Maironis Ar aš kaltas? eilėraščio analizė skaidrės


Maironis. „Ar aš kaltas?“. Nenurimstanti ieško dvasia. To, kas dora, gražu ir kilnu. Ar aš kaltas. Eilėraščio atsiradimo istorija. Pirmą kartą eilėraštis publikuotas 1909 m. „Raseinių Magdėje“. Pavadinimo reikšmė. Pavadinimas yra išreikštas retoriniu klausimu. Tema. Eilėraštyje kalbama, apie žmogaus dvasini išgyvenimą, skausmą, pasirinkimą, laimę. Eilėraščio nuotaika. Viso eilėraščio metu vyrauja skaudi kartais net slogi nuotaika. Eilėraščio vertybės. Skausmo potyrys Savo gyvenimo kelio ieškojimas Vidinio pasaulio konfliktas. Meninės priemonės. Epitetai „Apgautos vilties“. Palyginimai „Kad tiek sykių apgautos vilties/Neišsemsi kaip marių vandens. Problemos. Kodėl gyvenime tiek daug kančiu? Ar žmogus visada pasirenka sau tinkamą kelią? Analizė. Pirmame posme galima pamatyti, kad lyrinis aš yra jau pagyvenes žmogus. Penktame posme lyrinis subjektas atsiriboja nuo visų žmonių. Išvada. Šis eilėraštis leidžia žmogui suprasti savo esybę. Literaturos sarašas.

Pavadinimas yra išreikštas retoriniu klausimu, kuris mums rodo, kad lyrinis subiektas užduoda kankinančius klausimus į kuriuos pats negali atsakyti.

Penktame posme lyrinis subjektas atsiriboja nuo visų žmonių, užsidaro savajame pasaulyje,kuris yra jam idealus, jame neegzistuoja laiko, tačiau jis negali nepaisyti tikrovės, tai riboją dvasią. Nors realus pasaulis nėra tobulas, verčia kentėti žmogų, bet tuo pat metu jis padaro jį stipresnį emociškai bei turtina žmogų. Paskutiniame posme išsiveržia stiprus jausmai, lyrinis aš sako, kad geriau patirti skausmą kurį jis palygina su „ žaibais-milžinais“, negu gyventi sapne, nes tik per skausmą žmogus darosi stipresnis. Paskutiniajame posme panaudota metafora: „ širdį nukaltų gelžinę“ reiškia ne blogą, abejingą žmogų, o dvasios tvirtybę rižtingumą.

Šis eilėraštis leidžia žmogui suprasti savo esybę, jausmus bei pasirinkti savo kelią ir nereikia pasiduoti ir sustoti vidury savo kelio, jei užklumpam netikėtos problemos, nes tik perženges per jas žmogus tobulėja ir tampa stipresnis dvasiškai.

  • MS PowerPoint 8703 KB
  • 2016 m.
  • 14 puslapių (546 žodžiai)
  • Mokykla
  • Greta
  • Maironis Ar aš kaltas? eilėraščio analizė skaidrės
    10 - 2 balsai (-ų)
Maironis Ar aš kaltas? eilėraščio analizė skaidrės. (2014 m. Rugsėjo 08 d.). https://www.mokslobaze.lt/maironis-ar-as-kaltas-eilerascio-analize-skaidres.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 22 d. 23:33
×