytuose ir rytuose)

Šalies ilgis iš šiaurės į pietus yra 82 kilometrai, plotis iš vakarų į rytus - 56 kilometrai. Liuksemburgo Didžioji Hercogystė priskiriama Vakarų Europai. (P. Lingė, 1996)

Didžioji Hercogystė, kartu su Belgija ir Nyderlandais, yra viena iš „Žemųjų šalių“. Valstybės sostinė ir didžiausias miestas - Liuksmeburgas.

Liuksemburgas yra strategiškai gana palankioje geografinėje padėtyje, kadangi turi daug geležies rūdos išteklių, daug miškų bei derlingos žemės. Valstybę taip pat supa ekonomiškai stiprios valstybės Vokietija, Prancūzija ir Belgija, kurios praturtina Liuksemburgo vidinęrinką trūkstamomis žaliavomis ir kvalifikuota darbo jėga. Didesnis trūkumas - priėjimo prie jūros nebuvimas.

Šalies plotas yra 2586 kvadratiniai kilometrai, iš kurių 0,6% sudaro vanduo. Dalis pasaulyje - 0,002 (P. Lingė, 1996).

Net 85,4% gyventojų gyvena miestuose, dauguma gyvena Liuksemburgo mieste ir jo apylinkėse šalies pietuose, o valstybės šiaurė, lyginant su pietumis, yra apgyvendinta labai retai.

Šalyje yra trys oficialios kalbos - liuksemburgiečių (nacionalinė), prancūzų (vyriausybinė) ir vokiečių (kultūrinė). Dauguma moka visas tris kalbas.

Liuksemburgas yra konstitucinė monarchija (vienintelė pasaulyje). Šalies valdymas yra paskirstytas į įstatymų leidžiamąją, vykdomąją ir teisminę valdžias. Rinkimai šalyje būna trijų rūšių: vietiniai, nacionaliniai ir tarptautiniai.

Vietiniai rinkimai vyksta kas šešerius metus (paskutinį kartą buvo 2011). Dalyvavimas privalomas visiems Liuksemburgo piliečiams. Ne Liuksemburgo piliečiai taip pat gali dalyvauti rinkimuose ir būti renkami su keliomis išimtimis. Nacionaliniai rinkimai vyksta kas penkerius metus (paskutinį kartą vyko šiemet). Dalyvavimas taip pat privalomas visiems Liuksemburgo piliečiams, bet yra apribotas kitiems valstybės gyventojams. Tarptautiniai rinkimai vyksta kas penkerius metus (vyko šiemet). Dalyvavimas nėra privalomas, tačiau rinkimai vyksta tą pačią dieną, kaip ir nacionaliniai rinkimai. Užsienio piliečiai taip pat gali dalyvauti ir būti renkami su sąlyga, kad yra Europos Sąjungos valstybių piliečiai.

  • Ekonomika Referatas
  • Microsoft Word 259 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 20 puslapių (3358 žodžiai)
  • Universitetas
  • Evaldas
  • Liuksemburgo ekonominė ir politinė geografija
    10 - 9 balsai (-ų)
Liuksemburgo ekonominė ir politinė geografija. (2015 m. Lapkričio 29 d.). https://www.mokslobaze.lt/liuksemburgo-ekonomine-ir-politine-geografija.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 25 d. 23:51
×