Lyginamoji civilizacijų istorija Konspektas


Civilizacijos. Civilizacijos bruožai. Antrinės civilizacijos – Graikija. Skirtumai. Civilizacijų raidos etapai. Civilizaciniai lūžiai. Civilizacijų problemos. Kokios? Neolitinė revoliucija. Intensyvus augimas. Civilizacija ir Ligos. Lūkesčių teorija. Kondratjevo ciklai. Europos istorija palyginant raidą tarp atskirų regionų. Džonsonas. A. G. Frank. Rytų atgimimas. Pasaulinė ekonomika Azijos amžiuje. (Global economy in the Asian Age.


Karaliaus valdžios galios (Tai imperatoriaus/ karaliaus valdžios buvo absoliučios, apimdavo visus sprendimus, Europoje karaliai turėjo paveldėjimą, bet jų teises ribojo parlamentai. Europoje nebuvo tokios didelės valstybės, karalių teisės buvo apribotos, vieninteliai anglai išsaugojo apribojimą, bet imperatoriai priklausė nuo popiežių)

Nuosavybės priklausomybė (Azijoj visa nuosavybė priklauso imperatoriui, o Europoje – valstybei. Atėnuose piliečiai turėjo žemę, jis dalyvavo Tautos Susirinkime.)

Asmens kūrybiškumo laisvė (Azijoje žmogus niekada nelaisvas, nes ji turi dirbti bendruomenei, o Europoje žmonės turėjo kūrybos laisvę).

Neolitas (Naujasis Akmens Amžius, žmonės pradeda kaupti ir mainyti, prasideda mainų santykiai)

Auga gamybos ir vartojimo apimtys. Per metus pasaulyje: pagaminama apie 3 mln. Automobilių; parduodama 72 mln. Kompiuterių; suvartojama apie 3,5 mird. Metrinių tonų naftos.

Materialinių gėrybių vartojimas pasaulyje pasiskirstęs netolygiai, o resursų išeikvojimas kelia rimtas socialines ekonomines problemas.

Heliocentrinė sistema buvo atrasta 3 a. pr.Kr. ją atrado Aristarcho Samoso. Jis dirbo Aleksandrijoje. 1766 m. šie duomenys buvo atrasti.

Visame pasaulyje kasdien yra neužregistruojama apie 40 mln. Gimusių vaikų.

Yra investicinė aplinka, Amerika pradeda turtėti po I pasaul. Karo. 1917 m. įsijungė į karą, ir ji pasiima iš karo ką nori. Amerika po karo užsitveria (Izoliocializmas)

Hipotezė: 1941 m. manoma, kad Perl Harboro operacija yra anglų pakišta koja, kad Amerika įsitrauktų į karą.

R. Reiganas paleido dolerį nuo aukso ir JAV pradėjo skolintis iš visų.

Žmonės pradėjo geriau gyventi XIX a., kai atsirado geras geriamas vanduo.

Kioto protokolas, kurio nepasirašė JAV. Tačiau svarbiausią vaidmenį vaidina Indija ir Kinija.

Heartland – yra įrodyta, kad viso pasaulio širdis yra Rusija ir ji valdo geopolitinę pasaulio padėtį.

Kas yra neolitinė revoliucija? Esmė – gamybinė veiklas ir pridedamasis produktas. Šie du dalykai leido žmonėms turtėti. Kol nėra prid. produkto žmogus išgyvena tik sau.

Eurazijoje neolitinė revoliucija prasidėjo 7 – 7,5 tūkst. m. pr. Kr. Amerikoje neolitinė revoliucija prasidėjo 3 tūkst. M. pr. Kr.

Kokie gyvūnai išvesti Amerikos žemyne? Šuo, kalakutas, lama, alpaka. Kodėl? Amerika buvo turtinga gyvūnais, tačiau žmogus suvalgė 80 proc. visų gyvūnų, o gamtinių juostų buvo siaura, ir trūko gyvūnų. Ir keliaudamas per 2 tūkst. Metų ką išmoko vienoje juostoje pamiršo, kai persikėlė į kitą. Veikia šiaurės-pietų ašis. Veikė toliveikos principas – gyvūnai buvo arba atvežti, arba atskirai išvedžiojami, genetiką skyrėsi.

Žemdirbystė: Augalų sukultūrinimas, keičiant augalų genetiką. Pasaulyje yra 9 žemdirbystės centrai: Mezo-Amerikos ir Andų (3) – Činampinė žemdirbystė yra ežerai Meksikoje. Afrikoje – 3 centrai- 2 vakarinėje dalyje – Etiopijoje ir kitas centras – Sachelis. Egiptas patenka į Mesopotamijos. Tada yra Kinija, Papua Naujoji Gvinėja (1945 m. atrastas kaip kultūros centras, amerikiečiai atrado neolitą).

Kokie augalai sukultūrinti Amerikoje? Tabakas, bulvės, pomidorai, kukurūzai, pupelės, saulėgrąžos. Visi augalai buvo tirti radiokarboniniu metodu.

Grįždamas į tėvynę (Afriką) žmogus keliauja zigzagu. Buvo tirta chosa gentis. 1653 m. kai anglai atkeliavo kolonizuoti Pietų Afrikos, chosa gentis buvo Botsvanoje.

Visuomenė – tradicinė, moderni ir postmoderni. Tradicinė – kai vyras, moderni – kai moterys įgauna teisę balsuoti, Postmoderni – kokią padėtį užima vertybės, vyksta chaosas.

  • Microsoft Word 44 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (4717 žodžiai)
  • Universitetas
  • Pixie92
  • Lyginamoji civilizacijų istorija Konspektas
    10 - 1 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Lyginamoji civilizacijų istorija Konspektas. (2017 m. Lapkričio 28 d.). https://www.mokslobaze.lt/lyginamoji-civilizaciju-istorija-konspektas.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 19 d. 00:41
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo