Lyčių skirtybės


Kaip susijusi socializacija ir lytis. Socializacijos proceso įtaka lyties suvokimui. Lyčių skirtumai ir socializacija. Lyčių vaidmenų socializacijos teorijos. Moterų ir vyrų vaidmenys. Lyčių įvaizdžiai. Vyriškas ir moteriškas šeimos pasaulis. Pagrindiniai veiksniai , lemiantys vyrų ir moterų indėlį namų ūkio darbams ir vaikų priežiūrai. Naudoti šaltiniai.

Išsiaiškinti lyčių skirtybes, jų vaidmenis ir įvaizdžius mūsų visuomenėje, taip pat socializacijos ir lyties identiteto ryšį, lyčių vaidmenis aiškinančias socializacijos teorijas.

Socializacija kaip pagrindinių nuostatų perėmimo tarpsnis, siejamas su vaikyste bei paauglyste ir rutuliojasi įvairioje socialinėje aplinkoje. Ji yra kuriama, nepriklauso nuo biologinių žmogaus ypatybių, jos mokomasi nuo pat vaikystės. Socializacijos metu kuriama lyties tapatybė, kuri vaikų išmokstama per suaugusiųjų elgesio stebėjimą ir imitavimą. Būtent vaikai mokosi būti socialiais visuomenės nariais, priimdami būdingas elgesio normas, padedančias pritapti prie suaugusiųjų. Vaiko lytis yra biologinis faktas, o kultūra per socializacijos procesą berniuko tapimą vyru ir mergaitės tapimą moterimi. Tokiu būdu vaikai įsilieja į visuomeninį gyvenimą, priimdami lytims būdingus vaidmenis ir elgesį. F. Ivanauskienė išskiria tokius socializacijos vaikystėje tarpsnius (IVANAUSKIENĖ, 2007):

Pažintinė (kognityvinė) asmenybės vystymosi teorija pabrėžia tai, kad yra tapatinamasi su atitinkama lytimi, jos vaidmeniu, priklausomai nuo vaiko raidos. J. WOOD įsitikinus, kad vaikas jau nuo gimimo iki 24-30 mėnesių suvokia kas jis: berniukas ar mergaitė, o tą žinant jis orientuojasi į savo lyties atstovus: tėvus, mokytojus, autoritetingus asmenis, jų elgesį, kuris laikomas tinkamu, geru (WOOD, 2005). Vyksta lyčių vaidmenų mokymosi ir perėmimo procesas. Toks elgesys palankiai vertinamas suaugusiųjų, nes vaikas daro taip, kaip reikalauja ir tikisi visuomenė.

Šiuolaikinėje visuomenėje egzistuojantis požiūris į lyčių vaidmenis ir įvaizdžius priklauso nuo istorinių, kultūrinių, ekonominių, politinių veiksnių, nes visa tai veikia kultūrą, švietimą, žmogauspasaulėžiūrą, vertybių sistemą. Įvairiose kultūrose skirtingais istoriniais laikotarpiais požiūris į vyrą ir moterį buvo vis kitoks, kintantis. Mūsų visuomenėje nuo senų laikų įsitvirtinęs patriarchalinis požiūris trukdo mąstyti kitaip, nei yra priimta, nes tradiciškai, moteris yra namų šeimininkė, „namų titinio sergėtoja“, o vyras – šeimos „galva“, maitintojas. Tai įsisenėjęs stereotipinis mąstymas, kuris per vykstantį socializacijos procesą, iš kartos į kartą yra perduodamas vaikams. Šeima, mokykla veikia bręstančią asmenybę, kuri danai perima tas nuostatas, vaidmenis, stereotipus, kokius jai siūlo visuomenė. Individo lytis atskleidžiama per biologinės ir socialinės lyties sampratas, jų sąveiką. Lytį linkstama tapatinti su prigimtimi, nes manoma, kad gimstama moterimis ir vyrais, o jų skirtumus lemia fiziologija, tiksliau, reprodukcinės sistemos ypatumai, XX ar XY chromosomų rinkinys. Biologinė lytis yra suvokiama kaip įgimta, priklausoma nuo genų, tačiau vadovaujantis tokiu požiūriu sudėtinga patikėti, kad lytis yra kuriama, įtakojama socialinio gyvenimo, kasdienės veiklos. Lyčių skirtumus lemiantys fiziologiniai, įgimti dalykai, vėliau papildomi sukurtais visuomenės lūkesčiais, ekonominėmis sąlygomis, kultūrinėmis normomis, įsitikinimais, vertybėmis – visa individo socialine aplinka. Biologinė lytis atskiria vyrą nuo moters, tačiau socialinė lytis reiškia pačius lyčių vaidmenis, veiklos pobūdį, identitetą, lyčių tarpusavio santykius. Socialinė lytis formuojama socializacijos proceso metu, kuomet tik gimęs individas yra ugdomas ir auklėjamas, atsižvelgiant į tos kultūros sukurtas normas, vertybes, tradicijas, kurias stengiasi priimti ir puoselėti visą gyvenimą.

  • Microsoft Word 91 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 16 puslapių (2969 žodžiai)
  • Universitetas
  • Janina
  • Lyčių skirtybės
    10 - 5 balsai (-ų)
Lyčių skirtybės. (2015 m. Gruodžio 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/lyciu-skirtybes.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 25 d. 02:01
×