Magnetizmas


Įvadas. Kas yra magnetizmas? Magnėtinis laukas. Žemės magnetinis laukas. Magnėtinis audros. Magnetinės anomalijos. Elektromagnetizmas. Elektromagnetinė indukcija. Magnetizmo panaudojimas. Magnetizmo vaidmuo transformatoriuje. Magnetizmo vaidmuo asinchroniniame variklyje. Išvados. Literatūros sąrašas.


Mes pripratome prie magnetų ir dauguma žmonių neisivaizduoja kiek magnetizmas yra svarbus mūsų gyvenimui. Mūsų butuose yra pilną magnetų, jie buna praktiškai visur : buitinėje technikoje, vaizdo ir garso sistemose, navigacijoje, laikrodžiuose, elektros prietaisuose ir t.t. Netgi mūsų planeta yra didžiulis magnetas. Šiame referate mes išnagrynėsime magnetizmą ir jo rušys, magnetizmo vaidmeni šiendienos gyvenime. Taip pat aptarsime apie magnetizmo ir magnetų naudojimą mūsų gyvenime

Darbo tikslas: Susipažinti plačiau su magnetais, magnetizmu ir jo panaudojimų. Išnagrynėti kelis įrenginius, kurie veikia magnetizmo pagalba. Įrenginius parinkisime pagal jų reikšmingumą.

Darbo uždaviniai: Atskleisti magnetizmo tema, paaiškinti magnetizmo reiškme gamtoje. Taip pat paaiškinti elektro magnetizmą, ir magnetizmo panaudojimą.

Kalbant paprastai, magnetizmas tai yra jėga atsirandanti dėl judančių elektros krūvių, ir ta jėga arba pritraukia medžiagas (metalus) prie saves, arba atvirkščiai jas atstumia.

Magnetinis laukas – tai yra jėgos laukas, veikiantis jūdančius krūvius ir įmagnetintus kūnus.

Pirmą kartą magnetinio lauko egzistavima įrodė mokslininkas U.Gilbertas 1595 metais.

Magnetinės audros – tai yra reikšmingi žemės magnetinio lauko pokyčiai veikiant sustiprinto saulės vėjo. Taip atsitinka dėl smarkių saulės protrūkių palydomu didelių kiekų išmetamūju įkrautų dalelių.

Dažniausiai magnetinės audros tesiasi nuo 6 iki 12 valandų, o po to žemės magnetinių laukų charakteristikos vėl gryžta prie savo normalios vertės. Nors magnetinės audros tesiasi gana neilgai, jie smarkiai įtakoją radioryši ir telekomunikacijų linijas. Nustoja veikti radiorišys trumpų bangū diapozone visoje tuo metu apšviestoje planetos dalyje. Taip pat būna atvėjai kai per magnetinės audros genda ir elektros linijos, taip pat ir vamzdynu sistemos genda arba vamzdžiai gali įtrūkti dėl juose atsirandančių krūvių, kurie atsiranda dėl smarkių magnetinio lauko pokyčių. Ankščiau dažnai būdavo, kad susprogdavo transformatoriai telefonu pastotėse, bet dabar atėjus naujoms technologijoms transformatoriai yra apsaugoti nuo magnetinių audrų poveikio.

Magnetinės audros smarkiai veikią ne tik radioryši ir telekomunikaciju bei elektros linijas, jos taip pat smarkiai veikią ir žmogų. Žemės magnetinis laukas yra mūsu gyvenamosios aplinkos faktorius, kuris veikią viską įskaitant ir žmogų ir visą givybe aplamai. Geomagnetizmo poveikis žmogaus sveikatai gali būti kaip palankus taip ir nepalankus, viskas priklauso nuo magnetinio poveikio stiprumo. Sovietinis mokslininkas K.Ciolkovskis įrodinėjo, kad magnetinės audros paveikia žmogaus nervų sistemą, dėl to, kad būtent nervų sistema yra žmoguje kaip imtuvas. Ir nervų sistema ir galvos smegenys yra labia jautrus imtuvai ir reguoja labia greitai. Nėra nei vieno žmogaus kuris būtu atsparus arba nepaveikiamas geomagnetinių laukų. Tyrimai parodė, kad žmogaus organizmo reakcija į magnetines audras priklauso nuo žmogaus amžiaus, lyties, nervų sistemos reaktyvumo ir bendros žmogaus sveikatos. Taip pat buvo pastebėta, kad vyrai yra daugiau paveikiami ir sunkiau perneša magnetinės audras negu moterys. Stiprūs galvos skausmai, širdies sutrikimai bei miakardo infarktas magnetiniu audru laikotarpių pas vyrų būna 4,5% dažniau negu pas moterų.

  • Microsoft Word 453 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 17 puslapių (2953 žodžiai)
  • Universitetas
  • Denis
  • Magnetizmas
    10 - 3 balsai (-ų)
Magnetizmas. (2017 m. Balandžio 13 d.). https://www.mokslobaze.lt/magnetizmas.html Peržiūrėta 2020 m. Balandžio 06 d. 13:59
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo