Makroekonomikos objektai ir fiskalinė politika


Makroekonomikos objektai ir fiskalinė politika. Biudžetas ir jo dalys. Cg – Trc INT – Ig – TRk = Bt. Einamosios valstybės pajamos. Valdžios išlaidos. Einamieji pervedimai. Vienkartinis apmokestinimas. Fiskaliniu stabdžiu. Biudžeto balansas. Deficito finansavimas. Reali skolos vertė priklauso nuo infliacijos.

Terminas fiskalinė politika apibūdina vyriausybės vykdomą ekonominę politiką, kuri užtikrina valstybės makroekonomikos pusiausvyrą. Tai yra visuma priemonių, kuriomis valstybė kelia bendrąją paklausą, mažina ciklinius gamybos pokyčius ir siekia visiško užimtumo, kai naudojant valstybės finansus sušvelninami bendrojo vidaus prdukto svyravimai.

Bt – Biudžeto balansas (biudžeto pajamų ir išlaidų skirtumas)

Einamosios valstybės pajamos į valstybės biudžetą patenka iš talyje sumokamų mokesčių (pavyzdžiui pridėtinės vertės, pelno, gyventojų pajamų, akcizo) ir nemokestinių pajamų (pavyzdžiui turto, biudžetinių įstaigų pajamų ir kt.) Kapitalo pajamos tai lėšos, kurios yra gaunamos parduodant valstybinį turtą ar viešojo sektoriaus įmones bei iš grąžintų paskolų.

Valdžios išlaidos gali būti dalijamos į dvi dalis:

Valdžios sektoriaus išlaidos (darbo užmokesčiai, produktų ir paslaugų pirkimas einamųjų procesų vykdymui) ir valdžios investicijos (viešojo naudojimo gėrybių tobulinimui ir plėtojimui, pavyzdžiui mokyklų renovacijos, kelių tiesimas ir pan.)

Einamieji pervedimai skirstomi į pervedimai namų ūkiui (už tam tikrus nuopelnus, pavyzdžiui veteranams, neįgaliesiems) pervedimai firmoms (pavyzdžiui subsidijos), oficialieji pervedimai (pavyzdžiui parama besivystančioms šalims), palūkanos ir kapitalo sąskaitos pervedimai (pavyzdžiui firmoms tam kad skatinti privačias investicijas)

Ekonomistas Keinesas Didžiosios depresijos laikotarpiu kritikavo klasikinę ekonominę teoriją ir teigė, jog darbo užmokesčio mažinimas ekonominio nuosmukio metu yra netikslingas, nes darbuotojai kurių pajamos yra mažinamos , taip pat yra ir vartotojai kuriantys prekių ir paslaugų paklausą.

  • Microsoft Word 26 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 3 puslapiai (1106 žodžiai)
  • Lina
  • Makroekonomikos objektai ir fiskalinė politika
    10 - 3 balsai (-ų)
Makroekonomikos objektai ir fiskalinė politika. (2015 m. Lapkričio 17 d.). https://www.mokslobaze.lt/makroekonomikos-objektai-ir-fiskaline-politika.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 27 d. 00:21
×