Mariaus Katiliškio gyvenimo ir kūrybos apžvalga


Mariaus Katiliškio gyvenimo ir kūrybos apžvalga Svarbiausi gyvenimo ir veiklos faktai. ,, Užuoveja ‘‘ romanas. Tai nepriklausoma Lietuva , kuri egzistavo su savo tradicijomis , kaimiško gyvenimo ritualais ir darbais , tai rojaus kampelis. ,, Miškais ateina ruduo ‘‘ romanas. Rojus išsigimsta atsiranda žaltys ir gundymas , nuodėmė ir nuosmukis. Erdvė ir laikas. Pagrindiniai veikėjai Tilius. ,, Išėjusiems negrįžti ‘‘ romanas. Tai jau išvarymas iš rojaus ir pragaras , kurį lietuviams išeiviams reiškė Antrasis pasaulinis karas.


1949 m. gruodžio 8 d. Brukline antrąkart vedė – poetę Zinaidą Nagytę (Liūnę Sutemą). Gyveno Čikagos priemiestyje Lemonte savo paties pasistatytame name. Dirbo duobkasiu, vėliau plieno liejykloje, kitokį pagalbinį darbą.

Vaikystėje mėgo piešti ir drožinėti, bet labiausiai jį traukė knygos. Eidamas į laukus dirbti dažnai nešdavosi užrašų knygelę ir pieštuką.

Jo laikino būsto sienos dažnai būdavo išmargintos paties pieštais paveikslais.

Tilius- Jaunas, tvirto sudėjimo vyras. Darbštus, myli gamtą.. Jis karštakošis, romantikas, pasiduoda aistrai. Tiliui miškas yra namai, kuriuose telpa visas jo gyvenimas: 

Ūkininkas Petras- pagyvenęs, valdingo būdo, gudrus ir apsukrus vyras. Trokšta žmonos meilės, bet ji jį atstumia. Skaisčiai rusvų plaukų, dėl jų greičiausiai ir buvo vadinamas Raudonuoju.

Jame rašytojas vaizduoja tragiškus 1944 m. mėnesius, kai tūkstančiai lietuvių turėjo palikti gimtuosius namus ir ieškotis pagalbos svetur. Romano skyrius vienija pasakotojo- išėjusiojo- žvilgsnis.Jis kalba kaip tų įvykių liudininkas ir kartu apmąsto visos tautos likimą. Tai jau išvarymas iš rojaus ir pragaras, kurį lietuviams išeiviams reiškė Antrasis pasaulinis karas.

Kokie teminiai kontekstai sieja M. Katiliškį su: K. Donelaičiu, A. Baranausku, V. Krėve, Vaižgantu, Žemaite?

K. Donelaičio epinė didaktinė poema ,,Metai‘‘ sudaryta iš keturių dalių- ,,Pavasario linksmybės‘‘, ,,Vasaros darbai‘‘, ,,Rudens gėrybės‘‘ ir ,,Žiemos rūpesčiai‘‘. M. Katiliškis vaizduoja veikėjų gyvenimus cikliškai nuo pavasario iki rudens. (kūrinius sieja metų laikų kaita).

  • Microsoft Word 36 KB
  • 2021 m.
  • Lietuvių
  • 3 puslapiai (1104 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Dija
  • Mariaus Katiliškio gyvenimo ir kūrybos apžvalga
    10 - 3 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Mariaus Katiliškio gyvenimo ir kūrybos apžvalga. (2021 m. Kovo 16 d.). https://www.mokslobaze.lt/mariaus-katiliskio-gyvenimo-ir-kurybos-apzvalga.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 13 d. 06:57
Peržiūrėti darbą
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo