Lyrikos kūrinių konspektas


Trumpas lyrikos kūrinių pristatymas. Autorius. A. Baranauskas. Maironis. Kudirka. S. Nėris. Just. Marcinkevičius. H. Radauskas. J. Aistis. Trumpas senosios literatūros pristatymas. Autorius. Martynas Mažvydas. M. Daukša.

Poemoje „Anykščių šilelis“ išaukštinamas miško grožis ir apgailestaujama, kad kertant mišką naikinama ne tik gamta, bet nyksta ir žmogaus siela. Žmogus nebetenka grožio, sveikatos šaltinio.

Eilėraštis „Varpas“ ragina visus imtis darbo, o į darbą kviečia galingi varpo dūžiai. Varpo garsas tarsi sugyvinamas ir toks galingas, kad gali pažadinti net didžiausius tinginius:

Eilėraštis „Labora“ ragina jaunimą, kol turi jėgų ir noro, darbuoti tėvynės labui:

Rinkinyje „Prie didelio kelio“, parašytame karo metais, kai poetė buvo pasitraukusi į Rusiją ir ilgėjosi tėvynės, vyraujančios temos – tėvynės ilgesys, ryšys su gimtąja žeme, skausmas jos netekus:

Poeto lyrikos esmė – gerumas. Meilė yra visko jungtis, nes ji ir lemia gerumą. Poetas yra pasakęs: ,,Esu čionai mylėti ir žinau, kad žemėje daugiau nėra ką veikti“ (Just. Marcinkevičius).

Svarbi tema – tėvynės likimo apmąstymas. Gyvenimas suvokiamas kaip pareiga žmogui, visuomenei, laisvei, gėriui ir grožiui. Išskirtinai pabrėžiama gimtosios kalbos, žodžio – kaip saugotinų ir puoselėtinų vertybių – reikšmė.

Poetas yra pasakęs: „Pasauliu netikiu, o pasaka tikiu“. Jo eilėraščiams būdingas pasakiškumas – daiktai netenka įprastų savybių ir įgauna nebūdingų bruožų: „Du medžiai rieda tartum rutuliai“. H. Radausko eilėraščiai trykšta vaizduotės žaismu, ypač gamtos reiškiniai yra sugyvinami ir įgyja keisčiausių savybių: „O lapuose paklydęs cypia mažas,/Geltonas kaip viščiukas saulės spindulys“. Trumpai tariant, poetas griauna tikrovę ir kuria naują – gyvą, žaismingą, spalvingą ir nerealų – pasaulį:

  • Microsoft Word 10 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 5 puslapiai (868 žodžiai)
  • Mokykla
  • Greta
  • Lyrikos kūrinių konspektas
    10 - 5 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Lyrikos kūrinių konspektas. (2015 m. Gegužės 10 d.). https://www.mokslobaze.lt/lyrikos-kuriniu-konspektas.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 13 d. 00:08
Peržiūrėti darbą
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo