Lyderiavimas: stiliai ir charakteristikos


Įvadas. Lyderiavimo charakteristika. Lyderiavimo stiliai. Įmonių analizė. Maxima. SBA baldų kompanija. Lukoil. Išvados. Literatūra.

Lyderystė, kaip ir daugelis socialinių procesų, yra sudėtingas ir sunkiai įvertinamas reiškinys. Daugelis tyrėjų bandė paaiškinti, kokie veiksniai lemia, kad vieni žmonės tampa lyderiais, o kiti – ne. Niekur nerastume dviejų visiškai vienodų žmonių, kiekviena asmenybė yra unikali dėl savo individualiu savybių. Tačiau atlikus įvairių sričių mokslinius asmenybės tyrimus , tyrėjai yra įrodę, kad egzistuoja tam tikros asmenybės savybės ir elgesio rodikliai, kurie padeda sėkmingai vadovauti. Daugelyje empirinių tyrimų atskleistas esmines lyderio savybes galima suskirstyti į keturias pagrindines asmeninių savybių grupes:

Lyderio valios savybės. Valia yra laikomas sąmoningas žmogaus veiksmų ir poelgių pasirinkimas, siejamas su pastangomis nugalėti kliūtis siekiant tikslo. Lyderiams visuomet būdingi itin koncentruoti, sąmoningai numatyt, suplanuoti ir vykdomi veiksmai. Lyderio valią galima apibūdinti ir tam tikra veiklos išraiška, apimančia keletą nuoseklių etapų:

Tikslo įsisamoninimas. Tikslai yra pirminė ir būtina bet kurio lyderio veiklos sąlyga, išreiškianti kryptingumą ir motyvus bei įprasminanti veiklą.

Apsisprendimas. Ne visada tikslų formulavimas yra lengvas procesas. Dažnai lyderiui tenka išgyventi stiprų vidinį konfliktą, kai atsiranda kelios alternatyvos ir tenka išgyventi vidinę motyvų kovą. Apsisprendžiant turi išryškėti veiklos tikslas ir kryptis, o paskui būtina stengtis įgyvendinti šiuos tikslus.

Praktinis įgyvendinimas. Įgyvendindamas apsisprendimą, lyderis ne tik veikia, bet ir kontroliuoja bei koreguoja savo veiksmus.

Valios savybes galima skirti į tris grupes:

skatinamosios valios savybės: tikslingumas, ryžtas, drąsa, atkaklumas, energingumas, iniciatyvumas, savarankiškumas;

slopinamosios valios savybės: ištvermė, kantrybė, santūrumas, savitvarda, savikontrolė;

tarpinės valios savybės: organizuotumas, drausmingumas.

Kelios lyderių asmenybių valios savybės yra itin reikšmingos:

Drąsa. Geriausiai lyderį apibūdina darbai, o ne žodžiai. Reikia drąsiai veikti, o ne šnekėti. Drąsūs lyderiai prisiima įvertintą riziką, pagrįstą įsitikinimu, kad tikslai bus įgyvendinti. Drąsos būtina ištikus nesėkmei, jėgos – būnat pirmu, novatoriumi. Lyderiai turi drąsos, kad mokėtų už savo išskirtinumą. Lyderiai renkasi ateitį nepaisydami pasirinkimo rizikos, kad gali pralaimėti. Rizikuoti – jausti nerimą, nerizikuoti – prarasti save. Tai lyderiams būdinga aktyvi gyvenimiška pozicija.

Ryžtas. Tai troškimas atlikti darbą. Būdingos tokios savybės: iniciatyvumas, atkaklumas, dominavimas ir veržlumas. Lyderiai savo veiksmais parodo kitiems, kaip reikia elgtis. Visos lyderio žinios ir tikėjimas vizija bei tikslais turi virsti konkrečiais veiksmais. Dėl kelių nesėkmių ar nenusisekusių bandymų jie nenustoja siekti užsibrėžto tikslo. Tai tik dar labiau sustiprina norą rasti atsakymus į iškilusias problemas. Visų pirma lyderis pats turi elgtis ryžtingai ir tik paskui reikalauti to iš kitų asmenų. Jiems būdingas optimistinis ir pozityvus požiūris į gyvenimo aplinkybes.

Pasitinėjimas savimi. Lyderiui pasitikėjimas yra privaloma savybė. Abejojančiu dėl savo pasirinkimo sekėjai netikės. Žmonės paprastai pajunta, ar lyderis tikrai pasitiki savimi. Pasitikėjimas savimi yra pagrindinė savybė prieš tampant lyderiu. Tačiau perdaug pasitikėti savimi negalima, nes tuomet lyderis gali tapti arogantiškas. Per daug arogantiškas žmogus negali pripažinti savo klaidų ir trūkumų. Išpuikimas dažniausiai būna kvailumo požymis.

  • Microsoft Word 80 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 16 puslapių (2952 žodžiai)
  • Kolegija
  • Annzella
  • Lyderiavimas: stiliai ir charakteristikos
    10 - 10 balsai (-ų)
Lyderiavimas: stiliai ir charakteristikos. (2015 m. Lapkričio 21 d.). https://www.mokslobaze.lt/lyderiavimas-stiliai-ir-charakteristikos.html Peržiūrėta 2019 m. Liepos 22 d. 01:14
×
Užduokite klausimą bet kuria mokslo tema