Lyginamoji derybų stiliaus analizė: Rusija ir Kinija


Kauno technologijos universiteto vadybos ir administravimo fakulteto vadybos mokslų katedra. Lyginamoji derybų stiliaus analizė rusija ir kinija. Darbo aktualumas. Pagrindiniai verslo kultūrų skirtumai. Tarpkultūrinių konfliktų sprendimo būdai.


Šiame darbe analizuojamos šiuolaikinės Rusijos ir Kinijos verslo kultūros, atlikta šalių kultūrų lyginamoji analizė.

Terminas „verslo kultūra“ susiformavo Vakarų šalyse ir iki šiol nėra visiškai aiškiai apibrėžtas. Dažniausiai ši sąvoka suvokiama kaip „visuma tam tikrų elgesio taisyklių, atsižvelgiant į įmonės veiklą, tradicijas, papročius, darbo etiketą ir vidinę darbo tvarką" (Пивоваров, Максимцев, 2008).

Darbo aktualumas. Norint vykdyti sėkmingus verslo sandėrius reikia mokėti kompetentingai vesti derybas. Su derybomis yra susiduriama beveik kiekviename verslo plėtros žingsnyje: derybos įmonės viduje, tarptautinės verslo įmonių derybos, asocijuotų verslo vienetų, strateginių verslo aljansų ir kt. derybos. Derybų sąvoka sutinkama daugelyje mokslo šakų: psichologijoje (Gulliver, 1979), socialinėje kultūroje (Hofstede, 2001), sprendimų priėmimo teorijoje (Cohen, 2002), komunikacijoje (Resinas, 2008), konfliktų teorijoje (Johnson, D.; F.P. 1975) ir kitose mokslo šakose.

Būsimo verslo partnerio ar konkurento elgesio specifikos analizė ir jo kultūros normų supratimas yra didžiulis privalumas norint bendradarbiauti. Pavyzdžiui, lemiamame derybų etape tokios žinios leidžia prognozuoti ir numatyti tolimesnius oponento veiksmus ir tokiu būdu priimti tinkamiausią sprendimą savo įmonės naudai. Dirbant su užsienio partneriais žinios apie vietos papročius ir etiketo specifiką gali prisidėti prie draugiškų santykių kūrimo, tai būtų ypač įvertinta Azijos šalyse. Priešingu atveju, gali nutikti ir taip, kad konkretus veiksmas ar frazė bendraujant su kitos kultūros atstovu, to nežinant, gali būti laikoma įžeidžia ir pakenkti verslo santykiams visiems laikams. Nesunku pastebėti, kad šiandieninėje ekonomikoje Kinija užima stiprią lyderio poziciją, o Rusija yra priklausoma nuo Kinijos, tačiau kartu ir pati daro didelę įtaką Kinijos ekonomikai. Rusijos ir Kinijos verslo santykiai sparčiai vystosi ir perauga į vis aukštesnį lygį. Daug Rusijos gyventojų persikelia gyventi į Kiniją ir atvirkščiai. Šių šalių bendradarbiavimas yra abipusiai naudingas. Nors Rusijoje verslo kultūra dar nėra iki galo susiformavusi, savo ypatybes ji turi, ypač aiškūs skirtumai matomi lyginant su Kinijos verslo kultūra.

Analizuojant šių dviejų kultūrų skirtumus buvo naudojamasi vieno garsiausių D. Britanijos lingvisto R. D. Lewis (2002) mintimis parašytomis knygoje „Kultūrų sandūra“, rusų autorių Пивоваров С.Э., Максимцев И.Л. (2008) išleistu vadovėliu „Сравнительный менеджмент“, kur aiškinami teoriniai ir praktiniai valdymo ypatumai vadovaujant tarptautiniam kolektyvui. Taip pat „Российская деловая культура. Воздействие на модель управления“ (Мясоедов, Колесникова, Борисова, 2009) tyrimo rezultatais, kurie padeda detalizuoti Rusijos verslo kultūrą, kuri susiformavo istorinių įvykių dėka, transformavosi ir išliko iki šių dienų. Be to, tyrime remiamasi žinomų Rusijos ir užsienio verslininkų elgesio normomis, kurios atsispindi Rusijos ir Kinijos verslo pasaulyje. Darbe buvo naudojamasi dar vienu šaltiniu, kuriame didžiausias dėmesys skiriamas Kinijos verslo kultūrai, Azijos verslo etikos ypatybėms bei Vakarų ir Rytų kultūros skirtumams pabrėžti Ming-Jer Chen (2009) „Inside Chinese Business: A Guide for Managers Worldwide“, taip pat autorius nagrinėja dažniausiai kylančius konfliktus derybų metu tarp Vakarų ir Kinijos bei aptaria skirtingus konfliktų sprendimo būdus.

Šio darbo objektas – Rusijos ir Kinijos verslo kultūrų lyginamoji analizė, galimų konfliktų, atsiradusių derybų metu, identifikavimas ir jų sąveika.

Darbo tikslas – nustatyti galimas problemas, kylančias derybų metu tarp Rusijos ir Kinijos atstovų dėl kultūrų skirtumų ir rasti, priimtinus abiems šalims, konfliktų sprendimo būdus.

Kultūra – tai atsakas į aplinką, todėl aplinkos veiksniai daro didelę įtaką šalies verslo kultūrai. Tuo tarpu kultūra padeda atsirinkti pageidaujamą elgesį, požiūrius, vertybes ir galimybes, užtikrinančias asmens išlikimą. Kaip nurodo Matsumoto ir Juang (2008), kultūriniai skirtumai egzistuoja dėl šių aplinkos veiksnių:

  • Vadyba Referatas
  • Microsoft Word 56 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 19 puslapių (4871 žodžiai)
  • Universitetas
  • Aurelija
  • Lyginamoji derybų stiliaus analizė: Rusija ir Kinija
    10 - 5 balsai (-ų)
Lyginamoji derybų stiliaus analizė: Rusija ir Kinija. (2016 m. Gegužės 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/lyginamoji-derybu-stiliaus-analize-rusija-ir-kinija.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 17 d. 18:36
×