Manipuliacija apsigynimas ir manipuliacijos metodai


Įvadas. Manipuliacija ir jos prielaidos. Apsisaugijimo nuo manipuliacijos būdai. Išvados. Literatūra.


Apibendrinus galima teigti, kad Manipuliaciją galima apibrėžti kaip paslėptą psichologinis poveiką bendravimo partneriui, kuriuo siekiama pastumėti jį daryti naudingą poelgį sau. Manipuliacija ne visuomet gali būti tik bloga. Kasdieniame gyvenime manipuliacija tampa švelnia savisaugos forma, saugančia nuo stipriųjų savivalės, sunkaus charakterio, provokuojančių aplinkinių replikų. Pagrindinės manipuliacijų priežastys yra: nepastikėjimas savimi, rizika ir neapibrėžtumas, meilė, siekis būti pripažintam, bei artimų kontaktų baimė. Manipuliatoriai gali būti aktyvūs, pasyvūs, rungtyniaujantys ir abejingi. Manipuliacijos dažnai naudojamos ir versle.

Specifinės technikos – apima neprognozuojamą elgesį, kūrybiškumą, neregavimą arba analitinį problemų sprendimą.

Apibendrimus galima teigti, kad norint apsiginti nuo manipuliaciju reikia stiprinti savo psichologinę gynybą. Psichologinė gynyba apibrėžiama kaip psichologinės priemonės, kurias taiko subjektas siekdamas išvengti arba susilpninti grėsmę, kurią jam sukelia agresorius. Psichologinės gynybos būdų yra labai daug. Jos yra skirstomos į pasyvaus ir aktyvaus gynybos būdus. Pasyvios gyvybos būdai yra yra atsitraukimas, žado netekimas, blokavimas, valdymas. Aktyvios gynybos būdai yra informacijos kontrolė ir jos iškraipymas, specifinės technikos ir atstūmimas.

Manipuliacija – sąveika, kurioje manipuliuojantysis kontroliuoja kitus, dažniausiai prieš jų valią arba jų norus. Manipuliacija ne visuomet gali būti tik bloga. Kasdieniame gyvenime manipuliacija tampa švelnia savisaugos forma, saugančia nuo stipriųjų savivalės, sunkaus charakterio, provokuojančių aplinkinių replikų. Pagrindinės manipuliacijų priežastys yra: nepastikėjimas savimi, rizika ir neapibrėžtumas, meilė, siekis būti pripažintam, bei artimų kontaktų baimė.

Išlavinta psichologinė gynyba padeda apsisaugoti nuo manipuliatorių. Psichologiniai gynybos būdai gali būti skirstomi į pasyvius ir aktyvius. Pasyvios gyvybos būdai yra yra atsitraukimas, žado netekimas, blokavimas, valdymas. Aktyvios gynybos būdai yra informacijos kontrolė ir jos iškraipymas, specifinės technikos ir atstūmimas.

  • Psichologija Savarankiškas darbas
  • Microsoft Word 227 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 10 puslapių (2177 žodžiai)
  • Tomas
  • Manipuliacija apsigynimas ir manipuliacijos metodai
    10 - 2 balsai (-ų)
Manipuliacija apsigynimas ir manipuliacijos metodai. (2016 m. Balandžio 02 d.). https://www.mokslobaze.lt/manipuliacija-apsigynimas-ir-manipuliacijos-metodai.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 18 d. 02:16
×