Liuterio ir Cvinglio mokymo skirtumai


Įvadas. Liuterio mokymas. Cvinglio mokymas. Jų mokymo skirtumai. Išvados. Bibliografija.

1054m. Bažnyčia suskilo į Vakarų ir Rytų. Nuo seno formavosi skirtingas rytietiškas graikų ir vakarietiškas lotynų mąstymas. Skirtumai buvo susiję su liturgine, drausmine, bažnytine – politine, dogminėmis sritimis. 1318 – 1417 metais įvykęs „Didysis skilimas“ buvo ypač skaudus Bažnyčiai, rodęs joje vykstantį destrukcijos procesą, kurį reikėjo spręsti. Iš esmės Europoje vyko veiksniai, nulėmę Reformacijos „sąjūdį“. Taigi XVIa. pirmoje pusėje Europoje prasidėjo Reformacija. Tai buvo visuomeninis, politinis, ideologinis judėjimas dėl religijos atsinaujinimo ir siekio pertvarkyti Katalikų Bažnyčią. Reformacija davė pradžią protestantizmui vienai iš Krikščionybės krypčių, kuri jau anuomet reiškėsi, tuo, kad pačioje jos viduje ryškėjo įvairumas mokymų, kuriuos skelbė skirtingi žmonės, siekdami to paties – reformų.

Tačiau esminis protestantizmo bruožas būdingas visoms jo šakoms išlieka – tai tapatumo traktavimo klausimas. Protestantiškoji bažnyčia save kaip čia ir dabar mezgamą, besirutuliojantį Dievo ir žmogaus santykį. Pabrėžiamas žmogaus nuteisinimas tikėjimu, kaip šis santykio realizavimas.

Tad grįžtant prie istorinio konteksto, Bažnyčios mokymą radikaliai kritikuoti pradėjo vokietis Martynas Liuteris. Netrukus Šveicarijoje iškilo kitas katalikų kunigas Ulrichas Cvinglis. Šie du reformatoriai iš tiesų atstovauja skirtingų krypčių protestantizmą: Liuteris nuosaikųjį, o Cvinglis radikalųjį. Todėl jų skelbtame mokyme atsirado skirtumų, nežymių, tačiau esminių.

Šiuo referatu pristatysiu dviejų reformatorių – Liuterio, evangelikų liuteronų tikėjimo skelbėją bei kūrėją ir Cvinglį, evangelikų reformatų krypties atstovą, atskleisdamas jų skirtumus. Literatūros daug nėra lietuviškai šia tema, ypač rašant apie Cvinglį. Daugiausia naudosiu A. Francenas „Trumpa Bažnyčios istorija“, J. Staugaitis „Bažnyčios istorija“ ir Lietuvių enciklopedijų du tomus.

Referato metodas: analitinis – sintetinis.

Referato tikslas: pristatyti M. Liuterio ir U. Cvinglio mokymus ir surasti skirtumus tarp jų mokymo.

  • Microsoft Word 20 KB
  • 2015 m.
  • 10 puslapių (1720 žodžiai)
  • Antanas
  • Liuterio ir Cvinglio mokymo skirtumai
    10 - 2 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Liuterio ir Cvinglio mokymo skirtumai. (2015 m. Kovo 18 d.). https://www.mokslobaze.lt/liuterio-ir-cvinglio-mokymo-skirtumai.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 15 d. 21:39
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo