M. Husovianas „Giesmė apie stumbrą“


Kaip atsirado „Giesmė apie stumbrą”. Dėl Lietuvos ir. Kūrybinė išmonė. Buvo sukurtas pasakotojo. Kūriniui suteikiama rėminė kompozicija. Stumbro paveikslas. Stumbro išvaizda hiperbolizuota „Jo tarpuragėj net gali trys vyrai susėst”. Vytauto Didžiojo pašlovinimas. Didžiajam kunigaikščiui pašlovinti Husovianas skiria ~160 eilučių (septintadalis tekstoHusoviano pažiūros. Vertina krikščionišką vertybių sistemą. Lietuvos paveiklas. Nors Lietuva yra miškais apaugęs kraštas. M. Išleista lotynų kalba parašyta "Giesmė apie stumbro išvaizdą.


Dėl Lietuvos ir Lenkijos veiksmų koordinavimo trečią kartą vykęs į Romą pas popiežių Leoną X Vitelijus pasiėmė su savimi ir pripažintą dvaro poetą Husovianą. Romoje tais laikais vykdavo koridos, tad ir Vitelijui su Husovianu teko jas stebėti. Manoma, kad kas nors iš delegacijos koridą ėmė lyginti su lietuviška stumbrų medžiokle. Todėl susidomėjęs Leonas X paprašė Vitelijaus jam parūpinti stumbro iškamšą. Prie būsimos dovanos Vitelijus sumanė pridėti Lietuvos stumbrų ir jų medžioklės papročių aprašymą, kurį pavedė parašyti Husovianui.

Buvo sukurtas pasakotojo personažas. Giesmės pradžioje, autorius pripažįsta, kad neprilygsta romėnų poetams, papasakoja kaip tėvas nuo mažens jį moko medžioti, sako jog vėlai susidomėjo mokslais. Toks sumanymas išties gudrus, kadangi Renesanso epochoje vertinta individuali žmogaus patirtis.

Kūriniui suteikiama rėminė kompozicija. Apie stumbrą pasakojama tokia tvarka, kokia nurodyta antraštėje: pirma aptariama išvaizda, antrą – būdas, trečią – medžioklės papročiai ir nuotykiai.

  • MS PowerPoint 1575 KB
  • 2020 m.
  • Lietuvių
  • 10 puslapių (433 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Viltė
  • M. Husovianas „Giesmė apie stumbrą“
    10 - 1 balsai (-ų)
M. Husovianas „Giesmė apie stumbrą“. (2020 m. Rugsėjo 15 d.). https://www.mokslobaze.lt/m-husovianas-giesme-apie-stumbra.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 29 d. 17:47
×
145 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo