Magnetiniai jutikliai


Paveikslėlių sąrašas. Įvadas. Herkonai. Magnetinio srauto vartų jutikliai. Holo jutikliai. Magnetorezistyviniai jutikliai. Viegando jutiklis. Magnetooptiniai jutikliai. Išvados. Literatūra.


Herkoniniai jutikliai pasižymi tuo, kad hermetiškame korpuse esantys kontaktai negali sukelti eketros kibirkšties, todėl yra saugūs naudoti ir sprogimui pavojingose aplinkose. Naudojant tokius jutiklius, labai svarbu užtikrinti, kad arti nebūtų stiprių pašalinių magnetinių laukų, kurie trukdytų jutiklio veiklą. Kai tokie pašaliniai laukai yra, jutikliai turi būti atitinkamai ekranuoti, kad netrikdytų herkono darbo. Kitas herkonų trūkumas – paprastai stiklinis jų korpusas yra labai trapus.

Holo jutikliai yra jautrūs magnetiniam laukui. Jų veikimas paremtas Holo efektu: magnetiniame lauke esančiame laidininke, kuriuo teka elektros srovė I, susidaręs potencialų skirtumas arba Holo ekektrovara. Šis potencialų skirtumas susidaro tarp sienelių, lygiagrečių srovės tekėjimo krypčiai dėl netolygaus krūvių pasiskirstymo viename iš kraštų. Didžiausias potencialų skirtumas būna , kai laidininkas į magnetinio lauko jėgų linijas atsisukęs statmenai. Jei laidininkas orientuotas lygiagrečiai magnetinio lauko jėgų linijoms, tai potencialų skirtumas nesusidaro. Atsiradusios ant šoninių elektrodų Holo elektrovaros EH dydis apskaičiuojamas pagal formulę:

Holo jutikliai jautrūs magnetinės indukcijos dydžiui ir krypčiai. Jų ekvivalentinė schema yra varžų tiltelis, kuriame viena varža kinta dėl magnetinio lauko indukcijos kitimo. Jutiklis paprastai išdėstomas taip, kad magnetinės jėgų linijos būtų statmenos krūvininkų judesio krypčiai. Jeigu magnetinė indukcija yra kintama erdvėje, tai Holo jutikliu galima išmatuoto mažus poslinkius su 0,01 mm neapibrėžtimi. Šių jutiklių trūkumas (dėl gamybos ir pjezorezistyvinio reiškinio) yra tai, kad santykinai didelė išderinimo įtampa, esant nuliniam laukui. Ją būtų galima panaikinti balansine keičiama varža, tačiau mažesnės paklaidos gaunamos perjunginėjant matavimo metu jutiklio gnybtus. Kai magnetinio laiko indukcija B didėja kryptimi, statmena jutiklio plokštumai, tai išėjimo signalo įtampa didėja proporcingai B. Norint sumažinti antrojo nario įnešamai paklaidai, tai padaryti galima keliais būdais. Vienas iš jų, tai kalibravmo metu balansavimo kintamąja varža sumažinti išderinimą iki nulio. Kitas veiksmingas metodas yra dinaminis išderinimo kompensavimas perjungimais. Tam naudojami greiti analoginiai jungikliai, turintys mažą įjungtos būsenos varžą ir didelę išjungtos būsenos varžą.

Magnetorezistyviniai – jutikliai, kurių varža kinta, veikiant juos magnetiniu lauku. Jie grindžiami magnetinės Lorenco jėgos veikimu. Tokie jutikliai jautresni už Holo jutiklius, bet keitimo funkcija yra kvadratinės parabolės formos, todėl neskiria magnetinių polių. Kitaip nei Holo elementai, jie turi ne keturis, o tik du išvadus. Permalojuje (20% geležies ir 80% nikelio) magnetinio lauko pasukimas 90% elektros srovės atžvilgiu sukelia 2%...3% varžos padidėjimą. Žemose temperatūrose bismuto varžos pokytis gali siekti 106 kartų. Dauguma laidininkų turi teigiamą magneto varžą, jų varža magnetiniame lauke padidėja ir tik keleto – varža sumažėja. Šis sumažėjimas gali būti susijęs su nehomogeninės medžiagos struktūra.

  • Microsoft Word 397 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 15 puslapių (2427 žodžiai)
  • Universitetas
  • Lukas
  • Magnetiniai jutikliai
    10 - 1 balsai (-ų)
Magnetiniai jutikliai. (2018 m. Kovo 24 d.). https://www.mokslobaze.lt/magnetiniai-jutikliai.html Peržiūrėta 2020 m. Gegužės 31 d. 13:37
×
109 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo