Lyderiavimas ir vadovavimas: panašumai ir skirtumai


Vytauto didžiojo universitetas organizacinė elgsena. TEMA Lyderiavimas ir vadovavimas panašumai ir skirtumai. Vadovavimo funkcijos. Lyderystės funkcijos. Lyderystė ir kultūra. Vadovas ir lyderis.


Šio darbo tikslas – palyginti vadovą ir lyderį.

Vadovavimas yra universalus fenomenas tarp žmonijos, todėl įvairių sričių tyrinėtojai: psichologai, ekonomistai, politologai, teisininkai, sociologai ir daugelis kitų, jau daug dešimtmečių stengiasi atsakyti į tokius klausimus, kaip kas yra vadovavimas? Kaip jis veikia? Kaip tapti efektyviu sėkmingu vadovu?

Vadovo veiklos turinį suprasti yra gana sudėtinga, tačiau H. Mintzberg yra išskyrusi 10 pagrindinių įvairių lygių vadovų vaidmenų:

Antroji sąlyga – kompetentingumas – vadovas privalo išmanyti specialias įmonės funkcijas. Kitos savybės tai sveikata, moralinės savybės. Į pirmą vietą iškeliama valia, energingumas, atsakomybės jausmas, pareigingumas.

J. P. Kotter išskiria tokias funkcijas:

Lyderystės apibrėžimų yra tiek pat daug kiek ir žmonių, kurie bandė tą apibrėžimą sukurti. Taip yra dėl to, kad ji kuriama labai įvairiai, per paskutinius 60 metų buvo sukurtos 65 skirtingos klasifikavimo sistemos. Vienuose apibrėžimuose lyderystė laikoma dėmesio sutelkimu į grupių procesus, kituose – formuluojama iš asmenybės perspektyvos – lyderystė yra žmogaus ypatingų bruožų ir savybių derinys, skatinantis kitus įvykdyti kitus užduotį. Kitos teorijos ją apibrėžia kaip veiksmą ar elgesį – tai ką daro lyderiai, kad grupėje vyktų permainos. Taip pat lyderystę apibrėžia valdžios santykiai tarp lyderių ir jų pasekėjų, teigiama, kad lyderiai turi valdžią ir ja naudojasi, kad skatintų kitus keistis.

Išskiriant svarbiausias lyderystės, kaip reiškinio sudedamąsias dalis:

a) lyderstė yra procesas – sąveika tarp lyderio ir jo sekėjų.

b) lyderystė susijusi su įtaka, nes be įtakos nėra lyderystės.

c) lyderystė atsiranda grupės kontekste. Grupės – lyderystės aplinka.

d) lyderystė yra susijusi su tikslo pasiekimu, nes lyderiai savo energiją nukreipia į žmones, kurie mėgina kartu konors siekti.

Kai kurie žmonės lyderystę laiko įgimtu bruožu, tai įgimtos savybės ar gebėjimai, kurie ir išskiria juos iš žmonių kurie nėra laikomi lyderiais. Vieni žmonės yra lyderiai dėl savo formalių pareigų organizacijoje – tokie lyderiai yra vadinami paskirtaisiais, o kiti jais tampa dėl grupės narių požiūrio į juos nepaisant užimamų pareigų – vadinami iškilusiais lyderiais. Dažniau lyderiais vadinami tie, kurie yra aukštesnio intelekto, yra linkę dominuoti ir labiau pasitiki savo veikla. Tačiau moterims dar ir šiuo metu, kai yra propaguojama lyčių lygybė negalioja tos pačios taisyklės. Net ir moterys esančios tokios pat įtakingos grupėse kaip ir vyrai yra vertinamos kur kas prasčiau ir joms yra sunku prasiveržti į lyderes.

  • Microsoft Word 20 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (2297 žodžiai)
  • Universitetas
  • Indre
  • Lyderiavimas ir vadovavimas: panašumai ir skirtumai
    10 - 1 balsai (-ų)
Lyderiavimas ir vadovavimas: panašumai ir skirtumai. (2016 m. Kovo 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/lyderiavimas-ir-vadovavimas-panasumai-ir-skirtumai.html Peržiūrėta 2020 m. Birželio 02 d. 15:31
×
111 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo