Lyderio bruožų savitumo teorija


Lyderiavimo apibrėžtys. Lyderio bruožų savitumo teorija. Situacinė lyderiavimo teorija. Sąveikos lyderiavimo teorija. Kelio į tikslą lyderiavimo teorija. Lyderių tipai / lyderiavimo stiliai /jų raiškos ypatumai. Charizmatinio lyderio ypatybės. Literatūra.


Žodis lyderis ir lyderiavimas yra dažnai girdimas ir vartojamas šiuolaikiniame pasaulyje. Su šiuo reiškiniu yra susiduriama jau tuomet, kai žmogus pirmą kartą patenka į grupę, kuri turi bendrą tikslą arba kurioje yra siekiama bendro rezultato. Net apie vaikus tenka girdėti, kad kai kurie iš jų turi lyderio savybių - moka suburti aplink save kitus, organizuoti bendrą veiklą. Vėliau tokie asmenys gali turėti autoritetą mokykloje, studijose, darbe...

Lyderis yra suvokiamas kaip asmenybė, kuri daro didžiausią įtaką grupės veiklai, moka planuoti, organizuoti, duoti kitiems nurodymus. Ne visada šis žmogus grupės narių yra renkamas tiesiogiai, kartais lyderiu yra tampama natūraliai, ir atrodo, kad žmonės intuityviai išskiria vieną asmenį ir veikia pagal jo planą bei nurodymus.

Dažniausiai kaip žodžio lyderis sinonimą vartojame žodį vadovas, turbūt tam daugiausiai įtakos turi šiuo metu įmonėse, įstaigose įsigaliojusi struktūra, arba kitaip tariant, hierarchija, kur dažniausiai virš visų darbuotojų yra direktorius arba vadovas. Bet kaip iš tikrųjų lyderiavimą ir lyderį apibūdina įvairūs literatūros šaltiniai?

Lyderis- įtakingiausias grupės narys, skatinantis ir vadovaujantis grupės veiksmams siekiant iškeltų tikslų (A. Suslavičius ir kt. 1999., 214 p.). Lyderiai gali būti „skirstomi“ į formalius (lyderio galią asmeniui čia suteikia jo užimama pozicija pvz. vadovas, direktorius ir t.t.) ir neformalius (grupės nariai natūraliai pripažįsta asmens įtaką) (A. Suslavičius ir kt. 1999., 214 p.).

Lyderiavimas - procesas, kadangi jis pasireiškia lyderio ir kitų grupės narių tarpusavio sąveika (t.y. tiek lyderio veiksniai gali turėti įtakos grupei, tiek ir grupė gali turėti įtakos lyderio veiksniams). Pagrindinis lyderiavimo uždavinys - organizuoti grupės veiklą taip, kad būtų pasiekti jos tikslai. Tam lyderis turi sukurti tinkamas veiklos sąlygas, koordinuoti narių veiksmus, užtikrinti tinkamą atmosferą grupėje (A. Suslavičius ir kt. 1999., 215 p.).

Taip pat lyderiavimas literatūroje yra minimas kaip viena svarbiausių vadovavimo funkcijos dalių (K. Masiulis ir kt. 2007., 173 p.) arba kaip viena iš vadovavimo poveikio priemonių (J. Kasiulis ir kt. 2004., 8p.)

grupės nariams daromą poveikį (A. Suslavičius ir kt. 1999., 215 p.).

Paskatinimą lyderis gali išreikšti skirtingais būdais: apdovanoti (pastiprinti) grupės narius; naudoti prievartą ar bausmes; formaliose grupėse lyderis turi įstatymiškai įteisintas galias, todėl gali nustatyti grupės elgesio normas; kai lyderis yra patrauklus kitiems grupės nariams ir yra natūraliai jų pripažintas, jis gali įgyti referentinę galią (t.y. turi didelę neformalią įtaką grupės nariams); taip pat turint daug žinių tam tikroje srityje, lyderis gali būti pripažintas ir ekspertu (tuomet grupės nariai, atlikdami savo veiklą, paiso jo nurodymus) (A. Suslavičius ir kt.1999., 215 p.).

Šią temą pradėti reikėtų nuo apibrėžimo, kas yra lyderystė. Daugelis autorių sutaria, jog lyderystė – gebėjimas dominuoti (vadovaut grupėje. Toks apibrėžimas laikytinas bendriniu, kadangi vėliau įvairūs autoriai kalba apie tą patį reiškinį, tačiau šį reiškinį išskiria per įvairius aiškinimus, pradedant nuo aplinkos, kurioje formavosi lyderis, jo caharkterio bruožų, išsilavinimo ir kt.

  • Microsoft Word 51 KB
  • 2019 m.
  • Lietuvių
  • 26 puslapiai (6230 žodžiai)
  • Universitetas
  • Eglė
  • Lyderio bruožų savitumo teorija
    10 - 3 balsai (-ų)
Lyderio bruožų savitumo teorija. (2019 m. Balandžio 24 d.). https://www.mokslobaze.lt/lyderio-bruozu-savitumo-teorija.html Peržiūrėta 2019 m. Rugpjūčio 19 d. 00:25
×
Užduokite klausimą bet kuria mokslo tema