Masinio naikinimo ginklai referatas


Masinio naikinimo ginklai. Masinio naikinimo ginklai ir jų atsiradimo istorija. Biologinis (bakteriologinis) ginklas. Branduolinis (atominis) ginklas. Skvarbioji radiacija. Radioaktyvusis užkrėtimas. Naudota literatūra.

Bakterijos – vienaląsčiai organizmai, įvairių formų (lazdelių, rutuliukų, kabliukų, spiralių, siūlų ir t.t.), gerai augantys dirbtinėse maitinamosiose terpėse. Ligas sukeliančios bakterijos sukelia tokias ligas, kaip maras, cholera, vidurių šiltinė, tuliaremija ir kt.

Virusai – patys smulkiausieji mikrobai, matomi tik pro elektroninį mikroskopą ir galį prasiskverbti pro bakterijų filtrus, gali vystytis tik gyvuose audiniuose. Virusai sukelia ligas: raupus, psitakozę, geltonąjį drugį, encefalitą ir kt.

Riketsijos, palyginti su virusais, daug stambesni mikrobai, gerai matomi pro paprastus mikroskopus ir nepraeinantys pro bakterijų filtrus. Riketsijos paprastose maitinamosiose terpėse nesiveisia ir auga tik gyvuose audiniuose. Riketsijos sukelia dėmėtąją šiltinę, Uolinių kalnų dėmėtąjį drugį, Q drugį ir arklinius encefalomielitus.

Grybeliai yra sudėtingiausios sandaros ir nuo bakterijų skiriasi savo dydžiu. Jie sukelia trichofitiją, aktinomikozę, susną.

Kai kurių bakterijų (pvz:, juodligės, stabligės sukėlėjų) ypač patvari egzistavimo forma yra sporos. Jos gali pakelti 2-3 valandas trunkantį virinimą bei sausą kaitinimą iki 120-1400 C ir yra labai nejautrios įvairiems cheminiams poveikiams.

Savo gyvybinės veiklos procese kai kurios bakterijos išsiskiria nuodus – toksinus, kurie sunkiai apnuodija žmogaus ir gyvūno organizmą. Toksinus išskiria botulizmo, stabligės, difterijos ir kitų ligų bakterijos.

Teritorija (miestai, gyvenvietės, laikinai apgyvendintos vietovės, ūkio objektai), kurioje priešas panaudojo biologinį ginklą ir kur susidarė infekcinių ligų platinimo šaltinis, vadinama biologinio (bakteriologinio) užkrėtimo židiniu.

Apsisaugoti nuo biologinio ginklo padeda slėptuvės ir priešradiacinės priedangos su filtravimo ir ventiliavimo įrenginiais, asmeninės kvėpavimo organų ir odos apsaugos priemonės, taip pat specialios priešepideminės apsaugos priemonės: apauginiai skiepai, serumai, antibiotikai.

Branduolinis ginklas – visų galingiausias savo naikinamosiomis savybėmis. Priklausomai nuo taikinio gali būti aukštuminis, orinis, antžeminis (antvandeninis), požeminis (povandeninis) branduolinis sprogimas.

Branduolinio sprogimo naikinamieji veiksniai yra smūginė banga, šviesos spinduliavimas, skvarbioji radiacija, radioaktyvusis užkrėtimas.

Smūginė banga – visų stipriausias branduolinio sprogimo naikinamasis veiksnys. Smūginė banga yra smarkiai suspausto oro sritis, didžiuliu greičiu sklindanti nuo centro į visas puses; ją sudaro suspaudimo ir praretėjimo zonos. Smūginės bangos sklidimo greitis priklauso nuo oro slėgimo bangoje. Vidutiniškai smūginė banga 1000 m praeina per 2 sekundes. Ji žaloja ir naikina žmones (žaloja plaučius, skrandį, pilvo ertmę, ausų būgnelius, o taip pat sukelia vidinį kraujoplūdį) ir gyvulius, griauna pastatus, įrenginius. Juo toliau nuo sprogimo centro (epicentro), tuo griaunamoji jėga silpnesnė. Esant didesniam kaip 1 kG/cm2 manometriniam slėgimui, žmonės sužalojami mirtinai. Žmonių organizmas be pavojingų pasekmių atlaiko 0,2 kG/cm2 slėgimą. Kapitaliniai pastatai griūva prie slėgimo 0,3-0,4 kG/cm2 , todėl žmonės gali būti žalojami ir netiesiogiai veikiant smūginei bangai, t.y. griūvant pastatams, krintant medžių gabalams, akmenims ir pan.

Nuo smūginės bangos apsaugo slėptuvės, jos poveikį susilpnina priedangos. Gerokai toliau nuo sprogimo vietos gali apsaugoti vietovės nelygumai ir ten esantys daiktai.

Šviesos spinduliavimas – tai galingas spindulinės energijos srautas, sklindantis iš branduolinio sprogimo šviečiančiosios srities ir turintis regimųjų, ultravioletinių ir infraraudonųjų spindulių. Neapsaugotiems žmonėms ir gyvuliams tie spinduliai nudegina odą, sužaloja akis, sukelia masinius gaisrus. Jis trunka ne daugiau kaip 10 sekundžių, pats didžiausias šviesos energijos srautas išsiskiria per pirmąsias 2-3 sekundes. Šviesos spinduliavimo ryškumas tuo metu būna kelis kartus didesnis už saulės šviesos ryškumą. Žmonės, apsirengę laisvais baltos spalvos drabužiais, paprastai nuo šviesos spinduliavimo nukenčia mažiau, negu apsirengę aptemptais tamsios spalvos drabužiais. 1500 m atstumu šviesos spinduliavimas gali padaryti trečiojo laipsnio nudegimus ir sukelti gaisrus; už 2 km šviesos spinduliavimas gali padaryti pirmojo ir antrojo laipsnio nudegimus bei padegti medinius pastatus. Lyjant, esant rūkui arba sningant, šviesos spinduliavimas smarkiai sumažėja. Jis neprasiskverbia pro neskaidrias medžiagas, todėl kiekviena galinti duoti šešėlį kliūtis (siena, pylimas, medžiai, krūmas ir t.t.) apsaugo nuo tiesioginio šviesos poveikio ir nudegimų.

  • Microsoft Word 65 KB
  • 2016 m.
  • 15 puslapių (4066 žodžiai)
  • Mokykla
  • Ivona
  • Masinio naikinimo ginklai referatas
    10 - 4 balsai (-ų)
Masinio naikinimo ginklai referatas. (2014 m. Gegužės 15 d.). https://www.mokslobaze.lt/masinio-naikinimo-ginklai-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 22 d. 11:35
×