Makroelementai skaidrės


Medicinos skaidrės.

Mineralai paprastai klasifikuojami pagal jų dienos poreikį. Įvairi ir suderinta mityba aprūpina organizmą visais būtinais mineralais. Mineralai sudaro maždaug. Geriausi kalcio šaltiniai. MAGNIS. Organizme yra 28 g magnio, iš kurių 60 proc. Geri fosforo šaltiniai. Reikia būti atsargiems naudojant varines keptuves. GELEŽIS. Organizme yra tik 3-5 g geležies. Selenas svarbus. Cinko turi daugelis. KALIS. Kartu su natriu padeda reguliuoti organizmo skysčių pusiausvyrą. Kaip ir kalis natrio jonai gerina nervų ir raumenų funkciją.


Įvairi ir suderinta mityba aprūpina organizmą visais būtinais mineralais; papildai paprastai nerekomenduojami, nes vartojami dideliais kiekiais gali pakenkti. Yra tik kelios išimtys, pavyzdžiui, nėštumo metu, kai reikia daugiau geležies. Be to, maiste esančių mineralų kiekis kinta priklausomai nuo dirvos, kurioje auga augalai ar ganosi gyvuliai, sudėties. Todėl žmonės, gyvenantys zonose, kur dirvai trūksta tam tikrų mineralų, turėtų gerti maistinius papildus.

Mineralai sudaro maždaug 3-5 proc. normalaus svorio; Dauguma jų - makromineralai, kurie kaupiami kauluose. Tačiau mineralai cirkuliuoja ir kraujyje . KALCIS. Gausiausiai organizme esantis mineralas. Suaugę vyrai jo turi nuo 1000 g iki 1300 g, o moterys - nuo 750 g iki 900 g. Kalcis reikalingas kaulams ir dantims formuotis. Krauju judėdamas iš kaulų audinio kalcis gerina nervų ir raumenų funkciją. Šis mineralas padeda išvengti osteoporozės, reguliuoja kraujo spaudimą ir gali sumažinti gaubtinės žarnos vėžio riziką.

Geriausi kalcio šaltiniai yra pienas, sūris, jogurtas ir kiti pieno produktai. Mineralo gausu papildytuose sojų gėrimuose, sojų varškėje, brokoliuose ir įvairiose kitose daržovėse bei vaisiuose. Kalcis, esantis piene lengviau įsisavinamas už tą, kurio yra augaliniuose produktuose. Ir vitamino D, ir laktozės turintys maisto produktai stiprina kalcio įsisavinimą. Fitatai, kurių yra dribsniuose ir oksalatai, kurių yra špinatuose ir burokėliuose, slopina mineralo įsisavinimą.

 • Medicina Skaidrės
 • 2017 m.
 • Lietuvių
 • Milginta
 • 12 puslapių (1165 žodžiai)
 • Kolegija
 • Medicinos skaidrės
 • MS PowerPoint 12 KB
 • Makroelementai skaidrės
  10 - 3 balsai (-ų)
Makroelementai skaidrės. (2017 m. Birželio 13 d.). http://www.mokslobaze.lt/makroelementai-skaidres.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 19 d. 16:24