Lyderystė ir vadovavimas


Lyderystė ir vadovavimas. Vadovavimas. Vadovo vaidmenų suskirstymas pagal H. Mintzberg (S. Stoškus, D. Beržinskienė, 2002). Autoritetas. Situacija. Vadovavimo teorija. Bruožų teorijos. Stiliaus teorijos. Įgūdžių teorijos. Atitikimo (situacijų) teorijos. Vadovavimo stiliai. D. McGregor X ir Y teorija. X ir Y teorijos testo rezultatai. Ugdomasis vadovavimas. Grįštamojo ryšio teikimas. Sutarimas dėl užduočių. Vadovavimas ir lyderiavimas. Vadovavimo ir lyderystės funkcijos (Kotter, 1990). Lyderystė. Transakcinė lyderystė. Transformacinė lyderystė. Charizmatinė lydersytė. Komandinė lyderystė. Sprendimų priėmimas. Sprendimų priėmimo būdai. Proto šturmas. Lyderystės testo atsakymai. Literatūra.


Įgūdžių teorijos susitelkia ties įgūdžiais bei gebėjimais, kurių galima išmokti ir išsiugdyti. Trys pagrindinės administracinės įgūdžių grupės Techniniai įgūdžiai reiškia praktinę veiklą dirbant su organizacijos pagrindinių produktu ar procesu. Bendravimo su žmonėmis įgūdžiai – tai žinios ir mokėjimas dirbti su žmonėmis. Koncepciniai įgūdžiai reiškia mokėjimą dirbti su idėjomis ir koncepcijomis. Lyderystės įgūdžiai apibrėžiami kaip mokėjimas panaudoti žinia siekiant iškelto tikslo.

Vadovas autokratas vaodvaujasi tokiais teorijos X teiginias: Žmonės iš prigimties yra tingūs, nemėgsta dirbti: jie dirba kiek įmanoma mažiau, todėl turi būti prižiūrimi, kontroliuojami ir verčiami dirbti, o tam reikia naudoti prievartą, kontrolę ir nuobaudas. Jie yra patiklūs, nelabai išmintingi ir lengvai tampa manipuliatorių aukomis. Jiems trūksta laiko, nepatinka atsakomybė ir pirmenybę teikia vadovavimui kitų. Iš prigimties yra savanaudžiai ir abejingi organizacijoms tikslams ir poreikiams. Labiausiai žmonės nori saugumo ir iš prigimties priešinasi pokyčiams. Šį vadovavimo stylių D. McGregory pavadino „kietuoju“ pasižymančiu tiksliu vadovavimu, griežta kontrole ir prievarta. Liberalumu ir poreikių tenkinimu McGregor teorija Y atspindi „minkštąjį“, demokratinį valdymo stilių. Vadovas demokratas laikosi šių Y teorijos teiginių: Žmonės iš prigimties nėra pasyvūs ar besipriešinantys organizacijos poreikiams, jie tokiais tampa dėl elgesio su jais organizacijoje.

  • MS PowerPoint 94 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 28 puslapiai (2292 žodžiai)
  • Kolegija
  • Dabuliux
  • Lyderystė ir vadovavimas
    10 - 1 balsai (-ų)
Lyderystė ir vadovavimas. (2017 m. Balandžio 24 d.). https://www.mokslobaze.lt/lyderyste-ir-vadovavimas.html Peržiūrėta 2020 m. Liepos 14 d. 11:46
×
127 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo