Lyčių panašumai ir skirtumai Evoliucinė seksualumo samprata


Įvadas. Lyčių panašumai ir skirtumai. Lyčių seksualumo skirtumai ir dauginimasis. Lytiniai nukrypimai. Išvados. Informacijos šaltiniai.

Lyčių įvairovę galima aiškinti skirtingais veiksniais. Ją gali lemti biologiniai motyvai, kultūra. Biopsichologinis požiūris teigia, jog ir viena ir kita dėl sąveikos tarp , anot Weidy Wood ir Alice Eagly (2002), brandžios lyčių charkteristikos priklauso nuo mūsų raidos patirties ir dabartinės situacijos.

Tose srityse, kuriose ir vyrai, ir moterys buvo susidūrę su panašiais iššūkiais – reguliuoti karštį prakaituojant, išsiugdyti skonį, užsiauginti nuospaudas tose vietose, kuriose oda yra trinama – lytys yra panašios. Net apibūdindami idealų partnerį, vyrai ir moterys pirmiausia nurodo tokias savybes, kaip „malonus“, „doras“ ir „protingas“. Tačiau evoliucinės psichologijos specialistai daro išvadą, kad susijusiose su poravimosi srityse patinai elgiasi kaip patinai, nesvarbu ar jie būtų drambliai, ar ruoniai, kaimo valstiečiai ar prezidentai. Šiuos lyčių skirtumus galėjo genetiškai nulemti mūsų skirtinga lytinė chromosoma ir fiziologiškai nevienoda lytinių hormonų koncentracija.

Moksle, kaip ir kasdieniniame gyvenime, dėmesį patraukia skirtumai, o ne panašumai. Vyro ir moters anatomija ir fiziologija yra tokia panaši, kaip lyčių skirtumai atrodo santykinai maži. Tačiau žmonės šiuos skirtumus pastebi ir atkreipia į juos dėmesį. Panašiai ir psichologijoje: lyčių panašumų yra nepalyginamai daugiau negu skirtumų, bet daugeliui žmonių skirtumai atrodo įdomesni. Lyčių gebėjimų skirtumai:

Kalba. Mergaitės yra iškalbingesnės: JAV pabaigus mokyklą tik 30 procentų vaikinų kalba geriau negu vidutinė moteris (Lubinski ir Benbow, 1992). 2004 metais iš 80-ies JAV nacionalinių rašybos konkursų nugalėtojų 42 buvo mergaitės.

Verbaliniai gebėjimai. Mergaičių kalba sklandesnė, jos įsimena daugiau žodžių. Iš maždaug 200 000 medicinos studentų, laikiusių vokiečių kalbos testą, metų metus jaunos moterys lenkė vyrus, atsimindamos faktus iš trumpų medicinos pavyzdžių (Strumf ir Jackson, 1994). Taip pat daugelis moterų primena savo vyrams įvairius dalykus iš praeities.

Neverbalinė atmintis. Mergaitės, palyginti su berniukais, geriau įsimena objektų išdėstymą (Halpern, 2000). Be to, ištyrus daugiau kaip 100 000 Amerikos paauglių, paaiškėjo, jog mergaitės geriau negu berniukai įsimena vaizdinias asociacijas (Hedges ir Nowell, 1995).

Jutimai. Mergaitės jautresnės prisilietimui, skoniui ir kvapui.

Nesėkmės moksle. Berniukų intelekto vertinimai dažniau negu mergaičių būna ties žemutine riba, todėl daugiau jų mokosi specialiojo lavinimo klasėse (Kleinfeld, 1998). Dažniausiai berniukai kalba lėčiau, dažniau mikčioja. Klasėse, kuriose siekiama panaikinti skaitymo sutrikimus, berniukų ir mergaičių santykis yra 3:1 (Finucci ir Childs, 1981). Vyresnėse klasėse blogai besimokančių berniukų ir mergaičių santykis yra 2:1 (McCall ir kiti, 1992).

Matematika. JAV mokyklose vidutiniai mergaičių matematikos įvertinimai dažniausiai būna lygūs vidutiniams berniukų įvertinimams ar kiek didesni už juos (ETS, 1992; Kimball, 1989).

  • Psichologija Referatas
  • Microsoft Word 104 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (2619 žodžiai)
  • Universitetas
  • Justina
  • Lyčių panašumai ir skirtumai Evoliucinė seksualumo samprata
    10 - 3 balsai (-ų)
Lyčių panašumai ir skirtumai Evoliucinė seksualumo samprata. (2015 m. Spalio 19 d.). https://www.mokslobaze.lt/lyciu-panasumai-ir-skirtumai-evoliucine-seksualumo-samprata.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 22 d. 13:03
×