Magnetinis laukas elektros įrenginiuose


Įvadas. Elektromagnetizmas. Magnetinis laukas ir magnetinės linijos. Kaip magnetinis laukas veikia laidą, kuriuo teka elektros srovė. Magnetinių laukų šaltiniai. Kosminis tinklas gaudys antidaleles. Literatūros sąrašas.

1.2 Kaip magnetinis laukas veikia laidą, kuriuo teka elektros srovė

Pastebėsime, kad šį laidą veiks jėga F. Jei laidą įnešime ne statmenai, o lygiagrečiai magnetinio lauko jėgų linijoms, jėga F bus lygi nuliui. Jėgos kryptį galima nustatyti pagal kairės rankos taisyklę: kairės rankos delną reikia laikyti taip, kad magnetinės linijos iš šiaurės poliaus N smigtų į delną, o keturi ištiesti pirštai sutaptų su srovės kryptimi, tuomet atlenktas stačiu kampu kairės rankos nykštys rodys jėgos kryptį. Pakabinkime atitinkamą svorį, kuris atsvertų jėgą F. Keisdami laidu tekančią srovę, pastebėsime, kad kuo stipresnė srovė tekės laidu, tuo didesnė jėga stums jį iš magnetinio lauko. Vadinasi, jėgą F proporcinga srovei i. Keisdami laido, kurį veria magnetinės linijos, ilgį, matysime taip pat panašų reiškinį: kuo laidas ilgesnis, tuo jėga F didesnė. Vadinasi, jėga F taip pat proporcinga ir laido ilgiui l. Pašalinus magnetą, jėgos F visiškai nebus. Kuo stipresnis magnetas, tuo didesnė jėga F. Magneto įtaką įvertiname magnetine indukcija B. Galutinai galime pasakyti, kad jėga F yra proporcinga laidu tekančiai srovei i, laidininko ilgiui l ir magnetinei indukcijai B, t. y.

Remdamiesi šia formule, galime sakyti, kad magnetinės indukcijos didumas yra lygus jėgai, kuria magnetinis laukas veikia 1 m ilgio laidą, statmeną magnetinėms linijoms, kai juo teka 1 A srovė.

  • Microsoft Word 444 KB
  • 2016 m.
  • 9 puslapiai (1241 žodžiai)
  • Universitetas
  • Bernardas
  • Magnetinis laukas elektros įrenginiuose
    10 - 2 balsai (-ų)
Magnetinis laukas elektros įrenginiuose. (2014 m. Liepos 11 d.). https://www.mokslobaze.lt/magnetinis-laukas-elektros-irenginiuose.html Peržiūrėta 2020 m. Balandžio 07 d. 20:16
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo