Marius Katiliškis Užuovėja


Miškais ateina ruduo pagrindine mintis. Marius katiliskis skaidres. Marius katiliškis uzuoveja recenzija. Kada ir kur gyveno m. katiliskis. Skaidres apie mariu katiliski. Marius katiliškis užuovėja vasaros ciklas. Laiskas katiliskio uzuovejos veikejui. Zmogaus ir gamtos paralele katiliskis. Rasiniys marius katiliskis uzuoveja. Užuoveja recenzija.

Užuovėja - novelių romanas. Visos novelės tarpusavyje yra susijusios ne tik išorinėmis, bet ir idėjinėmis jungtimis. Čia vaizduojamas tarpukario metų Aukštaitijos kaimas, žmonės, ūkio darbai per keturis metų laikus.

Užuovėja - novelių romanas. Visos novelės tarpusavyje yra susijusios ne tik išorinėmis, bet ir idėjinėmis jungtimis.

Užuovėjos probleminis centras - Lietuvis ir žemė. Čia slypi mūsų savitumo, savęs atpažinimo ir išlikimo galimybė m. Katiliškio prozoje paprastumas yra apgaulingas. Katiliškiui svarbiausia parodyti jausmą. Jį išreiškia per daikto ir gamtos apraiškas. Atrodo, kad jausmas ne žmogaus, o gamtos ir jį apibūdinti neįmanoma. Jausmas ateina iš išorės. Atpažinime- gyvenimo prasmės supratimas. Tikslas- nukloti žemę savo šešėliu- visur ir visada. Pagrindinė mintis- žmogus daug praranda prarasda mas ryšį su žeme, su namais. Vyrauja jausmas, panašus į žinojimą. Veikėjai priima žmones ir pasaulį tokius, kaip jie yra.

M. Katiliškio kaimas gyvena bendrais rūpesčiais, kolektyvine išmintimi, gamtos, net kosmoso ritmu. Senieji kaimo žmonės natūraliai priima pastovią amžinybės rato tvarką. Tačiau jaunoji karta jau ardo mitologinio pasaulėvaizdžio ribas ir veržiasi į naują laiko sąmpratą. Su žiema pasibaigęs metų ciklas palieka viltį sulaukti pavasario, tačiau ar pajėgs žmogus įsilieti į gamtos darną taip, kad galėtų pasakyti, kaip pasako rašytojas apie savo vaikystės kaimą:,,viskas savo vietoje .

Ryšys su žeme. Tik ryšyje su žeme žmogus įsiamžina. Pavasario novelės - šviesios, vasaros - brandžios, ruduo - niūresnė nuotaika. Rašymo stilius primena eilėraštį. Žmonės pavaizduoti idiliški.

Svarbiausia jausmas. Jausmus išreiškia per darbus ir gamtos apraiškas. Jausmas pirmiausia išgyvenamas gamtoje, o paskui žmoguje. Tai, ką jaučia, ne visiškai turi savo pavadinimą. Išgyvenimai išsakomi per gamtą, jausmas ateina ne iš žmogaus, o iš gamtos. Viskas, ką rašo, yra tik prisiminimai. Debesys - priemonė, padedanti nusikelti į prarastą laiką. Atpažinimo momentas yra tik jausmas, laikų susidūrimas. Iš debesų išplaukia praeities kaimas, žmonės. Debesyse yra atsiminimai. Iš to atpažinimo išplaukia gyvenimo prasmė. Viskas, kas vyksta, nepraeina be pėdsakų. Gyvenimo prasmė: dirbti žemę, su ja susigyventi ir ką nors palikti, kad ir šešėlį. Praranda ryšį su savo žeme, namais. Mirtis - dalis gyvenimo prasmės. Vyrauja jausmas, panašus į žinojimą.

  • Microsoft Word 17 KB
  • 2010 m.
  • 5 puslapiai (2483 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Severinas
  • Marius Katiliškis Užuovėja
    10 - 1 balsai (-ų)
Marius Katiliškis Užuovėja. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/m-katiliskis-uzuoveja.html Peržiūrėta 2021 m. Kovo 02 d. 10:10
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo