Masažo istorija


Masažui yra būdingas neurorefleksinis veikimas , kuris turi įtakos visoms organizmo sistemoms. Šitaip pasireiškia neurohumoralinis masažo poveikis. Šitaip pasireiškia dar ir trečiasis , neuroendokrininis , masažo veikimas.

Masažas buvo žinomas ir Korėjoje, Japonijoje. Japonijoje jis buvo taironas kaip savimasažas galvos ir kaklo srityje, ypač esant galvos skausmams.Ši didžiulė patirtis greit paplito, ir medikai, taip pat ir kitų profesijų žmonės visame pasaulyje pradėjo tirti masažo privalumus. Taip ilgainiui nusistovėjo šiuolaikinio masažo pagrindai, daug kuo tokie pat kaip ankstyvieji švedų metodai.

Rusijoje gydytojas D.Otas, 1888m. isteigė specialius ginekologinio masažo kursus, gydytojas K.Šulcas (1891m.) parašė disertacija "Masažas gydant lūžius".

Refleksinis segmentinis masažas atsirado XXa. Paminėti autoriai A.Scerbakas, F.Langė, O.Gleszer ir V.Dalicho.

Iki karinėje Nepriklausomoje Lietuvoje 1921m. vasario 21d. pradėjo veikti pirmieji masažo kursai. Ju vadovas buvo daktaras V.Kuzma.

1937m. buvo isteigti specialūs kursai, kuriose ruošė masažo ir gydomosios gimnastikos specialistus.

Tuo metu pradėta leisti daug knygų apie masažą. K. Dineika ir K. Labanauskas parašė knygą apie masažavimąsi sausu šepetėliu sergant bronchine astma. K. Dineika knygoje `` Gydomoji fizinė kultūra,, aprašo specialų masažą sergant širdies bei kraujagyslių sistemos ligoms. Knygoje `` Sportininko higiena ,, aprašo svarbiausius sportinio masažo aspektus, masažavimo būdus ir higieninį savi masažą.

Šalia šiuolaikinio masažo šiuo metu atgimsta susidomėjimas daugeliu senovės gydymo būdų , kurie teikė didelę svarbą lytėjimui. Čia priklausytų gydymas kvapais, (aromaterapija), dirginimu (refleksoterapija) ir Šiatsu – tai visai natūralūs gydymo būdai, turintys savitą vaidmenį "alternatyvioje" medicinoje.

XVIa. Japonijoje ir Kinijoje buvo naudojamas masažas aparatais. Japonijoje buvo taironas kastuvėlio - grandiklio tipo įtaisas ilgomis rankenėlėmis. Jis buvo pagamintas is lengvo medžio.

HIGIENINIS MASAŽAS – atliekamas normaliai organizmo veiklai palaikyti , sveikatai stiprinti, senėjimo procesams stabdyti.

KOSMETINIS MASAŽAS – jo tikslas pagerinti atskirų kūno dalių išvaizdą, kartais net pašalinti kosmetinius defektus.

Masažas turi 4 masažavimo būdus: glostymą, trynimą, maigymą, vibraciją. Kiekvienas šiu būdų turi pagrindinius ir pagalbinius , nenutrūkstančius ir nutrūkstančius būdus.

SUOMIŠKASIS MASAŽAS – Ši sistema plačiai taikoma Skandinavijos šalyse. Platesnio pripažinimo sulaukęs po1924 m. įvykusių Olimpinių žaidynių Paryžiuje, kur suomių čiuožėjas P. Nurmis savo pergalę aiškino kaip ypatingai gero masažo rezultatą. Suomiškas masažas pradedamas nuo pėdų į viršų. Masažo būdų nėra daug. Šia sistema Vakarų, Vidurio ir Rytų Europoje naudojasi nedaug kas , tačiau pavieniai masažo būdai taikomi ir kitose sistemose.

P. SARKIZOVO – SERAZINIO IR A. BIRIUKOVO ( SOVIETINĖ ) MASAŽO SISTEMA – Ši sistema dažniausiai taikoma sportininkams. Daugelis masažo būdų yra perimti iš klasikinės, kai kurie iš švediškosios ir suomiškosios masažų sistemų. Sistemoje yra griežti reikalavimai masažo krypčiai, rankos padėčiai, masažo būdų sekai. Iš pradžių masažuojama tolimesnė nugaros pusė. Daromas glostymas, išspaudymas, maigymas, trynimas, smugiavimas, vibracija.Turėdamas prisilaikyti griežtos metodikos, masažuotojas turi mažiau galimybių pritaikyti savo kūribingumą. Be to, ir patys masažo būdai turi žymiai mažiau įvairių variantų negu klasikiniame masaže.

REFLEKSINĖS MASAŽO SISTEMOS - Dažniausiai jos yra taikomos gydymo tikslais, tačiau pastaraisiais dešimtmečiais kai kurie būdai vis plačiau naudojami ir sportininkų ruošimui bei profilaktikai. Šios sistemos pagrystos refleksiniu poveikiu į žmogaus organizmą. Tai segmentinis masažas ir jam artimi jungiamojo audinio bei antkaulio ( periostinis ) masažai.

Žmogaus kūno paviršiuje yra padidintos jungiamojo audinio įtemptos zonos, kurios vadinamos jungiamojo audinio zonomis. Jungiamojo audinio masažo technika yra ypatinga tuo, kad stengiamasi dirginti, ištempti jungiamąjį audinį , trinant jį smiliaus ir didžiojo arba didžiojo ir bevardžio pirštų pagalvėlėmis. Masažuojamasis jaučia tarsi būtų braukoma nagu.

Antkaulio (periostinis) masažas. Tai taip pat refleksinio – segmentinio masažo atmaina. Masažas pagrystas Foglerio – Krauso refleksu. Antkaulio masažas yra priskiriamas spaudžiamąjam masažui. Jis daromas tose vietose kurios yra arti kaulo. Masažuojama pirsto galu arba pirštakaulio krumpliu. Masažo poveikis pasireiškia vietiniu kraujotakos pagerėjimu masažuojamoje vietoje, taip pat ir refleksiniu poveikiu į tą vidaus organą, kuris turi neurorefleksinius ryšius su masažuojamąją antkaulio vieta.

Antkauliniam masažui yra artimas ir japoniškas spaudžiamasis masažas ŠIACU.

TAŠKINIS MASAŽAS – Jis pasižymi mechaniniu, humoraliniu, refleksiniu bei bioelektriniu poveikiu. Šis masažas atsirado senovės Rytų šalyse. Kartais jis dar vadinamas kinietiškuoju masažu. Dabar jis labiausiai ištobulintas Kinijoje, Mongolijoje, Vietname, tačiau yra taikomas visuose žemynuose ir šalyse. Šios masažo sistemos nepriskiriame prie refleksiniu masažo sistemų.

  • Microsoft Word 46 KB
  • 2015 m.
  • 29 puslapiai (6532 žodžiai)
  • Universitetas
  • Agnė
  • Masažo istorija
    10 - 7 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Masažo istorija. (2015 m. Balandžio 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/masazo-istorija.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 15 d. 20:37
Peržiūrėti darbą
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo