Lyderystės ir vadovavimo analizė


Įvadas. Vadovavimas. Vadovavimo samprata. Vadovavimo teorijos. Bruožų teorijos. Kelio – tikslo teorija. Charizmatinis vadovavimas. Vadovo funkcijos. Vadovų tipai. Lyderystė. Lyderystės samprata. Lyderystės tipai. Lyderystės stiliai. Vadovavimas ir lyreriavimas. Išvados. Literatūra.


Darbo tikslas – Išsiaiškinti kuo susyja ir kuo skiriasi lyderystė ir vadovavimas, bei kokia asmenybė gali būti lyderiu ir sėkmingu vadovu.

1. Kiekvienas žmogus ugdant lyderio savybes gali tapti sėkmingu vadovu

Tiek Robbins (Organizacinės elgsenos pagrindai, 2003, psl.168), tiek Kasiulis ir Barvydienė (Vadovavimo psichologija, 2001, psl.132) akcentuoja, jos bruožų teorijos pasižymi ypatingomis savybėmis tokiomis, kaip inteligencija, drąsa, sugebėjimas įtikinti, įžvalgumas, asmenybės žavesys ir pan. Šie bruožai būna arba paveldimi arba įgyti vėliau.

Ten pat pateikiama bruožų teorijoje populiari trijų asmenybės veiksnių koncepsija, vadinamoji „3E“ taisyklė:

Taip pat Robbins pabrėžė, jog vadovo elgesys yra tiek motyvuojantis, kiek jis:

O norėdamas patikrinti šiuos teiginius, House‘as išskyrė keturias vadovų elgesio kategorijas:

Nukreipiantis vadovas – kada vadovas pasako pavaldiniams ko iš jų tikisi, nustato terminą per kurį darbą reikia atlikti bei pataria kaip tą darbą įvykdyti;

Bendraujantis vadovas – priimant sprendimą tariasi su savo pavaldiniais ir naudojasi jų patarimais;

Orientuotas į laimėjimus vadovas – iškelia sudėtingus tikslus ir tikisi iš pavaldinių pačių geriausių rezultatų.

Robbins tokias savybes turinčius vadovus vadina charizmatiniais arba pokyčių siekiančiais vadovais (Robbins, Organizacinės elgsenos pagrindai, 2003, psl.179).

Robbins pagrinde aprašo penkias svarbiausias savybes, kurios skiria charizmatinius vadovus nuo necharizmatinių:

Tvirtas tikėjimas šia vizija. Charizmatiniai lyderiai yra labai pasiaukojantys. Linkę imtis didelės asmeninės rizikos, kad įgyvendintų savo viziją.

Dažnai įmonių vadovai mano, kad lyderystė - įgimta galia. Tačiau lyderiavimo, kaip ir vadovavimo galima išmokti ir jo būtinai turi būti mokomasi. Lyderiai organizacijoje vaidina svarbų vaidmenį, užtikrinant grupės ir organizacijos darbo efektyvumą. Lyderis įtakoja kitus žmones ne tik savo veiksmais, bet ir savo vertybių sistema. Dauguma lyderių prasmę mato intensyvioje darbinėje veikloje. Lyderiai vadovavimo stilių pasirenka nuo savo suformuotų santykių, organizacijos specifikos, nuo vadovaujamo kolektyvo ypatumų. Lyderių asmenybės labai spalvingos ir sunku nuspėti, kokį vadovavimo stilių pasirinks.

  • Microsoft Word 241 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 18 puslapių (4075 žodžiai)
  • Kolegija
  • Kamilė
  • Lyderystės ir vadovavimo analizė
    10 - 2 balsai (-ų)
Lyderystės ir vadovavimo analizė. (2018 m. Vasario 26 d.). https://www.mokslobaze.lt/lyderystes-ir-vadovavimo-analize.html Peržiūrėta 2020 m. Birželio 04 d. 13:54
×
115 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo