Marksizmas (2)


Įvadas. Dialektinis materializmas. Istorinis materializmas. Ekonominis susvetimėjimas. Materializmas ir politika. Marksizmo teorijos privalumai ir trūkumai. Išvados. Literatūros sąrašas.


Darbo tikslas – nagrinėjant mokslinę literatūrą apžvelgti marksizmo svarbiausias idėjas.

Dialektinio materializmo kūrėjai buvo Marxas ir Engelsas. Tai buvo pasipriešinimo idealistinės metafizikos viešpatavimui forma, bet kartu ir naujų laikų išraiška, panašiai kaip pozityvizmas Prancūzijoje ir empirizmas Anglijoje. Karlas Marksas nepriimtinu laikė požiūrį, kad filosofija – tai mokslas apie metafizines būtis, gamtos dėsnius ir neišvengiamus būtinumus, ir iškėlė priešingą tezę: filosofija – tai mokslas apie istorijos žmones, apie pasaulį, kuriame jie gyvena ir kuris nėra gatava, nekintama, galutinio pavidalo duotybė, o yra kuriamas nuolatinis viena kita keičiančių kartų pastangomis. Tačiau jo užmojai buvo didesni, nes dialektinis materializmas buvo ne tik pasaulėžiūra, bet ir revoliucinio visuomenės judėjimo – socializmo ir komunizmo – pamatas. Dažnai dialektinis materializmas interpretuojamas kaip paprastas dialektikos ir materializmo, Hėgelio ir Feuerbacho junginys: sakoma, kad iš Hėgelio buvo paimta dialektika, o iš Feuerbacho – materializmas. Tačiau tokia interpretacija nėra teisinga. Dialektinis materializmas buvo šis tas daugiau nei senų pažiūrų visuma, jis naudojosi jomis, bet suprato jas savaip. Jo dialektika skyrėsi nuo Hėgelio, o materializmas nuo Feuerbacho. (Adam Sikora. 2004)

3. Buvo įsitikinęs, kad materializmas pranašavo naują ir gilesnę revoliuciją.

Dialektinis materializmas neapsiribojo gamtos reiškiniais, jis aprėpė ir visuomeninius reiškinius. Tai buvo vienas iš jo savitumų , tuo jis peržengė ankstesnio materializmo ribas. Marxas priėjo išvadą, kad ne tik gamtos, bet ir žmonių istorijos pamatas yra materialus, pavaldus būtiniems dėsniams. Bet į ją reikia žiūrėti kaip į susijusią su socialine visuma, nes juk niekas negyvena vienas, visi gyvena visuomenėje. O gyvendami visuomenėje, jie sueina į būtinus, nuo jų valios nepriklausančius santykius. Šis požiūris buvo pavadintas istoriniu materializmu. “Istoriniu”, nes jis apėmė žmonių santykius ir jų istorinę raidą, “materializmu”, nes tuos santykius aiškino materialistiškai. Dialektinis materializmas čia buvo pritaikytas visuomeniniams santykiams, bet pritaikytas labai savitai. Engelso žodžiais tariant, Marxas atrado “iki tol po ideologiniais klodais paslėptą paprastą faktą, jog žmonės pirmiausia turi valgyti, gerti, turėti būstą ir drabužį, kad galėtų užsiiminėti politika, mokslu, menu, religija ir t.t.”

  • Microsoft Word 52 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 11 puslapių (2188 žodžiai)
  • Universitetas
  • Ievaieva
  • Marksizmas (2)
    10 - 1 balsai (-ų)
Marksizmas (2). (2017 m. Spalio 28 d.). https://www.mokslobaze.lt/marksizmas-2.html Peržiūrėta 2018 m. Liepos 18 d. 15:54
×