M. Radvila Juodasis referatas


Mikalojus radvila juodasis. Istorinės asmenybės biograma. Istorinės asmenybės veikla. Asmenybės istorinis įamžinimas. Literatūros ir šaltinių sąrašas.


Mikalojus Radvila Juodasis (1515-1565) - Lietuvos didikas, valstybės ir reformacijos veikėjas, LDK kancleris, Vilniaus vaivada. Gynė LDK savarankiškumą , 1563-1564m. vadovavo LDK delegacijai Varšuvos Seime, kuris svarstė Liublino uniją. Nuo 1553m. rėmė reformaciją. Breste įsteigė protestantų raštų spaustuvę, organizavo Biblijos vertimą į lenkų kalbą. M. Radvila Juodasis lieka vertinamas kaip itin reikšminga figūra Lietuvos istorijoje, kuri turėjo didelę įtaką savo gyvenamuoju laikotarpiu, todėl tai įtakojo mano pasirinkimo motyvus.

Tikslas - susipažinti su informaciniais leidiniais, pagrindine literatūra ir atskleisti Mikalojaus Radvilos Juodojo pagrindinius biografinius faktus, jo veiklą bei įamžinimą.

Istoriografija – rašydama darbą daugiausia remiausi M.Jučo, I.Lukšaitės, V.Merkio knyga „Lietuvos istorija: nuo seniausių laikų iki 1917 metų“, kurioje gan išsamiai buvo aprašytas Mikalojaus Radvilos Juodojo valdymo laikotarpis, tai padėjo apibūdinti jo veiklą. Taip pat, trumpai aptarti didiko biografiją padėjo ,, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didikų giminės“ . Dar labiau gilintis į M. Radvilos Juodojo gyvenimo faktus padėjo Daugirdaitės-Sruogienės knyga „Lietuvos istorija“.

Radvilų giminės Nesvyžiaus šakos pradininkas ir visų dabartinių tos giminės atstovų protėvis. Jis Barboros Radvilaitės ir Mikalojaus Rudojo pusbrolis, be kitų, Mikalojaus Kristupo Našlaitėlio ir kardinolo Jurgio (m.1600) tėvas, Radvilų galybės kūrėjas. Jaunystėje , 1529-1533 metais, laiką leisdavo karaliaus dvare, kur labai susibičiuliavo su vėlesniu Lenkijos ir Lietuvos valstybės valdovu Žygimantu Augustu. Trokšdamas padidinti Radvilų giminės politinę įtaką , prisidėjo ( kartu su pusbroliu Mikalojumi Ruduoju) prie slaptų Žygimanto Augusto ir Barboros Radvilaitės vedybų , stengėsi , kad šią santuoką palaikytų Lenkijos dignitoriai ir kad pusseserė būtų karūnuota.

  • Microsoft Word 143 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 10 puslapių (1476 žodžiai)
  • Universitetas
  • Inga
  • M. Radvila Juodasis referatas
    9.6 - 9 balsai (-ų)
M. Radvila Juodasis referatas. (2016 m. Gegužės 08 d.). https://www.mokslobaze.lt/m-radvila-juodasis-referatas.html Peržiūrėta 2020 m. Balandžio 04 d. 14:26
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo