Maironis analizė


Maironis analizė.


Tiktai dėl tavęs numylėta!”. Įsiklausykime , kokia emocionali šio posmo kalba. Lyrinis subjektas vaizduoja savo psichologinę būseną kaip išskirtinę: jis ne tik myli – jo meilė ypatinga. Jis myli, liūdi ir kenčia. Mylimosios įvardinimas nukeltas į pačią pabaigą, todėl rimuotoje pozicijoje ištariamas labai stipriai. Be to, jis sudaro aidą su įvaizdžiu poetą. Abi šios sąvokos ypatingos, poetiškos.

Liūdesio gaidą pastiprina ir pratęsia graudžių ašarų motyvas, būdingas Maironio lyrikai. Pagaliau ketvirtoje eilutėje randame ugnies metafora, kuria Maironis mėgo reikšti savo jausmus.

Pirmasis posmas – veiksmo ekspozicija. Nusakoma konkreti erdvė: ”Kur lygūs lauka Snaudžia taurūs miškai”. Vaizdas vizualus, dinamiškas, daug veiksmo, kurį įvardina veiksmažodžiai ”dūmoja”, ”galanda”, “balnoja”. Netgi veiksmažodis “snaudžia” žymi aktyvų veiksmą. Miškai ne šiaip snaudžia – jie pilni gyvybės, šiurpių įvykių. Jie kaip ir lygūs laukai, sukuria Lietuvos senove, atskleidžia kraupią įvykių tikrovę.

Šeštoji ir septintoji strofose pasikeičia veiksmo laikas. Tai naktis. Veiksmo laiko kaita padeda atskleisti kryžiuočių dvasinę būseną: ”Klaidu tarp miškų! Vien tik ugnys gaisrų. per Lietuvą kelia berodo. Užtemęs dangus Meta trankius žaibus; beklaidžiot svečiam nusibodo.

Subjektas gimtinėn žvelgia iš šalies, siekdamas suvokti ir įvardinti vaikystėje nesąmoningai įgytą patirtį, tiesiogiai “sugertus” aplinkos įspūdžius ir atsiminimus, kuriais užpildyta gimtinės erdvė. Subjektas eilėraštyje išvardiję tik pačius bendriausius momentus, kurie, manytina, galėjo būti pažystami ne vienam to meto žmogui.

  • Lietuvių kalba Analizė
  • Microsoft Word 14 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 4 puslapiai (1175 žodžiai)
  • Kornelija
  • Maironis analizė
    10 - 5 balsai (-ų)
Maironis analizė. (2016 m. Vasario 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/maironis-analize.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 23 d. 18:17
×