Logika ir mokslo metodologija


Logika ir mokslo metodologija uzdaviniai. Logikos ir mokslo metodologijos užduočių sprendimai. Deontinė logika. Logikos ir mokslo metodologijos konspektai. Logika ir mokslo metodologija formalizavimas. Logikos ir mokslo metodologijos uzdaviniai. Teiginiu logika uzdaviniai. Logika ir mokslo metodologija konspektas. E-referatai logika ir mokslo metodologija. Logikos ir metodologijos uzdaviniai.

Logika ir mokslinis pažinimas. Logikos mokslas ir jo objektas. Logikos mokslo reikšmė ir istorinė raida. Pasaulio pažinimas ir mokslas. Dvireikšmė teiginių logika. Natūraliosios kalbos formalizavimas. Propozicinių kintamųjų ir operatorių atitikmenys šiuolaikinėje lietuvių kalboje. Klasių logika. Klasių logika yra logika, tirianti apibrėžtų elementų rinkinių savybes. Šiame poskyryje išdėstysime tik pačius klasių logikos pagrindus. Dėstydami naudosimės kai kuriais klasių logikos simboliais, tačiau dirbtinės kla. Loginės klasės samprata. Pagrindiniai klasių logikos principai. Silogistika. Predikatų logika – savybių ir santykių teorija. Daugiareikšmė, arba neklasikinė, logika. Modalinė logika. Deontinė, arba normų, logika. Tikimybiniai samprotavimai. Argumentacijos proceso loginiai pagrindai.

Paprasčiausias logikos mokslo apibūdinimas yra toks: logika yra moks­las apie samprotavimo taisyklingumą.

Kiekvienas vidurinę mokyklą baigęs asmuo daugiau ar mažiau tiksliai nutuokia apie tai, kas yra taisyklingumas ir samprotavimas. Apie kalbos taisyklin­gumą šiek tiek žinome iš gimtosios kal­bos gramatikos, o apie samprotavimą nutuokiame todėl, kad gana dažnai vartojame veiksmažodį samprotauti . Išstudijavus kelias logikos teorijas samprotavimo taisyklingumą bus lengviau suprasti. Dabar pateiksime keletą samprotavimo pavyzdžių ir samprotavimo apibrėžimą.

Samprotavimų būna įvairių. Logikai skiria dedukcinius ir indukcinius samprotavimus. Jei tarp gaunamo sakinio teisingumo ir turimų sakinių tei­singumo yra būtinumo ryšys, samprotavimas vadinamas dedukciniu. Jei gaunamo sakinio teisingumas tėra tikėtinas, samprotavimas.   jei vilnius yra Lietuvos sostinė, tai vilniuje yra Lietuvos valdžios būstinė. Vilnius yra Lietuvos sostinė. Taigi vilniuje yra lpirmame, trečiame ir ketvirtame pavyzdyje pateikti dedukciniai sam­protavimai. Pirmo pavyzdžio sakinys jei lyja, tai šlapia teisingas. Jei būtų teisingas ir antras sakinys lyja , gautas sakinys šlapia irgi būtų teisin­gas. Trečio ir ketvirto pavyzdžio sakiniai jei vilnius yra Lietuvos sostinė, tai vilniuje yra Lietuvos valdžios būstinė , vilnius yra Lietuvos sostinė , visi europiečiai – žmonės ir aš europietis yra teisingi.

  • Microsoft Word 185 KB
  • 2012 m.
  • 116 puslapių
  • Jolita
  • Logika ir mokslo metodologija
    8 - 1 balsai (-ų)
Logika ir mokslo metodologija. (2010 m. Lapkričio 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/logika-ir-mokslo-metodologija.html Peržiūrėta 2020 m. Liepos 15 d. 08:46
×
127 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo