Markso pridedamosios vertės teorijos esmė


Įvadas. K. Markso biografija ir „Kapitalas“. Pridedamosios vertės teorija. Pridedamosios vertės teorijos veikimas rinkoje. Pridedamosios vertės teorijos kritika ir kitimas. Išvados. Literatūros sąrašas.

Ko gero, vienas prieštaringiausiai vertinamų ir nepaliekantis abejingų savo teorijomis ekonomistų buvo (ir yra iki šiol) Karlas Marksas (1818 – 1883). Svarbiausias K. Markso nagrinėjamas kapitalizmo elementas – pridedamoji vertė. Nagrinėjant darbo pirkimą bei pardavimą, darbo vertę ekonomistai prieidavo aklavietę. Tik K. Marksas nagrinėdamas šiuos reiškinius, aprašė ir paaiškino prekės pridedamąją vertę. Prekių pridedamąją vertę jis skaičiavo iš esmės kitaip nei jo pradininkai. K. Marksas teigė, kad pridedamosios vertės teorijos dėsniai lemia pelno polinkį mažėti. Taigi reikia žinoti ir suprasti šią teoriją, įtakojančius ją veiksnius, kad suvokti bendrąją ekonomikos teoriją.

Pagrindinės tyrimo problemos – kaip atsiranda pridedamoji vertė ir kaip ji veikia? Kas įtakoja pridedamąją vertę? Kaip dėl pridėtinės vertės yra išnaudojami darbininkai?

Tyrimo objektas – pridedamosios vertės teorija.

Tyrimo tikslas yra aprašyti pridedamąją vertę, išanalizuoti jos teoriją, jos veikimą rinkoje ir paaiškinti pavyzdžiais. Siekiant realizuoti šį tyrimo tikslą, spręsiu šiuos uždavinius:

Aprašyti Karlo Markso biografiją ir išnagrinėti istorines sąlygas, paskatinusias parašyti „Kapitalą“;

Paaiškinti kas yra pridedamosios vertės teorija;

Analizuoti pridedamosios vertės teorijos veikimą rinkoje;

Pateikti pridedamosios vertės teorijos kritiką ir apžvelgti kitimą.

Šiame darbe naudosiu istorinį ir kauzalinį tyrimo metodus. Istoriniu metodu tyrimo objekte nurodytą teoriją nagrinėsiu nuosekliai. Tiriant šią teoriją kauzaliniu metodu, analizuosiu atskiras jos dalis ir sujungsiu jas į visumą.

Karlas Heinrichas Marksas (1818–1883 m.) gimė Vokietijoj, Triero mieste. Nuo 1836 m. iki 1841 m. studijavo teisę, filosofiją, istoriją ir menų istoriją Berlyno universitete.Vėliau Prancūzijoje pradėjo politinės ekonomijos, filosofijos ir sociologijos studijas, ėmėsi studijuoti didžiųjų anglų ir prancūzų veikalus. Prancūzijoje jis susipažino su H. Heine, P. Proudhon’u, M. Bakunin’u, artimai susidraugavo su F. Engels’u.

Nuo 1849 m. iki pat savo mirties K. Marksas gyveno Anglijoje, kur parašė svarbiausius ekonomikos teorijos veikalus. Nuo 1851 m. K.Marksas dirbo viename iš New York’o pažangių laikraščių Herald-Tribune, tačiau dėl sunkios finansinės padėties nuo 1852–1857 m. pagrindiniu pragyvenimo šaltiniu buvo žurnalistika, taigi tęsti ekonominius tyrimus beveik nelikdavo laiko.

Karlo Markso gyvenimo laikotarpiu Europoje dažnai vykdavo sukilimai, revoliuciniai judėjimai. Sukildavo darbininkai, Prancūzijoje buvo nuverstas karalius. Kitur vykdavo susišaudymai, masiniai maištai, miestuose buvo užgrobiama valdžia. Tokia politinė padėtis ir paskatino K. Marksą parašyti „Komunistų manifestą”. Taip pat jis įkūrė tarptautinį darbininkų klasės judėjimą.

K. Marksas ir F. Engelsas savo ekonominį mokymą vadino vieninteliu moksliniu. Tokiu būdu jis pradėjo marksistinę politinę ekonominės minties srovę, kuri XX a. sujungė kelias tyrinėtojų kartas visame tuometiniame socialistiniame pasaulyje.

„Kapitalas” pradedamas nuo prekės ir jos vertės analizės. Marksas prekę aiškino kaip elementarią turto formą, dėl to jis, priešingai nei klasikai, pradeda ne nuo turto, o nuo prekės analizės, kaip svarbiausios „Kapitalo” kategorijos. Jos vertės nagrinėjime ir atsiranda pridedamoji vertė.

„Pridedamosios vertės” analizei Karlas Marksas skyrė ypatingą dėmesį, kadangi nei vienas iš jo pirmtakų nesugebėjo galutinai apibrėžti iš ko gi susideda prekės vertė.

  • Microsoft Word 100 KB
  • 2015 m.
  • 13 puslapių (3051 žodžiai)
  • Universitetas
  • Ema
  • Markso pridedamosios vertės teorijos esmė
    10 - 7 balsai (-ų)
Markso pridedamosios vertės teorijos esmė. (2015 m. Gegužės 06 d.). https://www.mokslobaze.lt/markso-pridedamosios-vertes-teorijos-esme.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 26 d. 20:41
×
145 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo