Magija rytų filosofijoje


Paveikslų sąrašas. Įvadas. Magija ir jos vieta rytų filosofijoje. Magijos samprata. Magija daoizme. Daoizmo kryptys. Ezoteriškumas daoizme. Hinduizmas. Tantrizmas. Apibendrinimas. Išvados. Bibliografinių nuorodų sąrašas.


Magija yra neatskiriama religijos dalis. O rytų religijas dažnai sunku atskirti nuo filosofijos, tai padaryti tiesiog neįmanoma, nes jos susijusios viena su kita (Budriūnaitė, 2007). Tam tikros magijos apraiškos yra išlikusios ir šiandieninėje rytų filosofijoje. Rytų išmintis, anot R. Dabkaus (2009), išliko pirmapradė su magija, mistika ir mitologija. Todėl rytų filosofijoje gausu įvairių apeigų, simbolių, atnašavimų ir pan. Rytų filosofijos mokyklose matomos įvairios magijos, mistikos apraiškos. Kai kuriose rytų filosofijos kryptyse, tokiose kaip hinduzimas, daoizmas, aiškiai matyti magijos įtaka. Todėl aktualu išsiaiškinti, kokią reikšmę turi magija šiose rytų filosofijos mokyklose.

Tikslas. Išanalizuoti magijos reikšmę rytų filosofijoje

Žmogaus santykis su antgamtiniu pasauliu, apčiuopiamą pagrindą įgyjantis per įvairaus pobūdžio kūrybiškai jungiamas praktikas. Taip magija apibrėžiama ir kaip simbolinio veiksmo atlikimo technika (analizuojant praktikas), ir kaip pasaulėžiūros dalis (dėmesį skiriant

Daoizmas yra tradicija, kuri formuoja Kinijos kultūrinį, religinį ir filosofinį gyvenimą (Budriūnaitė, 2007). Daoizmui priskiriama tiek su religija, tiek su filosofija susijusios idėjos, todėl jų neįmanoma atskirti. Tai daro daoizmą polimorfišku (susidedančiu iš daugybės elementų). Anot A. Budriūnaitės (2007), daoizmui priskiriamos senosios religinės praktikos, ezoterinės ir psichofizinio treniravimo praktikos bei visa apimančio Vienio idėja ir liaudies tikėjimai.

Kaip teigia L. Poškaitė (2002), kinų visuomenėje daoistai buvo laikomi magais, pranašais, kūno ir sielos gydytojais, tarpininkais tarp žmonių ir dvasių pasaulio. Todėl magija, mistika yra neatskiriama daoizmo dalis.

Abi daoizmo kryptis, daodzia ir daodziao, vienija tai, jo siekiama nemirtingumo pasitelkus tam tikras priemones. Dvasinis nemirtingumas reiškia išsilaisvinimą iš gyvenimo, laiko ir erdvės, perėjimą į kitą materiją, o kūniškajį nemirtingumą pasiekęs žmogus pakyla į dangų, jis yra miręs, bet atidengus karstą paaiškėja, kad jis tuščias (Woerner, Schuhmacher, 2010). Daoizmo nemirtingumą simbolizuoja gervė, pušys, persikas, nemirtingumo dievas.

  • Microsoft Word 353 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (1749 žodžiai)
  • Kolegija
  • Lina
  • Magija rytų filosofijoje
    10 - 10 balsai (-ų)
Magija rytų filosofijoje. (2016 m. Birželio 26 d.). https://www.mokslobaze.lt/magija-rytu-filosofijoje.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 25 d. 00:09
×