Makroekonomikos šešėlis


Lietuvos kova su šešėline ekonomika. Darbo jėgos apmokestinimas. Šalies ekonominė situacija. Kova su kontrabanda ir nelegalia prekių apyvarta. Literaturos sarasas.


Darbo rinkos šešėlio dydis priklauso nuo įvairių veiksnių, tokių kaip šalies ekonominė, socialinė situacija, darbo jėgos apmokestinimas, darbo rinkos reguliavimas, su šiuo reiškiniu kovojančių valstybinių institucijų veikla, šalyje vykdoma socialinė politika ir kt. Kartais į šešėlinės ekonomikos reiškinius linkstama žiūrėti pernelyg supaprastintai – jog jie tėra griežtos valdžios institucijų kontrolės trūkumas (V. Žukauskas, 2013). Todėl šioje darbo dalyje pasitelkę įvairius veiksnius, darančius didžiausią poveikį darbo rinkos šešėlio formavimuisi, plačiau aptarsime kaip reikėtų kovoti su šešėline ekonomika.

Pirmiausia, reikėtų paminėti, kad taikomas mokesčių dydis žmonių pajamoms turi skirtingą poveikį ekonomikai, nes žmonės renkasi kur panaudoti disponuojamas pajamas: dažniausiai, jie pinigus išleidžia maistui, kuris yra vienas pagrindinių žmogaus poreikių, likusią dalį pajamų skiria mažiau svarbesniems poreikiams. Todėl norime pasakyti, kad šalyse, kuriose gyventojai gauna daugiau pajamų, žmonės patenkina daugiau svarbių savo poreikių, nes turi didesnias finansines galimybes, nei mažiau pajamų uždirbančiose šalyse.

Lietuvoje darbo jėgos apmokestinimas yra 39 procentai. Tačiau reikėtų nepamiršti, kad dėl santykinai mažo darbo našumo mūsų šalyje valandinis darbo užmokestis ,, į rankas“ siekia apie 15 litų, o tai yra net 3 kartus mažiau negu Europos sąjungos šalių vidurkis.

Taigi, mokesčių naštos poveikis žmonių elgesiui priklauso nuo gaunamų pajamų ,,į rankas“, o gaunamos mažos pajamos yra vienas iš svarbiausių faktorių, kurie nulemia sprendimą dirbti nelegaliai ir gauti pajamas ,,vokelyje“, o tai yra šešėlinė ekonomika.

  • Microsoft Word 219 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 5 puslapiai (898 žodžiai)
  • Monika
  • Makroekonomikos šešėlis
    10 - 10 balsai (-ų)
Makroekonomikos šešėlis. (2016 m. Vasario 11 d.). https://www.mokslobaze.lt/makroekonomikos-seselis.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 23 d. 01:15
×