Lizingo paslaugos ypatumai ir plėtra


Įvadas. Lizingo samprata. Lizingo rūšys. Grįžtamasis lizingas. Finansinis lizingas. Veiklos lizingas. Lizingo privalūmai ir trūkumai. Išvados. Šaltiniai.


Lizingu vadinama ilgalaikė tam tikro kilnojamojo arba nekilnojamojo turto nuoma. Nuo įprasto nuomos sandorio, lizingas, iš esmės skiriasi tik tuo, kad objekto nuoma dažniausiai susiejama su vėlesniu jo išpirkimu, pagal likutinę vertę. Lizingu taip pat davinami kai kurie ilgalaikės nuomos sandoriai ir be daikto išpirkimo sąlygų (vadinamoji veiklos nuoma).

Pagrindinė lizingo savybė – turto nuosavybė ir toliau priklauso lizingo davėjui (nuosavybės teisė per lizingo laikotarpį nepakinta), o turtu naudojasi lizingo gavėjas. Ši nuostata dar vadinama nuosavybės teisės išlaikymo principu. Šis principas yra esminė piniginės prievolės užtikrinimo priemonė, tai reiškia, kad jei lizingo gavėjas bus nemokus, investuotą kapitalą lizingo davėjas stengsis atgauti iš realizuoto lizingo objekto (dalyko).

Vietinis (vidaus) yra toks lizingas, kai visos lizingo sandorio šalys yra vienos šalies subjektai.

Tarptautinis yra toks lizingas, kai sandorį sudaro skirtingų valstybių ūkio subjektai. Tarptautinio lizingo atveju dažnai pats gamintojas tiesiogiai išnuomoja užsienio gavėjui objektą lizingo pagrindais arba iš gamintojo nuperka tą objektą lizingo kompanija, kuri vėliau išnuomoja jį užsienio subjektui – lizingo gavėjui. Tokia nuomos operacija vadinama lizingo eksportu. Jai priešinga operacija, kai įrenginiai arba kiti lziingo objektai perkami lizingo kompanijų iš užsienio gamintojų ir vėliau pateikiami savų šalių ūkio subjektams nuomoti, vadinama lizingo importu.

Pagal teisinių santykių dalyvių skaičių lizingas gali būti dvišalis arba trišalis.

Dvišalis yra toks lizingas, kai firma gamintoja arba turto savininkė, tiesiogiai realizuoja savo gaminius, dvišalio lizingo sutarties pagrindais.

Trišalis yra toks lizingas, kai nuomos objektas įgyjamas ir realizuojamas dalyvaujant tarpininkui. Prekių nuoma lizingo pagrindais šiuo metu organizuoja bei sandorius finansuoja paslaugų rinkoje besispecializuojančios lizingo bendrovės ir kai kurie komerciniai bankai per savo antrines firmas. Šios finansinės institucijos esnt suinteresuotų subjėktų užsakymams nuperka jų pageidaujamus lizingo objektus ir vėliau išnuomoja juos užsakovams lizingo pagrindais. Tokiu būdu lizingo kompanija atlieka gamintojo ir nuomininko tarpininko funkciją. Nepaisant trišalio teisinių santykių pobūdžio, tokiais atvejais sudaromi du dvišaliai sandoriai: vienas – pirkimo ir pardavimo, sudaromas firmos gamintojo ir lizingo kompanijos, kitas – lizingo sandoris, sudaromas lizingo kompanijos ir subjekto užsisakiusio lizingo objektą. Pagal trišalį lizingą tiekimo ir atsiskaitymo operacijos vyksta šioje schemoje nurodyta seka ir tvarka:

Teisės doktrinoje, norminiuose aktuose ir komercinėje praktikoje išskiriamos ir veiklos nuomos (operacinė) ir išperkamosios nuomos (finansinė) lizingo formos.

Veiklos (operacinė) lizingu vadinamas nuomos sandoris pagal kurį ilgalaikio naudojimo objektai (mašinos, įrenginiai, transporto priemonės ir kt.) išnuomojami neperleidžiant nuosavybės teisės. Pasibaigus lizingo sutarties galiojimo laikui nuomos objektai grąžinami nuomotojui, jeigu lizingo sutartyje nenumatyta kitaip (pvz., kad pasibaigus sutarties galiojimo laikui ji gali būti pratęsta arba objektas perleistas nuomininko nuosavybėn, esant tam tikromis sąlygomis). Ši lizingo forma dažniausiai praktikuojama vidaus komerciniuose santykiuose.

  • Microsoft Word 65 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (2751 žodžiai)
  • Universitetas
  • Ro
  • Lizingo paslaugos ypatumai ir plėtra
    10 - 2 balsai (-ų)
Lizingo paslaugos ypatumai ir plėtra. (2017 m. Lapkričio 12 d.). https://www.mokslobaze.lt/lizingo-paslaugos-ypatumai-ir-pletra.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 26 d. 04:25
×
145 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo