LT ir Vokietijos Konstituciniai Teismai


Įvadas. Konstitucinių Teismų istorinės aplinkybės. Vokietijos ir Lietuvos Konstitucinių Teismų statusas ir bruožai. Konstitucinių Teismų kompetencija,funkcijos ir kontrolė. Konstitucinių Teismų santykiai su kitomis valdžios institucijomis. Konstitucinių Teismų sudėtis,jo sudarymo tvarka. Išvados. Literatūros sąrašas.


Kaip ir daugumoje Europos demokratinių šalių yra įvirtintas įprastas valdžių padalijimas,kai yra vykdomoji,leidžiamoji ir teisminė valdžios.Šalyse įtvirtintas valdžių padalijimas,kiekviena valdžia gali daryti tiek,kiek tai leidžia Konstitucija.Institucija,kuri prižiūri,kad nebūtų pažeista Konstitucija,Lietuvoje ir Vokietijoje yra Konstitucinis Teismas.Tai yra labai svarbi institucija šalyse,nes ši institucija užtikrina Konstitucijos normų apsaugą.Konstitucinis Teismas užtikrina teisingumą valstybėje,dėl to turi bendradarbiauti su pagrindiniais šalies valdžios organais.Dėl valstybių praeities reikėjo būtinai tokios institucijos kaip Konstitucinis Teismas,kuris saugotų žmonių teises ir laisves,kurios yra įtvirtintos Konstitucijoje. Konstitucijos gyvavima užtikrina konstitucinės apsaugos institucija,Konstitucinis Teismas tarsi demokratijos „ saugotojas“ .Vokietijos ir Lietuvos Konstitucinius Teismus galima lyginti,nes jie pasekė europine tradicija,vis dėl to yra ir skirtumų,taigi savo darbe bandysiu aptarti abiejų šalių Kontitucinius Teismus,bei juos palyginti.

1)Dėl istorinių aplinkybių abi valstybės matė,kad reikia institucijos,kuri gintų Konstitucijoje įtvirtintas demokratijos normas.

2)Konstituciniai Teismai padeda varžyti valdžios institucijas,kad jos neperžengtų savo ribų ir nepasisavintų kitos institucijos įgaliojimų,kad tai nenutiktų yra svarbu demokratiškai valstybei.

Temos aktualumas-kaip ir minėjau ši institucija yra labai svarbi abiejose valstybėse,Konstituciniai Teismai užtikrina teisingumą,jis tarnauja tik Konstitucijai.

Darbo objektas- yra Lietuvos Konstitucinis Teismas ir Vokietijos Konstitucinis Teismas.

Darbo tikslas-aptarti svarbiausius teiginius apie Vokietijos Federalinį Konstitucinį Teismą ir Lietuvos Konstitucinį Teismą.Juos palyginti.

Darbo uždaviniai:

1) Vokietijos Ir Lietuvos Konstitucinių Teismų formavimasis.

2) Konstitucinių Teismų paskirtis ,sudėtis, sudarymo tvarka, jų funkcijos.

3) Konstitucinių Teismų santykis su kitomis valdžios institucijomis.

Šalyse pasirenkami du skirtingi Konstitucinės kontrolės modeliai:kai kontrolę vykdo bendrosios kompetencijos teismai arba kaip tą daro specializuota institucija(teismas),kuris šiuo atveju yra Konstitucinis Teismas.Vokietijos Fedaracija, steigdama Vokietijos Federalinį Konstitucinį Teismą po Antrojo pasaulinio karo,kada teko jai stipriai nukentėti, pasirinko Kelzeno modelį,taip suteikdami Konstituciniam Teismui didelius įgaliojimus.

Pirmą kartą Federacinis Konstitucinis Teismas Vokietijos Federacijoje kaip nauja institucija atsirado 1949 metais,kai buvo priimtas Pagrindinis Įstatymas,savo darbą jis pradėjo 1951 metais .Pažvelgus į Vokietijos valstybės istoriją ir matant joje klaidų nenuostabu,kad buvo sukurtas Konstitucinis Teismas,kuriam buvo suteikiama labai didelė galią,nes būtent jis turi apsaugoti žmogaus teises ir laisves,kurios yra įtvirtitos Vokietijos Konstitucijoje.Konstitucinis Teismas yra valstybių Konstitucijų „ saugotojas“. Dėl šios konstitucinės apsaugos institucijos gyvavimo pradžios Vokietijoje verta paminėti tai,kad norint kiek galima labiau apsaugoti Konstitucija pradžioje teisėjų skaičius buvo žymiai didesnis nei yra šiandienos Vokietijos Konstituciniame Teisme.Reikia taip pat nepamiršti tuo metu esančių istorinių aplinkybių ir kad tik 1990 po Vokietijos susivienijimo Pagrindinis Įstatymas,taigi ir Federalinis Konstititucinis Teismas galioti pradėjo visoje dabartinėje Vokietijos Federacijos teritorijoje.Tuo metu Vokietija buvo padalinta į dvi dalis,garsioji istorijoje Berlyno siena.

Vokietijoje pasirinkta buvo kaip ir daugelyje šalių sprendimo būdas Konstitucijos apsaugos institucija,kuri turėjo labai didelę kompetenciją.Visi Vokietijos Konstitucinio Teismo įgaliojimai yra įvirtinti Pagrindiniame Įstatyme.

  • Teisė Referatas
  • Microsoft Word 38 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (3109 žodžiai)
  • Birutė
  • LT ir Vokietijos Konstituciniai Teismai
    10 - 4 balsai (-ų)
LT ir Vokietijos Konstituciniai Teismai. (2016 m. Vasario 18 d.). https://www.mokslobaze.lt/lt-ir-vokietijos-konstituciniai-teismai.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 19 d. 18:49
×