Makroekonominiai terminai referatas


Bendrasis vidaus produktas. Darbo užmokestis. Darbo rinka. Ekonominio augimo teorija –. Fiskalinė politika. Komercinis bankas.


Darbo rinkos subjektai yra pirkėjas ir pardavėjas. Darbo rinkoje pirkėjas ir pardavėjas turi specifinį socialinį statusą. Jie sąveikauja kaip darbdavys (darbo jėgos pirkėjas) ir darbuotojas (specifinės prekės – darbo jėgos arba savo sugebėjimo pardavėjas). Darbo rinka plačiąją prasme aprėpia darbdavius, samdomuosius darbuotojus ir bedarbius, o siaurąja prasme ji apima darbdavius ir potencialius darbuotojus, siekiančius sudaryti darbo sutartį.

Lietuvos ekonomistas B. Martinkus ekonomikos augimą įvardija kaip pastovų ūkio gamybinio pajėgumo kilimą, kuris reiškiasi nacionalinio produkto apimties didėjimu.

Kaip jau minėta, fiskalinės politikos įgyvendinimas yra susijęs su valstybės biudžeto formavimu, naudojimu. Ji apima šalies biudžeto sandarą ir deficito reguliavimą, mokesčių politiką, valstybės išlaidų politiką, valstybės skolos politiką. Ar vykdoma valstybės fiskalinė politika – tinkama, galima spręsti iš tam tikrų biudžeto valdymo rodiklių:

finansinių išteklių dalis, skiriama valstybės skolai;

Dzinkevičius A. teigia, kad infliacija yra procesas, kurio metu bendras vartojimo reikmenų kainų lygis kyla sparčiau nei didėja šalies gyventojų nominalus darbo užmokestis bei pajamos ir dėl to sumažėja pinigų perkamasis pajėgumas. Ekonomikos istorijoje žinoma ne tik infliacijos reiškinys, bet ir defliacija (kainų mažėjimo procesas), kuris paprastai būdingas pokario ekonomikos plėtrai, arba ekonomikai, kuri yra apimta krizės arba depresijos.

gamybinių atsargų (įskaitant gatavą produkciją) padidinimas.

Akcijos (nuosavybės vertybiniai popieriai) - šiuos vertybinius popierius drąsiai galima vadinti populiariausiomis investicijomis.

Užsienio autorių N.G.Araslanovo ir G.R.Muksinovos teigimu, investicijos, tai ilgalaikiai lėšų (kapitalo) įdėjimai į šalies vidaus ir užsienio ekonomikos šakas su tikslu gauti papildomą pelną arba socialinį efektą.

M. Friedman suformulavo natūralaus nedarbo lygio teoriją. Jis teigia, kad egzistuoja optimalus nedarbo lygis, kuriam esant tarp darbo ir darbo jėgos rinkos yra pusiausvyra, o infliacija yra stabili. Jeigu bus peržengta natūralaus nedarbo lygio riba, infliacija didės. Statistiškai natūralus nedarbo lygis yra skaičiuojamas kaip frikcinio ir struktūrinio nedarbo suma.

Skominas V. teigia “tai toks reiškinys visuomenėje, kai dalis civilinių darbingų jos asmenų nedalyvauja kuriant šalies ekonominį produktą“. (p. 137). O Jakutis

Bendrasis vidaus produktas – visų baigtų prekių ir paslaugų, pagamintų per metus laiko valstybėje, vertės suma.

  • Ekonomika Referatas
  • Microsoft Word 31 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 10 puslapių (2244 žodžiai)
  • Kolegija
  • Anilevea
  • Makroekonominiai terminai referatas
    10 - 8 balsai (-ų)
Makroekonominiai terminai referatas. (2016 m. Balandžio 08 d.). https://www.mokslobaze.lt/makroekonominiai-terminai-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 18 d. 21:38
×