Mados industrijos vaidmuo ūkio plėtrai


Įvadas. Mados samprata ir vertinimas. Mados istorija. Greitoji mada. Aukštoji mada. Veiksniai, darantys įtaką mados industrijai. Vartotojų elgsena. Vartotojų lėšų pasiskirstymas. Ekonominiai veiksniai. Technologiniai veiksniai. Mados industrija kuria gerai apmokamas darbo vietas. Mados industrijos vaidmuo ekologijoje. Mados industrijos perprodukcija. Elektroninė-prekyba mados industrijoje. Pasaulinė aprangos ir tekstilės pramonė. Tekstilės pramonė. Aprangos pramonė. Mažmeninė drabužių rinka. Mados industrijos pinigų panaudojimo alternatyva. Išvados. Literatūra.


Šiandieniniame pasaulyje mados industrija yra itin paplitusi ir apima kone visą pasaulį. Ji mums diktuoja naujausias aprangos madas bei tendencijas, tokiu būdu daro tam tikrą poveikį ne tik žmogaus gyvenimui, bet ir visam pasauliui. Ši industrija yra viena didžiausių ir viena galingiausių įtakos darymo prasme, nes greitoji mada sparčiai keičia žmogaus norus ir nuolat kursto atsinaujinimo poreikį. Aiškiai galime matyti, kad didžioji visuomenės dalis vaikosi naujausių mados tendencijų. Žmonės rengiasi taip, kaip mato apsirengusius manekenus ir tai ką mato parduotuvių vitrinose ar televizijos ekranuose. Šiais laikais ypač didelis šios industrijos formuotojas yra socialiniai tinkai ir ten matomi įžymių įvaizdžiai.

Dažnai matome ir girdime apie naujų drabužių kolekcijų pristatymus, kuriuos sukuria prabangiausi mados ženklai. Žinomiausių mados ženklų kūrinių kainos yra tikrai ne visiems įkandamos, bet tai – rinkos kaina, kurią neretai žmonės moka. Visos lėšos ir yra esminis mados industrijos variklis, kuris skatina analizuojamos industrijos augimą bei populiarumą. Iš įvairiausiu rodiklių galima pamatyti, kad mados industrijos prekiniai ženklai uždirba itin didelius pinigus, tačiau iškyla klausimas, ar tai tikrai yra naudinga pasauliui? Dalis visuomenės, kurdama ir propaguodama savo prabangų gyvenimo stilių nepagalvoja apie tvyrančias problemas, pavyzdžiui, vieną didžiausių pasaulio problemų – skurdą. Net ir šiais laikais tai yra viena aktualiausių ir sunkiausiai sutvardomų problemų, kuriai nuolatos trūksta lėšų. Taigi galima pripažinti, kad pasaulyje vyrauja nelygybė, šiuo atveju, vieni apsupti pinigais, o kiti – miršta iš bado.

Lietuvių kalbos žodyne mada yra apibūdinama kaip apsirengimo stilius, būdingas tam tikrai epochai ar tam tikrai šaliai. Tai trumpas kokio nors reiškinio populiarumas. Kitaip dar suprantama kaip visuomenės vartotojų simbolis, masinės kultūros atributas. Nuo senovės tai – išorinis priklausymo tam tikrai visuomenės grupei ženklas. Šiandien mada yra milžiniška verslo rūšis, neatsiejamai susijusi su žiniasklaida bei reklama. Esminis mados tikslas – išsiskirti iš kitų. Ji kyla iš žmogaus poreikio jausti ir išreikšti savo unikalumą ir individualumą. Šioje vietoje susiduriama su paradoksu: nepaistant to, kad mada siekiama išskirtinumo, madinga visgi yra tai, kas visuotinai pripažįstama, kuo masiškai sekama. Taip pat mada yra ir socialinis ritualas išreiškiantis tam tikros žmonių grupės tam tikru laiku puoselėjamas idėjas.

Norint tikslingai suprasti mados sąvoką, svarbu atskirti drabužio ir mados apibrėžimus: drabužis yra naudingas ir netgi privalomas daiktas, o madą galime apibrėžti kaip nuolatos kintantį reiškinį. Drabužius mes galime pirkti patogius, universalius, kurie nebūtinai yra naujausios kolekcijos, o štai mada mus skatina rinktis naujausio dizaino ar tendencijas atitinkančius populiariausių mados ženklų kūrinius.

Žvelgiant į seniausius piešinius ant uolų, pirmieji drabužių deriniai atsirado Egipte. Jau tuo metu visos įvaizdžio detalės buvo gerai apgalvotos – moterišką drabužių derinį, kurį sudarė sijonas ir liemenė, papildydavo tauriųjų metalų aksesuarai. Asirai, viena iš Azijos tautų, garderobą papildė kailiais ir ilgesniais apsiaustais, o Graikijoje vyravo simetrija ir proporcija, todėl moterys talijas išryškindavo susiveržusios diržą ar užsirišdamos kaspiną po krūtine. Vyrų populiacijos mažėjimas moteris skatino varžytis ir demonstruoti biusto didumą, liemens plonumą bei sėdmenų iškilumą, tiesa, šios tendencijos vyrauja ir šiandien.

  • Microsoft Word 77 KB
  • 2019 m.
  • Lietuvių
  • 15 puslapių (3685 žodžiai)
  • Universitetas
  • Luka
  • Mados industrijos vaidmuo ūkio plėtrai
    10 - 2 balsai (-ų)
Mados industrijos vaidmuo ūkio plėtrai. (2019 m. Gegužės 11 d.). https://www.mokslobaze.lt/mados-industrijos-vaidmuo-ukio-pletrai.html Peržiūrėta 2020 m. Balandžio 04 d. 18:43
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo