Lotynų Amerikos tyrimai XVI – XX a


Įvadas. 3 pls. Pavadinomo ,,amerika‘‘ atradimas. 4 pls. Pietų amerikos atradimas. 5 pls. Amazonės ir la platos baseino atradimas. 6 pls. Ispaniškosios amerikos, brazilijos ir pietų atlanto tyrinėjimai. Argentinos ir čilės tyrinėtojai. 11 pls. Išvada. 13 pls. Literatūros šaltiniai. 14 pls.


Darbo tikslas: išanalizuoti Lotynų Amerikos tyrimus XVI – XX a.

Darbo problema: ar Lotynų Amerikos žmonės( čiabuviai) buvo išnaikinami ?

Lotaringijoje XVI a. pradžioje susikūrė geografų būrelis, kuriam priklausė keli jauni mokslininkai. Vienas iš jų, Martinas Valdzėmiuleris, parašė nedidelį traktatą ,,Įvadas į kosmografiją‘‘, į kurį buvo įtraukti ir du Vespučio laiškai. Šioje knygelėje pirmą kartą pasirodė ir Amerikos pavadinimas. Jis rašė, kad žemė iki šiol buvo dalinama į tris dalis, pavadintas moteriškais vardais: Europa, Azija ir Afrika. Tačiau dabar Amerigas Vespučis atrado ketvirtąją dalį, todėl ją reikėtų vadinti Amerigo arba Amerika. Tuo nenorėta sumažinti Kolumbo nuopelnų, kadangi to laikotarpio geografų įsitikinimu jie atrado naujus teritorijas skirtingose pasaulio dalyse. Jų manymu, Kolumbas tik plačiau ištyrė Senąjį Pasaulį – tropikinę R. Aziją, o Vespučis atrado Naująjį Pasaulį, kuris tęsiasi abipus pusiaujo kaip ir Afriką. Prie savo darbo Valdzėmiuleris įdėjo ir žemėlapį su Rytų ir Vakarų pusrutuliais. Vakarų pusrutulyje jis pavaizdavo šiaurinę ir pietinę žemes, sujungtas sąsmauka. Pietinė žemė pavadinta ,,Nežinoma žeme‘‘ ir ,, Amerika‘‘. Už jų pavaizduotas vandenynas, nusitęsiantis nuo šiaurės poliarinio rato iki 40° p.pl. Čia vaizduojama ir Džipango sala (Japonija). Taigi naujasis žemynas – ne Azijos dalis.

Iki 1520 m. pasirodė keletas žemėlapių, kuriuose Amerika vadinamas tik pietinis žemynas. Kad šiaurinis žemynas yra savarankiškas, suprasta tik po XVI a. trečiojo dešimtmečio. Pirmasis, kuris ,, Amerika‘‘ pavadino ir šiaurinį žemyną, buvo Merkatorius (1538 m. žemėlapyje). 1541 m. jis žodį ,,Amerika‘‘ padalino į dvi dalis: šiaurinei daliai ,,Ame...‘‘, o pietinei ,,...rika‘‘. Nuo XVI a. antrosios pusės pavadinimas ,, Amerika‘‘ vartojimas daugelyje pasaulio žemėlapių ir gaublių. Vėliau A. Humboltas rašė, kad didžiojo žemyno pavadinimas ,, Amerika‘‘ yra didžiausias žmonijos neteisingumo paminklas.

Vienas pirmųjų Ispanijos teisę tyrinėti Atlanto vandenyno vakarinę dalį gavo šturmanas Alonsas Ninjas (trijų Kolumbo ekspedicijų dalyvis). Vienu laivu su 33 žmonių įgula 1499 m. birželio pradžioje jis išplaukė ieškoti naujų žemių. Po mėnesio įplaukė į Parijo įlanką, per ,,Drakono nasrų‘‘ sąsiaurį išplaukė į Karibų jūrą ir pasiekė Margaritos salą. Čia iš indėnų supirko daug perlų ir vakarinės pakrantės pavadino Perlų krantu. Šiek tiek ankščiau teisę tyrinėti V. Atlantą gavo antrosios Kolumbo ekspedicijos dalyvis Alonsas Ocheda. Plačią įlanką Karibų jūros rytuose Ocheda pavadino Venesuela (Mažoji Venecija). Piečiau atrodo Marakaibo lagūną, apiplaukė Gvachiros pusiasalį ( 72° v.ilg.) ir nuo jo pasuko į Espanjolą. Taip buvo ištirta daugiau kaip 3 tūkstančiai kilometrų pakrantės ir įsitikinta, kad tai didelio žemyno krantas. Laivai į Ispaniją grįžo 1500 m. birželio mėnesį.

  • Geografija Referatas
  • Microsoft Word 28 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (2651 žodžiai)
  • Ieva
  • Lotynų Amerikos tyrimai XVI – XX a
    10 - 8 balsai (-ų)
Lotynų Amerikos tyrimai XVI – XX a. (2016 m. Gegužės 15 d.). https://www.mokslobaze.lt/lotynu-amerikos-tyrimai-xvi-xx-a.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 24 d. 22:20
×