Lojalumo programos ir jų efektyvumas mažmeninėje prekyboje


Santykių marketingas. Literatūros apžvalga. Lojalumo programos ir jų efektyvumas mažmeninėje prekyboje. Lojalumo programa. Vartotojų lojalumo programų tikslai ir uždaviniai. Vystyti ir stiprinti esamų vartotojų lojalumą. Pritraukti naujus vartotojus. Sukurti vartotojų duomenų bazę. Aprūpinti informacija ir remti kitus organizacijos departamentus. Lojalumo programos dalyviams suteikti galimybę komunikuoti. Vartotojų lojalumo programų vertinimas ir efektyvumas.

Intensyvi konkurencija ir kintanti vartotojų paklausa skatina įmones ieškoti metodų, kurie joms leistų išlaikyti bei stiprinti konkurencingumą rinkoje (Korsakienė, Tvaronavičius, Mačiulis, 2008). Įmonės siekdamos išsilaikyti vyraujant stiprėjančioms konkurencinėms sąlygoms, turi sugebėti ne tik pritraukti potencialius naujus klientus, bet ir išlaikyti bei susigrąžinti prarastus vartotojus. Kompleksiškoje, sparčiai besikeičiančioje aplinkoje organizacijos daugiau dėmesio skiria bei orientuojasi į rinką ir į vartoją, tad jos bando užsitikrinti sėkmę kurdamos ir plėtodamos ilgalaikius ryšius su vartotojais (Ginevičius, 2007). Ilgalaikiai ryšiai tarp įmonės ir vartotojo bei jų tarpusavio santykio lojalumas atlieka reikšmingiausią vaidmenį šiuolaikiniame verslo pasaulyje. Vartotojų lojalumo paskata sudaro prielaidas didinti rinkos dalį, pelną, ir spartinti verslo plėtrą (Naumann, Jackson, Rosenbaum, 2001). Lojalių vartotojų išlaikymas daro įtaką organizacijos sėkmingos veiklos rezultatams, išlaikyti esamą vartotoją yra finansiškai pelningiau ir pareikalaujama mažiau pastangų nei pritraukti naują. Bagdonienė ir Jakštaitė (2007) remiantis Hoisington ir Naumann (2003) teigia, kad yra svarbus ne tik finansinis vartotojų lojalumo rezultatas, bet ir geresnis organizacijos įvaizdis, kuris teigiamai veikia naujų vartotojų pritraukimą. Taigi, dėl šių priežasčių klientų lojalumas tapo vienu svarbiausių daugelio verslo organizacijų tikslų brandžiose rinkose.

Lojalumas – aukščiausią kokybę atitinkantis vartotojo pasitenkinimas, kuris atsiranda, kai produkto ar paslaugos teikiamos naudos atitinka arba viršija vartotojo lūkesčius.

Plėtojant vartotojų lojalumo sampratą, Zikiene K. (2010) išskiria Day G. S. (1969) suformuotą nuostatą, teigiančią, kad lojalumas yra dvimatė sąvoka ir yra nagrinėjama dviem aspektais: elgsena ir požiūriu. Tuo tarpu Bakanauskas A. ir Pilelienė L. (2009) pateikia Jacoby J. ir Kyner D. B. (1973) nuomonę, kad vartotojų lojalumą reikėtų vertinti kaip elgsenos ir nuostatų komponentų mišinį, glaudžiai susijusį ir tiesiogiai vienas nuo kito priklausomą. Šiuo atveju, vartotojų lojalumo sąvoka yra kur kas platesnė nei pakartotiniai pirkimai, nes kartotinai pirkti galimi iš inercijos ar pasirinkimo galimybių stokos (Reichhel F. F., 2003).

Vartotojų lojalumas ypatingą reikšmę daro tose srityse, kuriose yra gana stipri konkurencija, o pasiūla standartinė. Šią sritį galima įvardinti, kaip prekybos tinklų rinką. Vartotojų lojalumo programa (angl. customer loyalty program) sukurta, siekiant prailginti esamų pirkėjų gyvavimo laikotarpį, palaikant su jais ilgalaikius santykius.

Bivainis J. ir kiti (2011) remdamiesi Hart S. (1999) lojalumo programą įvardija kaip pagrindinę lojalumo rinkodaros apraišką bei teigia, kad lojalumo rinkodara ir ryšių rinkodara turi bendrų bruožų: informacinės technologijos, vartotojo pažinimas, tiesioginis bendravimas su vartotojais.

akcentuojantys papildomas vertės ar naudos kūrimą;

pažymintys vartotojo elgsenos veikimą;

Vartotojų lojalumo programa kaip veiksmingas marketingo instrumentas reikšmingas tiek organizacijai, tiek vartotojui. Lojalumo programos turi daugiau pardavimų skatinimo per nuolaidas nei lojalumo stiprinimo paskirtį. Programų nauda grindžiama finansiškai, tačiau nesuteikia emocinės ar socialinės vertės. Todėl toks programų dalyvių lojalumas grindžiamas racionalumu ir gali būti neilgalaikis.

Lojalumo programos veiksmingumo įvertinimas finansiniu ir rinkodaros požiūriais

Lojalumo programa tai viena iš rinkodaros priemonių, kuria siekiama pailginti pirkėjų gyvavimo laikotarpį ir yra vertinama finansiniu ir rinkodaros požiūriais. Finansiniu požiūriu vertinama iš ilgalaikės (klientų gyvavimo trukmės vertė) ir trumpalaikės (reklamos akcijos veiksmingumas) perspektyvos. Rinkodaros aspektu – klientų grįžtamumas, klientų pasitenkinimas, galimybė valdyti santykius su klientais.

Lojalumo programos yra panašios tarp daugelio tarpusavyje konkuruojančių įmonių. Sėkminga lojalumo programa turi būti įvertinta nustatant jos tinkamumą ir kruopščiai planuojama. Nustatyta dažnai daroma įmonių klaida - nepakankamai įvertinti vadybos ir finansinių ištekliai, kurie reikalingi sukurti veiksmingą lojalumo programą.

  • Microsoft Word 356 KB
  • 2015 m.
  • 12 puslapių (3385 žodžiai)
  • Universitetas
  • Paulius
  • Lojalumo programos ir jų efektyvumas mažmeninėje prekyboje
    10 - 10 balsai (-ų)
Lojalumo programos ir jų efektyvumas mažmeninėje prekyboje. (2015 m. Balandžio 19 d.). https://www.mokslobaze.lt/lojalumo-programos-ir-ju-efektyvumas-mazmenineje-prekyboje.html Peržiūrėta 2019 m. Gegužės 19 d. 17:23
×
Nesuprantate kaip atlikti užduotį? Klauskite eksperto!