Marija Pečkauskaitė - Šatrijos Ragana projektas


Marija Pečkauskaitė - Šatrijos Ragana „. Slapyvardis. Vaikystė. Tėvai. Mokslai. Pirmoje [vietoje] yra jodinėjimas, antrą užimą čiuožimas ir tik trečią šokiai. ”. Po mokyklos. Pažintis. Varšuva. Šveicarija. Grįžus iš Šveicarijos. Židikai. Kaulų vėžys. Aš visada pasiryžusi”.


Keturiolikos metų Marija gavo guvernantę Sofiją, su kuria per metus pasirengė egzaminams į šv. Kotrynos gimnaziją. Įstojo iš karto į III klasę. Mokėsi gerai, bet dėl prasto oro ir sveikatos grįžo namo ir tęsė gimnazijos kursą privačiai.

,,Pirmoje [vietoje] yra jodinėjimas, antrą užimą čiuožimas ir tik trečią šokiai.”.

Mokymasis, laisvalaikiu knygų skaitymas, šokiai, čiuožimas, jodinėjimas, svečių lankymas ir priėmimas namie, ruošimasis šeimos bei bažnytinėms šventėms – tuo buvo užsiėmusi Marija Užventyje. Buvo ir šiokių tokių pareigų: tėvas liepė abiem su seserim Sofija iš eilės budėti po savaitę namie. Bet tos pareigos jų nevargino, tik linksmino.

Keturiolikmetė Marija susipažino su dvejais metais vyresniu Povilu Višinskiu, kuris turėjo padėti Marijos broliui Steponui pasirengti į gimnaziją. Neabejotina, kad jau tuomet Povilas, susipratęs lietuvis ir demokratas, Mariją supažindino su aktualiausiais nacionalinės politikos ir jam artimos pozityvizmo ideologijos klausimais. Pasižymėjęs didele dvasinio polėkio galia, jis ir Mariją patraukė į savo idealų pusę.

Pečkauskaitė perrašinėjo žemaitiškas dainas ir pakiliai klausėsi jų, dainuojamų dvaro mergų, skaitė tarnaitėms „Vargaitienę“, džiaugėsi gavusi iš Povilo lietuviškai rašytą laišką ar kunigo pavadinta „gera lietuvaite“. „Labai jam esu dėkinga už tai, gal nežinojo, kad taip apsidžiaugiau komlimentu; noriu jo labiau už kitus, nes stengiuos ir stengsiuos jį užsitarnauti, ir duok dieve, kada nors tie žodžiai man tiktų teisingiausiai.“.

  • Lietuvių kalba Skaidrės
  • MS PowerPoint 3652 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 94 puslapiai (4204 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Armandas
  • Marija Pečkauskaitė - Šatrijos Ragana projektas
    10 - 3 balsai (-ų)
Marija Pečkauskaitė - Šatrijos Ragana projektas . (2017 m. Gegužės 10 d.). https://www.mokslobaze.lt/marija-peckauskaite-satrijos-ragana-projektas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 25 d. 21:30
×