Llietuvių liaudies kalendorinių švenčių prasmė ir tradiciškumas


Įvadas. Lietuvių liaudies kalendorinės šventės. Lietuvių liaudies kalendorinių švenčių prasmė ir tadiciškumas. Kalėdos. Išvados. Literatūra.

Mūsų tautos kultūros šaknys siekia tolimą praeitį. Kalendoriniai papročiai bei apeigos - vieni ankstyviausių žmonijos dvasinės kultūros kurinių. Jie atsirado dėl žmonių darbinės veiklos: užsiimant medžiokle, maisto rinkimu, ieškojimu, vėliau verčiantis žemdirbyste bei givulininkyste. Lietuviai, kaip daugelio kitų tautų žemdirbiai, išlaikė nemažai proindoeuropietiškų agrarinių papročių bei apeigų, kuriuos ilgainiui, žmonės skirtingose etninėse grupėse, gyvenantys skirtingomis gyvenimo sąlygomis, tradicinius papročius papildė specifiniais bruožais.

Taigi per šimtmečius sukurtas žmonių tradicijas reikia saugoti ir tausoti viską kas tik gali papuošti žmogaus gyvenimą ir padaryti jį šviesesnį, kupiną džiaugsmo ir laimės ir beabejo įvairiaspalvį.

XIX – XX a. žemdirbių kalendoriuje suskaičiuota apie dvi dešimtis reikšmingesnių tautinių bei religinių kalendorinių švenčių, šnekamojoje kalboje vadinamų didžiosiomis arba metinėmis. Dalį šių švenčių sudaro Kalėdos, Kūčios,

Velykos, Užgavienės, Joninės, Sėkminės, Jurginės, Verbinės ir t.t. Žinoma daugelis šių švenčių yra tarptautinės ir kiekvienoje šalyje jos yra papildytos tos tautos papročiais bei tradicijomis. Dauguma šių švenčių turi pastovias datas, bet beveik trečdalis pastovios datos neturi, nes tos kelios šventės į Lietuvą atkeliavo kartu su krikščionybe.

Šie papročiai bei tradicijos buvo perduodamos iš kartos į kartą, tačiau per daugelį metų jos patobulėjo. Žmonės šiais laikais jau nebeatlikinėja apeigų vardan namų, derliaus ar savo pačių gerovės dabar jie tiesiog viską atiduoda į gamtos rankas.

  • Microsoft Word 25 KB
  • 2015 m.
  • 9 puslapiai (879 žodžiai)
  • Mokykla
  • Greta
  • Llietuvių liaudies kalendorinių švenčių prasmė ir tradiciškumas
    10 - 6 balsai (-ų)
Llietuvių liaudies kalendorinių švenčių prasmė ir tradiciškumas. (2015 m. Balandžio 15 d.). https://www.mokslobaze.lt/llietuviu-liaudies-kalendoriniu-svenciu-prasme-ir-tradiciskumas.html Peržiūrėta 2019 m. Gegužės 24 d. 09:55
×
Nesuprantate kaip atlikti užduotį? Klauskite eksperto!