Lytinės venerinės ligos


Santrauka. Įvadas. Lytinės ligos - kas tai? Sifilis. Gonorėja. Aids. Živ. Chlamidiozė (chlamidinė infekcija). Tiriamoji dalis. Tyrimo rezultatai. Bendra lytiškai plintančių infekcijų epidemiologinė situacija. Išvados. Literatūra. Priedai. Priedas.

Lytiškai plintančios ligos šiuo metu yra viena iš didžiausių pasaulyje problemų. Ši problema ne tik psichologinė, bet ir socialinė. LPL užsikrečia ne tik jauni žmonės, bet ir sulaukę brandaus amžiaus. Viena iš užsikrėtimo priežasčių yra nesaugūs lytiniai santykiai bei žinių stoka apie lytiniu keliu plintančias ligas.

Darbo tikslas - išsiaiškinti apie lytiškai plintančias ligas ir supažindinti bendraamžius, kaip nuo jų apsisaugoti.

Tyrime dalyvavo 14-19 metų Skuodo Pr. Žadeikio gimnazijos moksleiviai, tarp kurių daugiausiai 16-17 metų amžiaus mokinių. Remdamiesi apklausos duomenimis, galime daryti išvadas, jog mokiniai apie lytiškai plintančias ligas žino labai nedaug. Tačiau dauguma iš jų žino, kad AIDS yra pavojingiausia liga ir žino ligų pasekmes.

Būtent todėl mes pasirinkome rašyti projektinį darbą apie lytiškai plintančias ligas, kad galėtume pačios kuo daugiau sužinoti ir informaciją skleisti kitiems. Prieš rašydamos šį darbą išsikėlėme kelis uždavinius. Vienas iš svarbiausių - suteikti Skuodo Pr. Žadeikio gimnazijos mokiniams kuo daugiau informacijos, kuri bus naudinga ir padės išvengti įvairių užsikrėtimų.

Savo darbe apžvelgsime pagrindines lytiniu keliu plintančias ligas: ŽIV/AIDS, sifilį, gonorėją, chlamidiozę. Šiomis ligomis užsikrečiama dažniausiai. Taip pat jos yra pačios pavojingiausios. Pasaulyje daugiausiai žmonių serga ŽIV, deja, šiam virusui vaistų nerasta. Kitų virusinių ligų išgydyti taip pat neįmanoma: ŽPV, hepatitas B. Bakterinės ligos yra pagydomos (sifilis, gonorėja, chlamidiozė, trichomonozė), svarbu laiku pradėti gydymą. Norint apsisaugoti nuo LPL, geriausia atsisakyti lytinių santykių ar bent turėti vieną partnerį bei naudotis apsaugos priemonėmis.

Norėdamos sužinoti savo mokyklos mokinių žinias apie LPL ir, ar jų nuomone, trūksta informacijos apie tai, apklausėme 100 gimnazistų.

Savo darbe apžvelgsime pagrindinių (ŽIV/AIDS, sifilio, gonorėjos, chlamidiozės) sergamumo statistiką 2010 - 2013 m. Lietuvoje. Analizuodamos statistines lenteles išsiaiškinome, kokiose apskrityse žmonės dažniausiai užsikrečia lytinėmis ligomis.

Šiais laikais lytinis gyvenimas yra pradedamas vis anksčiau, todėl LPL vis dažnėja. Užsikrėtusių skaičius taip pat didėja. LPL dabar aktualios tarp jaunimo, todėl jam reikia suteikti kuo daugiau informacijos apie šias ligas.

Pasaulyje per metus LPL ( kurių žinoma maždaug apie 25) suserga apie 270 mln. žmonių: 120 mln. trichomonomis, 50 mln. chlamidijomis, 50 mln. papilomos virusu, 25 mln. gonorėja ir 3,5 mln. sifiliu. Sifilis visoje Rytų Europoje, įskaitant ir Lietuvą, yra labai paplitęs.

Užsikrėtus LPL, ne visada galime greitai pajausti ligos požymius. Kartais reikia laukti savaitę, mėnesį ar daugiau, o laiku neištyrus ligos, ji gali paūmėti. Galima būti užsikrėtus dviem ar net trimis ligomis iš karto.

Pastebėjus pirmuosius LPL požymius, reiktų kreiptis į gydytoją. Jis patars, kaip šią infekciją galima ištirti. Jei manote, kad esate užsikrėtę LPL ar lytiškai santykiavote su asmeniu, kuris gali būti užsikrėtęs, taip pat reiktų kreiptis į gydytoją. Ankstyvas gydymas gali padėti išvengti ilgalaikių LPL pasekmių.

Negalima gydytis patiems. Nesinaudoti draugų patarimais. Daugelis LPL turi panašius požymius, todėl būtina išsitirti prieš pradedant gydymą. Vienos infekcijos požymiai negarantuoja, kad esate užsikrėtę keliomis infekcijomis, gydomomis skirtingais vaistais. Jeigu naudosite tinkamus vaistus prieš vieną infekciją, kita, kuria taip pat būsite užsikrėtę, liks negydoma. Todėl manydami, kad esate sveiki, iš tikrųju tapsite infekcijos nešiotoju. Po kurio laiko liga gali pasireikšti jums ir lytiniam jūsų partneriui.

Taip pat būtina išsitirti ir partneriui. Tai padės įsitikinti, kad jo neužkrėtėte, bei padės apsisaugoti nuo pakartotinio užsikrėtimo.

Patikimiausias būdas norint išvengti susirgti LPL- susilaikymas nuo lytinių santykių. Rizika užsikrėsti lytiškai plintančiomis ligomis sumažina prezervatyvų naudojimas lytinių santykių metu.

Gonorėja - lytiškai plintanti infekcija (LPI), kurią sukelia bakterija (Neiseeria gonorrhoeae), į organizmą patenkanti per gleivines (lyties organų, burnos, tiesiosios žarnos) lytinių santykių (vaginalinių, analinių, oralinių) metu. Užsikrėtus gonorėja, nėščioji gimdymo metu gonokokinę infekciją gali perduoti naujagimiui.

Patikimiausias būdas išvengti lytiškai plintančių infekcijų - susilaikymas nuo lytinių santykių. Riziką užsikrėsti LPL sumažina prezervatyvų naudojimas lytinių santykių metu.

Įvairios infekcinės ligos, nėštumas pagreitina AIDS eigą.

ŽIV tipas (ŽIV 1- eiga trumpesnė, o ŽIV 2- ilgesnė).

Chlamidinė infekcija (chlamidiozė) - labiausiai paplitusi lytiškai plintanti infekcija (LPI), kurią sukelia bakterija (Chlamydia trachomatis). Ši infekcija yra perduodama visų rūšių (analinių, vaginalinių ir oralinių) lytinių santykių metu. Chlamidioze užsikrėtusi motina gimdymo metu gali infekciją perduoti naujagimiui. Didžiausią riziką užsikrėsti turi paauglės ir jaunos moterys dėl nepilnai subrendusio gimdos kaklelio, kuris jautresnis infekcijai.

  • Medicina Kursinis darbas
  • Microsoft Word 145 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 32 puslapiai (4402 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Deimantė
  • Lytinės venerinės ligos
    10 - 3 balsai (-ų)
Lytinės venerinės ligos. (2015 m. Gegužės 14 d.). https://www.mokslobaze.lt/lytines-venerines-ligos.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 17 d. 19:59
×