Magiškosios literatūros gimimas Thomo Bernhardo romano Grimzdėjas recenzija


Magiškosios literatūros gimimas Thomo Bernhardo romano Grimzdėjas recenzija.


Thomo Bernhardo romanas ,,Grimzdėjas“ − gana keista knyga. Į akis iš karto krenta tai, jog parašyta be jokių pastraipų. Pasakojama ne chronologine tvarka; daug samprotavimų, pasikartojimų; pasakotojas pasakoja apie tą patį ir dar pakankamai sausai. Romanas, ir taip nedidelės apimties, ištęstas. Kūrinyje nėra veiksmo, įtampos, šviesos. Tai šiek tiek pasunkina skaitymą. Tačiau romanas kaip narkotikas – nors turinys ir forma teikia nepasitenkinimą, verčia skaityti iki galo.

Romano veikėjų tarpusavio santykiai kupini įtampos, absurdo – jie vieni kitus kankina, bet niekas nei nori, nei gali pakeisti esamą padėtį − ,,nesusipratimas mus paleidžia nesusipratimų pasaulin“. Išsiveržę iš savo gyvenimo kalėjimo, jie prarastų asmenybės tapatumą. Atlikėjų gyvenimo istorijos – tai nuolatinės žlugimo, pralaimėjimo istorijos. Itin daug kalbama apie savižudybę; daugeliui protagonistų ji tampa kone antrąja prigimtimi.

Tačiau T.Bernhardo personažų negalima pavadinti pasyviais pasaulio stebėtojais. Išorinio aktyvumo stoką kompensuoja dvasinis intensyvumas, vidinė energija, prasiveržianti ilgomis, ritmingomis kalbinėmis tiradomis. Suproblemina dvasinės saviraiškos bei meno poveikio klausimą. Dvasinė veikla tampa pagrindiniu išbandymu ir užaštrinama kaip ribinė gyvenimo situacija: ,,Mes dažnai nupjaunam tokius uosius, labai daug tokių dvasios uosių <...>“. Lyginant su klasikiniam modernizmui būdinga elitinė ,,menas menui“ samprata, T.Bernhardas žengia tolesnį žingsnį, parodydamas menininko ir kūrėjo situacijos absurdiškumą.

  • Microsoft Word 14 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 4 puslapiai (870 žodžiai)
  • Mokykla
  • Kristina
  • Magiškosios literatūros gimimas Thomo Bernhardo romano Grimzdėjas recenzija
    10 - 1 balsai (-ų)
Magiškosios literatūros gimimas Thomo Bernhardo romano Grimzdėjas recenzija. (2017 m. Spalio 30 d.). https://www.mokslobaze.lt/magiskosios-literaturos-gimimas-thomo-bernhardo-romano-grimzdejas-recenzija.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 23 d. 20:06
×