Mariaus Ivaškevičiaus pjesės „Išvarymas“ analizė


Mariaus Ivaškevičiaus pjesės „ Išvarymas “ analizė. Klausimas Jei kalba , visuomenė veikia kaip spektaklis , kas tuomet atsitinka su scenos menu.


Tai yra diskusinis klausimas ir manau, kad atsakymas priklauso nuo žmogaus ir nuo jo požiūrio. Taigi, pabandysiu, atskleisti, kokia yra mano nuomonė šiuo klausimu. Kalba – didis tautos statytas paminklas. Kaip teigė M. Daukša, savo „Postilės“ „Prakalboje į malonųjį skaitytoją“ nėra pasaulyje tokios niekingos tautos, nėra tokio menko žemės užkampio, kur nebūtų vartojama savoji kalba. Toji kalba tai raktas, kuris atrakina visas duris. Visuomenė – žmonių grupė, kuri veikia pagal tam tikrus įstatymus, normas. Ši žmonių grupė moderniaisiais laikais yra linkusi griauti nusistovėjusias taisykles, ieškoti išskirtinumo, pamiršti dvasines vertybes, o tikrąjį veidą slėpti po kauke. Žmonės tai visuomenės sraigteliai, kurie savo kalba, individualiais poelgiais kuria savo gyvenimą, kuris dažniausiai yra tik teatras, kuriama iliuzija aplinkinėms akims. Iš tiesų, žmonės bendradarbiaudami, komunikuodami kuria tikrų tikriausią spektaklį, kurio žanras priklauso nuo įvairių situacijų. Manau, kad tai yra natūralus reiškinys, nes žmogaus prigimtis yra būti tarp kitų, tik taip galime save realizuoti. Manau, kad bet koks iš anksto numatytas planas, susitikimas, ar tas pats paskaitų lankymas, tomis pačiomis dienomis ir valandomis yra šiek tiek spektaklis, nes mes nuolatos bandome save realizuoti. Šiek tiek gaila, kad aukštieji mūsų visuomenės sluoksniai pamiršta, kad grįžus namo arba esant su artimaisiais, draugais, šeima reikia nusiimti kaukes, nes ilgainiui pamirši savo savastį, ji tiesiog pasimeta tarp daugybės kaukių mieste. Scenos menas, mano galva, - veidrodis. Veidrodis, kuris priklausomai nuo sumanymo, žanro, stiliaus vaizduoja tam tikrą istorinį laikmetį, socialinį sluoksnį ar buitinę situaciją. Scenos menas reikalingas visuomenei, kuri dėvi kaukes, jog jie galėtų pamatyti neva nesavo daromas klaidas, neva ne save iš šono, o tik aktorius, personažus. Manau, kad scenos menas jeigu jis yra profesionaliai paruoštas turi sužadinti žmogiškumą, kuris yra labai giliai paslėptas, kurio kartais netgi gėdijamasi. Net nežinau, bet galbūt visuomenei reikalingas scenos menas, kad jie suvoktų savo veiksmų padarinius, kurie kartais tik jiems atrodo vertinami teisingai, o iš tiesų yra smerktinos klaidos. Galbūt per daug drąsu taip teigti, bet tai tik mano nuomonė, šiandieniniame pasaulyje, kuriame kalba ir visuomenė veikia kaip spektaklis, manau, kad scenoje vykstantis menas yra skirtas tam, kad kiekvienas žiūrovas galėtų atlikti savianalizę.

Mariaus Ivaškevičiaus pjesės „Išvarymas“ analizė. Toliau bus pateikiamas analizuojamas kūrinys, pasirinkau nagrinėti II veiksmą, kurį suskirsčiau į 11 fragmentų.

Šią pjesę skaitau ne pirmą kartą, tačiau įsigilinus į ją pajaučiu katarsį. Šį kartą skaitymas buvo šiek tiek kitoks, kūrinį pradėjau analizuoti nuo antrojo veiksmo. Tad, įspūdžių buvo labai įvairių: keiksmažodžiai, vulgari kalba, kuri charakterizuoja ir piešia pasąmonėje personažą, labai daug dviprasmių dalykų, kurie tik eigoje įgauna prasmę, angliškų žodžių vartojimas, akivaizdus nesusikalbėjimas, nužmogėjimas. Bandžiau įsivaizduoti, jog pjesę skaitau pirmą kartą, manau, kad šie dalykai, man suformuotų ganėtinai teigiamą požiūrį į kūrinį, nes jie parodo, koks yra gyvenimas. Tas tikrasis gyvenimas, o ne visų piešiamas, kuris neva yra idealus.

Prasideda remarkomis, kurios sukuria baugią ir šaltą erdvę. Įvardijamas personažas – tačiau nėra aišku, kas jis toks, pasakomas tik vardas. Šiame fragmente yra net 13 remarkų, tačiau daugiau nei pusė jų – pauzės. Veiksme dalyvauja du veikėjai – Edis ir Benas

  • Microsoft Word 24 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 9 puslapiai (3228 žodžiai)
  • Universitetas
  • Karolina
  • Mariaus Ivaškevičiaus pjesės „Išvarymas“ analizė
    7 - 2 balsai (-ų)
Mariaus Ivaškevičiaus pjesės „Išvarymas“ analizė. (2017 m. Balandžio 06 d.). https://www.mokslobaze.lt/mariaus-ivaskeviciaus-pjeses-isvarymas-analize.html Peržiūrėta 2020 m. Sausio 27 d. 10:43
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo